הקשר בין אמונה לעודף משקל

מחשבות מעוררות רגשות. מידע רגשי מועבר לגוף באמצעות מערכת העצבים, הקושרת בין המוח ושאר הגוף. נניח שאתם עומדים לאכול עוגת שוקולד. כל המידע המתייחס לאמונות, למחשבות ולרגשות שלכם כלפי אותה פרוסת עוגה עובר דרך מערכת העצבים לגוף

18/10/2016
ג'ון ג'יקובס קבלו עדכונים מג'ון
  • RSS

מבלי לפקפק בחשיבותם של מרכיבים תזונתיים כמו פחמימות, חלבונים, ויטמינים ומינרלים, מחקר שפרסם המכון לפסיכולוגיה של האכילה, מראה שהאמונות והרגשות שלנו כלפי אוכל, משחקים תפקיד לא פחות חשוב, ובמקרים מסוימים אף גוברים בהשפעתם, על תהליכי עיכול, כולל שריפה ו/או אגירת שומן.

אישה בדיאטה, מתאגרף, צמחוני, מגדל עופות, חולה סרטן וחוקר תזונה נפגשו בארוחת ערב. בתפריט: פסטה, עוף וסלט. האישה בדיאטה ראתה בצלחת בעיקר קלוריות ואחוזי שומן. המתאגרף ראה מסת שריר פוטנציאלית בחלבון שבעוף. הצמחוני נגעל מהעוף וסרב לאכול בכלל. מגדל העופות נהנה למראה נתח העוף הנדיב.

החולה ראה בעוף ובפסטה נזק בריאותי פוטנציאלי, וחוקר התזונה ראה בצלחת אוסף כימיקלים מועילים או מזיקים. לכל אחד מהמשתתפים בארוחה, אמונות שונות לגבי האוכל באותה ארוחה, מה שעורר תגובות רגשיות, גופניות והתנהגותיות שונות בקרב כל אחד מהם.

המחשת הקשר בין המוח למערכת העיכול יחסית פשוט. אם תחשבו על אוכל שאתם אוהבים, גם אם זה תוך כדי נהיגה בדרך הביתה מהעבודה, תחל שרשרת תגובות גופניות שמטרתה, הכנת מערכת העיכול לקליטת אוכל. כמות הרוק בפה תגבר, תחל הפרשה של מיצי קיבה ותתעורר תחושה מוחשית יותר של רעב.

לחילופין, אם תחשבו על אוכל שמגעיל אתכם, רוב הסיכויים, שתרגישו בחילה או תחושה לא נוחה אחרת בבטן.

הפתרון של הטבע לדיאטה (צילום: שאטרסטוק)

איך זה עובד?

מחשבות מעוררות רגשות. מידע רגשי מועבר לגוף באמצעות מערכת העצבים, הקושרת בין המוח ושאר הגוף. נניח שאתם עומדים לאכול עוגת שוקולד. כל המידע המתייחס לאמונות, למחשבות ולרגשות שלכם כלפי אותה פרוסת עוגה עובר דרך מערכת העצבים לגוף.
כאשר האמונות, המחשבות והרגשות שלכם כלפי העוגה חיוביים, המוח מעביר את המידע החיובי למערכת העיכול באמצעות מערכת העצבים הפרא-סימפתטית, האחראית על מצבי רגיעה, מה שגורם לאיברי העיכול להיכנס לפעולה. התוצאה היא, שגם נהניתם מהעוגה וגם תהליכי פירוק המזון ושריפת הקלוריות היתה יעילה.

אם אכילת העוגה מלווה במחשבות, אמונות ורגשות שליליים כמו רגשי אשם, חרטה או הלקאה עצמית, המוח מעביר את המידע השלילי לגוף באמצעות מערכת העצבים הסימפתטית, האחראית על מצבי סטרס. כחלק מהיערכות הגוף להתמודדות עם סטרס, מערכת העצבים הסימפתטית שולחת מסרים המצמצמים את פעילותה של מערכת העיכול. התוצאה היא, שאיכות תהליכי העיכול, כולל שריפת הקלוריות יעילה הרבה פחות.

אם לאמונות לגבי אוכל יש השפעה כל כך מוחשית על שריפת שומן ו/או אגירתו, תחשבו על השפעתן השלילית של כמה אמונות שכיחות לגבי אוכל הגלומות באמירות הבאות:

"העוגה הזו ממש משמינה. ברור לי שאני לא צריך לאכול אותה"
אני אוכלת את הצ'יפס המטוגן הזה, אבל אני יודעת שהוא הולך לעלות לי בשני ק"ג נוספים"
"אני חייב משהו מתוק אחרי האוכל"
"אני משמינה רק מלהסתכל על שוקולד"
"כשאני אוכל אפילו משהו קטן בערב, אני קם למחרת עם עוד ק"ג במותניים"
"אני לא יכולה לשתות מים- רק מיצים מתוקים"
"בנושא של אוכל – אני חסר משמעת לחלוטין"

רגעים שיכולים להרוס לך את הדיאטה

אם אתם נוטים להשתמש בחלק מהאמירות האלה או באמירות דומות, קחו בחשבון, שעצם האמונה בכך, שאוכל שאתם אוכלים גורם לעליה במשקל או לכל תוצאה שלילית אחרת – גורם לגוף להביא לידי ביטוי את התוצאה הזו הלכה למעשה. ככל שהרגש השלילי המשויך לאכילה עוצמתי יותר –האמונה חזקה יותר, והגלגל השלילי מקבל כוח נוסף.

זה לא אומר שאפשר לאכול רעל מבלי שיגרום נזק, רק בזכות כוח האמונה שהוא מועיל ובריא, וזה בוודאי לא אומר שתרדו במשקל אם תאכלו מזונות עתירי סוכר ושומן, גם אם תאמינו שהם מרזים, אבל אין ספק שישנה קורלציה בין מחשבות, רגשות ועיכול.

אם אתם אוכלים את האוכל הבריא ביותר בעולם, בזמן שאתם חושבים מחשבות שליליות, או חווים רגשות שליליים - איכות העיכול יורדת והנטייה לאגור שומן עולה. אם אתם אוכלים אוכל לא לגמרי בריא אבל הראש והלב במקום חיובי, ערכו התזונתי בפועל עולה ואחוז ההמרה לשומן יורד באופן יחסי.

אם להתייחס לאמירה שהמחשבה מייצרת מציאות, האמירה רלבנטית גם בנוגע לאוכל, אכילה ועלייה במשקל. אמונות גורמות לציפייה לתוצאות מסוימת הממריצות את התהוותן – גם כשמדובר באוכל.
במילותיו של מספר הסיפורים היווני אאסופ: "קליפת לחם שאוכלים בשלווה עדיפה על משתה שאוכלים מתוך חרדה".

** הכותבת היא ג'ון ג'יקובס מומחית לטיפול רגשי –גופני, מורה מן החוץ בבי"ס רקנאטי למקצועות הבריאות הקהילתיים באוניברסיטת בן גוריון, למידע נוסף לחצו כאן

ג'ון תרצה בנושא: זה לא מה שאתה אוכל -  זה מה שאוכל אותך. נגמלים מאכילה רגשית. בכנס התזונה הבריאה הגדול בישראל "אוכלים בריא 8" שיערך ב17-18 בנובמבר בתיאטרון גבעתיים.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה