הרשימה של אלמה

כשהבת של הילה אלפרט עלתה לכיתה ה', היא הכינה רשימה של דברים שאסור ומותר להורים לעשות לקראת היום הראשון של הלימודים. היום, ארבע שנים אחרי, היא קצת מתפדחת ממנה

31/08/2011
הילה אלפרט קבלו עדכונים מהילה
  • RSS
» חשוב לקחת ברצינות את הילדים. צילום: טל אטרקצי

בדרך לבת מצווה של טל דיברנו על השנה שמתחילה, בזמן שאנחנו מנסים לתמרן בין רוכבי האופיים ואצני הערב של הירקון. ספורט מעולם לא היה מאיים כל כך ולא ברור איזה צד לשמור, איזה חלק של השביל הוא בשבילם ואיזה יועד לנו, אנשי העקבים בדרך לאירוע.

שניהם ממשיכים באותו בית ספר עם אותה המחנכת. אלמה עולה לט' ומיכאלי לז' והוא לחוץ. בכיתה ז', הוא בטוח, המורים קשוחים יותר, מחייכים פחות ויורים על הילדים שיעורי בית. אחותו, מנוסה ממנו בשנתיים תמימות, אמרה לו שהוא צודק, אבל שבכיתה ח' יהיה יותר גרוע. אחרי זה הם שאלו ממה אני פוחדת. "מזה שיציקו לכם ולא תספרו", התוודיתי. "אין לך מה", היא אמרה, "אנחנו אומרים לך הכל". ואני הסתכלתי על אחיה שאוהב לשתוק.

כשעלתה לה' היא מסרה לי רשימה של הוראות הפעלה לציבור ההורים, ששולבה בתוכה ניסיון לקדם את עניין הסלולרי שאז עוד לא היה לה. אז הכי הפחיד אותה שהיא השתנתה בחופש ולא יאהבו אותה יותר, עכשיו היא אומרת שאין בה פחד. שבגיל שלה משתנים כל חודש.

אתמול בערב, כשעברנו על הסעיפים בשיחה על גדות הנחל, הם חייכו, אמרו שזו רשימה טובה לילדים ביסודי ושאם אני אחביא להם פתקי געגוע כמו שאלמה המליצה אז, מזמן, כשעלתה לכיתה ה', הם יהרגו אותי. מיכאל גם אמר שסנדוויצ'ים הם דבר נוראי שנמעך בתיק, ולא באמת משנה עם מה עוטפים אותם. הדרך היחידה להתגבר על זה היא לשים את כל החלקים בנפרד בשביל שהילדים ירכיבו אותם רגע לפני שהם אוכלים.

אני מביאה בפניכם את הרשימה כפי שנוסחה אז, מילה במילה, והלוואי ואמן שתהיה שנה טובה.

●        אסור לריב עם הילדים לפני שהם הולכים לבית הספר, כי אז הם חושבים על זה כל היום, בעיקר אם הם אמרו משהו לא יפה להורים. זה לא נעים להסתובב עם זה כל היום, והילד לא ליד ההורים שלו בשביל לבקש סליחה.

●        כשיש בעיות עם חברים בבית ספר זה מעסיק את הילדים, אבל זה לא נכון לחשוב שזה העיקר. בעיות בבית הכי קובעות, כי זה המקום שבו הילד חי, וזה מה שאומר שמשהו לא בסדר בחיים שלו.

●        חשוב לקחת ברצינות כל מה שהילדים אומרים. נגיד, אם מישהו מציק להם בהסעה או בכיתה. אפילו אם ההורים לא רוצים או לא יכולים לשנות, הילד יסמוך עליהם יותר אם הוא יידע שהם חושבים על זה, ושהם לטובתו.

●        בשביל לעזור לילד כשהוא מתגעגע, הכי טוב זה לתת לו טלפון סלולרי שהוא יוכל להתקשר. אבל נגיד שלילדים יותר קטנים, כמוני, שאת לא מוכנה לקנות לי מכשיר, אפשר לשים תמונה של המשפחה בתיק שיוכלו לחבק. אפשר גם לקחת קופסה קטנה, נגיד כמו זו של ההפתעה בביצת קינדר, ולהראות איך אתם מכניסים פנימה נשיקה. ואז, אם הילד ממש מתגעגע, הוא יכול לפתוח אותה על יד הלחי או איפה שהוא רוצה ולהרגיש אתכם.

●        ילדים אוהבים להתחיל את השנה עם הכל חדש. התחלה חדשה, את יודעת... למשל, יש עכשיו מבצעים ואם ילד מבקש תיק של ג'אמספורט אז הוא צריך לקבל, כי הם באמת הכי יפים שיש.

●        ילדים עם בטחון עצמי אוהבים שיש להם דברים שאין לאף אחד. ילדים בלי, רוצים שיהיה להם בול כמו לאחרים. אצלי זה תלוי. אם משהו יפה בעיניי, אני רוצה אותו, אפילו שיש אותו לכולם.

●        ביום הראשון של הלימודים ילדים אוהבים להתלבש יפה. לא כמו למסיבה, יפה קול. כדאי לבדוק איתם כמה ימים מראש מה הם רוצים, כי אם בבוקר הראשון של הלימודים זה יהיה בכביסה או משהו, אז זה יהיה מאוד מלחיץ.

●        כששולחים אוכל לבית ספר צריך לשים דברים שהילד אוהב. זה לא טוב לשלוח לו, דווקא לשם, דברים שאתם רוצים שהוא יאכל, אפילו אם הם נורא בריאים. זה מעצבן.

●        לפעמים אנחנו לא אוכלים, סתם בגלל הלחץ של ההפסקה. הפסקות האוכל הן הכי שוות, כי יש זמן לשחק, ולפעמים, גם אם האוכל טעים, חבל לבזבז אותן על זה.

●        הכי כיף זה להקפיא בלילה את הבקבוק של המים, כי ככה הוא נשאר קר כל היום.

●        סנדוויצ'ים עם הניילון הזה שנצמד מחזיקים מעמד הכי טוב.

●        אפשר להחביא בתוכם כל מיני פתקים, נגיד כמו "ארוחה נעימה" ודברים של אהבה וגעגוע, כי אז זה מרגיש קצת כמו ארוחה משפחתית, וזה, כמו שאמרתי, הכי חשוב.

הורים לבת מתבגרת? אולי יעניינו אתכם הכתבות הבאות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית ח ל י גולדנברג 01/09/2011

    אלמה ה ה ו ר ס ת. בהצלחה וגעגועים לביתספר הטוב בעולם :)

  • תמונה אישית אורן אמיר 17/09/2011

    רק אל תקפיאי את המים בפריזר בבקבקו פלסטיק, הה?

בחזרה למעלה