הרבנות נגד שרה סילברמן?

רבי אמריקאי כתב לשרה סילברמן, כי כדאי שתפסיק עם הפוליטיקה ותתחיל למצוא בעל ולעשות ילדים. מי שענה בזעם לרבי המתנשא היה דווקא האבא הגאה של הקומקאית היהודייה

21/10/2012
הפינגטון פוסט קבלו עדכונים מהפינגטון
  • RSS
» מתי תתחתני, מידלע? סילברמן (gettyimages)

מסתבר שרבי יעקב רוזנבלט אינו מעריץ של שרה סילברמן. למעשה, אם נקרא את המכתב הפומבי שהפנה אליה כפשוטו, הוא באופן כללי, אינו מעריץ של נשים דעתניות, שנישואין והולדת ילדים אינם מופיעים בסדר העדיפות שלהן.

המכתב שפורסם  ב – Jewishpress.com מבקר בתחילה את הקמפיין של סילברמן לאפשור ההצבעה לבחירות האמריקאיות לכלל האוכלוסיה, "Let My People Vote" (פראפראזה על הפסוק "שלח את עמי"), על השימוש שהוא עושה ב"שפה תנ"כית". אולם, הוא עובר במהרה לדבר על פשעיה האמיתיים של הקומיקאית, התרכזות בקריירה שלה, במקום להתחתן ו"להתרבות". רוזנבלט מציע כי העניין – החדש, לדעתו – שסילברמן מגלה בפוליטיקה, הוא תוצר של חלל בחייה, שרק נישואים מסורתיים והקמת משפחה יוכלו למלא.

"אני סבור, כי את בורחת לפוליטיקה, משום שאת מחפשת משהו לבנות. יש גבול לכמה אדם יכול למשוך, מבלי להרגיש הרסני... את נמרצת. את מלאת תשוקה. אני מתפלל כי תפני את המרץ ואת התשוקה שלך לאפיק חיובי, למשהו שיהפוך אותך לאדם טוב וחיובי יותר, דבר שיאפשר לך לגעת באין סוף, ולהשפיע על העולם באופן תמידי. אני מתפלל כי תנשאי, ואם תזכי להתברך בהם, גם תגדלי ילדים".

הכותבת הפמיניסטית קייטי ג' מ' בייקר, הגיבה בחריפות למכתב בו ביום:

"מדוע רבי רוזנבלט כל כך מאוים על ידי שרה סילברמן. משום, ואל תטעו לחשוב אחרת, שזה בדיוק המצב. הוא מאיום משום שאישה בת 42 (התנשפות!), לא נשואה (התנשפות כפולה!), ללא ילדים (התנשפות כפולה ומכופלת!) מחזיקה בכל כך הרבה כוח והשפעה – ושהיא אפילו מרגישה מרוצה מאורח חייה הלא מסורתי."

אך חשוב מכך, אביה של סילברמן, הגיב לטור של הרבי בטוקבק ארוך, וירה בו מספר יריות אזהרה:

"הי אדיוט, הבת הבכורה שלי (אחותה הבכורה של שרה, ה.פ) היא רבה. לא על פי הסטנדרטים שלך. היא רפורמית. איך היא מעזה, אישה נחותה שכמותה, לחשוב שאלוהים רוצה שהיא תהייה רבה, היא שבסך הכל נוצרה מצלע. בעלה, שהיה מועמד שלוש פעמים לפרס נובל לשלום, שנבחר על ידי הג'רוזלם פוסט למספר 49 ברשימת היהודים המשפיעים ביותר בעולם, הוא בונה השדה הסולארי הגדול ביותר בישראל. דרך אגב, שרה עצמה מופיעה גם היא ברשימה הזו. הצלחתי להחמיץ את השם שלך שם. הנכדה הבכורה שלי משרתת בצה"ל. אני מניח שגם אתה שירת. אה, רגע, שכחתי שאורתודוקסים לא עושים את זה. אל תתעסק עם המשפחה שלי".

האם זה מוקדם מדי להכריז על דונלד סילברמן כאב השנה?

סילברמן עוד צריכה להגיב למכתב בעצמה, אבל לא היינו מהמרים על כך שהקומיקאית תשנה את דעתה ותבחר במשפחתיות, בעתיד הקרוב.

תרגום מאנגלית: ליהי רוטשילד


לכתבה המקורית בהפינגטון פוסט

הפינגטון פוסט הוא אתר החדשות והבלוגים המוביל בארצות הברית בייסודה של אריאנה הפינגטון. עם 10 מליון גולשים מידי חודש, הוא הפך למוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטולמיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה