הרגעים הכי טובים לנשים ב-2014

הנשים שריגשו אותנו, שהעצימו, שפעלו לטובת נשים אחרות והוכיחו שעשינו עוד צעד קטן לטובת עתיד טוב יותר. סלונה מסכמת שנה חשובה

31/12/2014
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

לצד החדשות העגומות לעיתים, ולצד העוולות הרבות והעיוותים שעוד צריך לתקן, לשפר ולשנות, היו לנו, הנשים, גם כמה רגעים יפים מאד השנה ואנחנו יכולות להרשות לעצמנו, ולו ליום אחד, לנוח מעט על זרי הדפנה.
הנה כמה מהרגעים הבולטים והטובים לנשים ב-2014:

1. סתיו שפיר מצדיקה את האמון שנתנו בה

אמרו עליה שהיא צעירה וחסרת ניסיון, שהיא גימיק, אבל סתיו שפיר הוכיחה השנה שהיא חברת כנסת מעולה, שנלחמת בנושאים שחשובים לה ולנו. היא תבעה מיו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, לחשוף אם החליט לשנות דעתו ולתמוך בחוק מע"מ אפס בתמורה להעברת 20 מיליון ש"ח להתנחלויות ולאחרונה גם דרשה להוציא צו מניעה להעברה של 12 מיליון ש"ח להתנחלויות; היא נאבקה לתיקון שוק הדירות השכוות בישראל, והצעת החוק לעשרות אלפי דירות בנות השגה ועוד.

סתיו שפיר. צילום: ניר אריאלי

2. אונס הפסיק להיות משהו שלא מדברים עליו

זה התחיל כבר בשנה שעברה, אבל השנה רק התגבר. עמוד הפייסבוק "אחת מתוך אחת", שנפתח על ידי שלומית הברון וגל שרגיל ב-2013 בעקבות פרשת עמנואל רוזן, ממשיך להיות מאוד פעיל. בפברואר השנה הצטרף אליו העמוד "אונס שני", ובמרץ יצאנו להפגין בהפגנה נגד תרבות האונס. נעה מימן, שעברה תקיפה מינית בילדותה, העלתה השנה סדרת סרטונים בשם "ערכת כלים לנאנסת הטריה", במטרה לעזור לנפגעות נוספות, ובאוקטובר שינינו את תמונות הפרופיל שלנו בפייסבוק לאותיות, כחלק מקמפיין מחאה נגד התקיפות המיניות במשטרה. 

3. אלמה דישי ונינט טייב קיבלו את עצמן כמו שהן

בנובמבר האחרון קיבלה אלמה דישי, שכיכבה לצדו של יהודה לוי בסדרה "איש חשוב מאוד", קמפיין. הבשורה הגדולה היתה שהיא נבחרה לדגמן הלבשה תחתונה, על אף שהיא לא מידה 36. גם נינט טייב, שנבחרה ע"י דלתא לדגמן הלבשה תחתונה, הציבה לחברה תנאי שלא ירטשו את תמונותיה בפוטושופ, בטענה שהיא לא רוצה שייצרו לה גוף שמנותק מהמציאות.

הבחירה בדישי וההצהרה של נינט היתה המשך מתבקש למספר הגדול של כתבות העוסקות בדימוי גוף, מידות גדולות, תרבות הפוטושופ ותפיסת היופי המעוותת של זמננו שהתפרסמו השנה. אחרי הכל, שלב ראשון בשינוי הוא המודעות, וכשזו הולכת וגדלה נותר רק לקוות שתוך שנים אחדות אישה במידה 42 תככב בקמפיינים כדבר שבשגרה ושאלמה דישי ושכמותה ייבחנו על פי כשרונן ואופיין, בלי הדיון האינסופי במידות גופן.


נינט בקמפיין לדלתא. צילום: גיא כושי ויריב פיין 

4. "אפס ביחסי אנוש" כובש את הקהל ואת המבקרים

סרטה של טליה לביא, בכיכובן של דאנה אבגי, נלי תגר ושני קליין, זכה למספר שיא של צופים וב-6 פרסי אופיר, פרס תא המבקרים ופרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה. מעבר לזה שהוא סרט מהנה מאוד שנעשה על ידי אישה ועל נשים, הוא העז להציג את הצדדים המגוחכים בשירות הנשים בצה"ל.


אפס ביחסי אנוש. צילום: ערן כהן

5. מלאלה יוספזאי זוכה בפרס נובל לשלום

הנערה הפקיסטנית, שכל מה שהיא רצתה זה ללמוד ובשל כך נורתה בראשה על ידי מחבלים טאליבניים, זכתה להכרה עולמית השנה כשזכתה באוקטובר בפרס נובל לשלום. היא האדם הצעיר ביותר שזכה בפרס הזה, אבל ההישג הגדול שלה הוא בהעלאת המודעות לזכות לחינוך שמגיעה לכל ילד וילדה. השנה גם יצא ספר על סיפור חייה מעורר ההשראה. 

6. איילה חסון ממונה למנהלת חטיבת החדשות של ערוץ 1

חסון היא עיתונאית ותיקה ומרובת הישגים שהתפקיד הזה הגיע לה בזכות ולא בחסד. מאז מינויה היא רק הוכיחה כמה הבחירה בה היתה מוצלחת. אם זה בהתנהלותה המצוינת בזמן "צוק איתן" או בהחלטה למנוע מגאולה אבן להגיש את החדשות כל עוד גדעון סער נמצא בפוליטיקה.

7. לוסי אהריש עומדת על שלה

הנה עוד סיבה להעריך את איילה חסון. באחת התוכניות היותר מדוברות של יומן היא נתנה ללוסי אהריש לדבר במשך 11 דקות שלמות ומהפנטות על הקושי הגדול בלהיות ערבייה מוסלמית במדינת ישראל. זו לא הפעם הראשונה שאהריש פותחת את הפה ואומרת את אשר על לבה בלי להתנחמד ובלי לפחד, אבל גם בלי להתלהם.

לוסי אהריש ביומן ערוץ 1 

8. טקס הדלקת המשואות על טהרת הנשים

בעקבות הצעתה של לימור לבנת, האירוע המרכזי של יום העצמאות האחרון היה על טהרת הנשים. נכון שהטקס לווה בפדיחה די גדולה, כשאחריו נחשפו פערי השכר בין שמירה אימבר ואריה אורגד, שהנחו את הטקס, ונכון שבעולם מושלם לא היינו צריכים את האפליה המתקנת הזאת, אבל כידוע אנחנו לא בעולם מושלם, וזה צעד קטן בדרך לשם. 

9. הסרט "גט" זוכה במועמדות לגלובוס הזהב

סרטה של רונית אלקבץ, שעוסק באישה שמנסה להשתחרר מנישואין מדכאים, הוכרז ממש לאחרונה כמועמד לפרס הסרט הזר בטקס גלובוס הזהב שיתקיים ב-11 בינואר. מעבר להישג הקולנועי, הסרט העלה לדיון את מצבן העגום של נשים דתיות המבקשות להתגרש. 

10. רחל פרנקל מרגשת ומלכדת את עם ישראל

היא מן הסתם היתה מעדיפה שלא להיכלל בשום רשימה השנה, אבל פרנקל, ששכלה את בנה נפתלי שנחטף ונרצח עם שניים מחבריו בקיץ האחרון, הפכה את הכאב הפרטי שלה לכוח שאותו היא העבירה גם לאנשים אחרים. כוח של פיוס, של חמלה ושל אהבה. אהבת אם ואהבת אדם.

11. מרים מירזחאני זוכה בפרס פילדס למתמטיקה

מדליית פילדס נחשבת לפרס הנובל של המתמטיקה, והשנה, לראשונה מאז נוסד הפרס לפני 80 שנה, זכתה בו אישה. מירזחאני בת ה-37 היא פרופסורית שנולדה וגדלה באיראן, ואם הזכייה שלה תגרום לעוד כמה ילדות לשקול קריירה במתמטיקה, שלא נחשבת לתחום נשי על אף שהישגיהן של נשים בתחום הן לא פחותות מאלה של הגברים, זו תהיה הזכייה של כולנו.

12. עובדת היי-טק גילתה שפוטרה בגלל היותה אמא

מיטל בלוך היתה מזכירה בחברת הייטק שפוטרה אחרי שלא הסכימה לעבוד עד 17:00 במקום עד 16:00 כמו שנקבע איתה בהסכם. ביומה האחרון בחברה היא גילתה בתיבת המייל של הבוס שלה תכתובת שחושפת את הסיבה האמיתית לפיטוריה: העובדה שיש לה ילדים קטנים. החלק הטוב הוא שבלוך הגישה תביעה נגד מעסיקה לשעבר, ובצעד תקדימי התיר לה בית הדין לעבודה להשתמש באותה תכתובת מייל, שהיא לא היתה מכותבת עליה, כראייה.

13. ספרות נשים זוכה לפריחה

זו היתה שנה ברוכה לסיפורת הנשית. מרתק היה לראות כיצד הציבורי והפרטי, הפוליטי והאישי נרקמו והשתלבו בעולמן של הנשים הכותבות במדינה הסוערת הזאת. ספרה של שרית ישי-לוי, "מלכת יופי של ירושלים", שבר שיאי מכירה; דורית רביניאן הוציאה רומן חדש ומשובח לאחר שתיקה של 15 שנה; דקלה קידר הוציאה ספר יפה ומרגש; והתגלית מרסל מוסרי אף היא הוציאה את הסיפורים שלה שכבשו את פייסבוק בשני ספרים.

ובנימה יותר אישית ויותר גאה: גם כמה מהבלוגריות של סלונה פרסמו השנה ספרים שזכו לשבחים. יפית שזו הוציאה את "70 אבנים כחולות", גל ברקן הוציאה את הרומן הארוטי "הסוד הקטן של יערה כוכבי", וממש עכשיו, שנייה לפני שמסתיימת השנה, יצא גם ספר השירים של חיה סדן, "אכלתי פרחים", שכבר הספיק לזכות בפרס שרת התרבות לספרי ביכורים.

14. הנשים הכורדיות נלחמות בדאע"ש

אפשר לצאת להפגין ולכתוב ולחתום על עצומות, אבל כשמדובר באיום קיומי של ממש – צריך לפעמים לצאת להילחם ממש. הנשים ששייכות לעם הכורדי, שהוא הנפגע העיקרי מדאע"ש, הבינו שכדי לשמור על עצמאותן אין להן ברירה אלא לקחת נשק ביד. בכתבה ששודרה לאחרונה בתוכנית "עובדה" נחשפנו אליהן ואל אומץ לבן, ואל רוח הקרב, תרתי משמע, שהן מביאות אל המאבקים העקובים מדם של העולם הערבי.

15. נשים מתקוממות נגד הטרדות ברחוב

באוקטובר עלה ביוטיוב סרטון שבו תיעדה אישה אחת מה עבר עליה במהלך טיול רגיל ברחובות ניו יורק, ואת כל ההערות המטרידות שהיא ספגה במשך 10 שעות. הסרטון זכה ליותר מ-38 מיליון צפיות, אבל עוד לפני כן היה סרטון דומה של ברמנית תל אביבית שתיעדה את הדרך חזרה שלה הביתה מהעבודה. באמת הגיע הזמן שגברים ייחשפו למה שכל אישה מכירה ואולי מתישהו גם נצליח לעבור ברחוב בלי לספוג הערות, משום סוג. 

16. אמה ווטסון נואמת באו"ם

אתם מוזמנים, גברים. שיוויון מגדרי הוא גם אישיו שלכם, לא רק שלנו הנשים…אם לא תרגישו צורך  לשלוט, נשים לא יצטרכו להשלט. גברים ונשים צריכים להרגיש חופשי להיות רגישים וחזקים. המגדר הוא ספקטרום ולא שני סטים של אידיאלים שונים.

את הדברים היפים האלה אמרה השחקנית אמה ווטסון בחודש ספטמבר בעצרת האו"ם. אלה היו 11 דקות רהוטות, מבריקות, מדויקות ומעוררות השראה. ווטסון, שהקימה תנועה בשם heforshe  - "הוא בשביל היא", קוראת גם לגברים להצטרף למאבק הפמיניסטי ואנחנו מצטרפות לקריאה שלה.


17. ציפי לבני מופיעה ב"מצב האומה"

אפשר להתווכח אם וכמה זה היה מצחיק, אבל אי אפשר שלא לשמוח קצת על זה שציפי לבני העזה להגיד בפריים-טיים דברים בוטים למדי על ראש הממשלה. מה שאי אפשר לשמוח עליו הוא היקף התגובות השליליות שהיא קיבלה, תגובות שרובן לא היו ענייניות ולא היו נשמעות אם היה מדובר בגבר שאומר את אותם דברים. 

18. יצחק לאור לא מקבל את פרס לנדאו

מוטב היה, כמובן, אם מלכתחילה מועמדותו של לאור היתה נפסלת על הסף, אבל גם טעויות צריך לדעת לתקן, וממש בסופה של השנה הזו תוקנה טעות גדולה, וגם כאן יש לזקוף זאת לזכות הרשתות החברתיות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה