הקשיים בלהיות סטארטאפיסטית

"קורה המון שגבר מרשה לעצמו להעיר הערה לא במקום. זה מיד זורק אותי למקום של להיות דרוכה ולהגיב כמו שגבר היה מגיב". מעיין דרכי, יזמית, מעניקה הצצה נדירה לעולם הסטארטאפ

13/02/2019
כסף וקריירה קבלו עדכונים מכסף וקריירה
  • RSS

מאת: מעיין דרכי, יזמית והמנכ"לית של הסטארט אפ "טיימינג" 

להיות אישה בעולם של גברים זה לא משהו שבחרתי. זה בחר אותי בכל מובן. אם זה תחומי העניין שלי, במה אני מבינה יותר ובמה פחות, איפה אני מרגישה יותר בנח ועוד מיליון דוגמאות שבעיני כנראה הם סופר טריוויאליות.

הפעם הראשונה שהבנתי שאני שוחה במסלול הנגדי, אם אפשר לקרוא לזה ככה, היתה כשהתגייסתי… קיבלתי מנילה עם מלא תפקידים שלא הבנתי איך הם קשורים אלי, חוץ מאחד. מדריכת חבלה בהנדסה קרבית. היה ברור לי שלשם אני הולכת. כשהגעתי לשם הבנתי שאני כנראה בין הבנות היחידות שהסתכלה על התפקיד הזה והבינה שזה מה שהיא הולכת לעשות בשנתיים הקרובות. היינו 18 בנות בבסיס של מאות גברים. למדנו על חומרי נפץ ופוצצנו כל מה שבא ליד. היה תענוג.

מעיין דרכי צילום אלבום פרטי

אחר כך כשהשתחררתי והחלטתי שאני הולכת ללמוד, ראיתי את הגבות של כולם מורמות כשהחלטתי שהמקום המתאים לי זה הנדסת חשמל ולאקטרוניקה. לי זה היה טבעי. תמיד הייתי ילדה שמפרקת ומרכיבה כל מה שבא ליד. מתמטיקה ופיזיקה היו מסוג הדברים שהיו קלים וברורים לי. היו מסביב שהפצירו בי לחשוב שוב כי ״הנדסת חשמל זה מסלול לימודים מאוד קשה״. מצויין, זה בדיוק מה שהייתי צריכה. שמישהו יגיד לי שאני לא יכולה. למחרת נרשמתי! בגיל 24 כבר הייתי מהנדסת חשמל!

התואר היה חוויה מטורפת בשבילי. במשך 4 שנים הסתובבתי במסדרונות של גברים בלבד. כמובן שהייתי האישה היחידה בתואר. נהנתי מכל רגע.

אחרי התואר התחלתי לעבוד בחברה טכנולוגית ופרצתי כל דלת שעמדה בדרכי. התחלתי בתפקיד QA אבל בהזדמנות הראשונה שהבוס שלי הודיע שהוא עוזב, דפקתי על הדלת ואמרתי שאני רוצה להחליף אותו. קיבלתי את התפקיד והתחלתי לעבוד כמנהלת מוצר. אחר כך קיבלתי את  גם את הניהול של המוצר השני של החברה.

מעיין דרכי צילום אלבום פרטי

בינתיים התחתנתי וילדתי תאומים מקסימים. היום בני 6. גם פה לא היה פשוט. לא הצלחתי להרות, שזה גם קצת כמו להגיד לי שאני לא יכולה. לא התייאשתי כמובן ובמשך 3 שנים הזרקתי הורמונים לכל פינה טובה בגוף שלי. אחרי 3 הזרעות ו-7 הפריות זה הצליח! כאישה בעולמות הייטק היה נראה לי שזה רק יפגע בי אם מישהו ידע על התהליך שאני עוברת אז לא אמרתי מילה. כל יום יצאתי ב-6 בבוקר מהבית לבדיקות דם ואלטרסאונד ואז הגעתי למשרד כאילו כלום.

אחרי 6 שנים בחברה, הרגשתי שאני צריכה להיות יותר בפרונט, לנהלֿ, להוביל. היו לי מלא רעיונות וטונות של אנרגיות והחלטתי לעזוב.

את הדרך שלי כיזמית בחברת "טיימינג" התחלתי בסוף 2016. חברתי לאילן, היום השותף שלי, שהיה לו רעיון שדיבר אלי וחיפש מישהו שיעזור לו להריץ את זה קדימה. קבלנו מימון והפכנו לחלק מחממת הסטארט אפים TerraLab Ventures ביקנעם. אני אוהבת להיות יזמית וחושבת שזה הכי ממכר שיש. אני מתה על זה שאני יוצאת מאזור הנוחות שלי 3 פעמים ביום. זה מאתגר, מקדם, מפתח ומעצים. עולם היזמות הוא לגמרי עולמם של הגברים לצערי. אני יכולה להיות ב-3 פגישות שונות ביום, לדבר בטלפון עם 10 בכירים, להגיע למשרד שלי ולא לראות אישה אחת לכל אורך היום. מבאס. אני תמיד צוחקת שרק באירועים של סטארטאפים התור לשירותים הוא אצל הגברים ולא אצל הנשים. ליזמית בעולמות הטכנולוגיים יש המון יתרונות לדעתי. זה קצת כמו ללכת עם שמלה ורודה זוהרת ברחוב. תמיד שמים לב אליך. גם אם לא התאמצת וגם אם הפיטצ׳ לא יצא לך מושלם היום.

מעיין דרכי צילום אלבום פרטי

יש גם לא מעט רגעים קשים. לדוגמא, קורה המון שגבר מרשה לעצמו להעיר הערה לא במקום. זה מיד זורק אותי למקום של להיות דרוכה ולהגיב כמו שגבר היה מגיב. בפעמים הראשונות מאוד נבהלתי והופתעתי. היום אני מיד אעמיד במקום.

יש עוד רבדים לקשיים של להיות יזמית. לדוגמא, שנתיים אחרי תחילת הדרך בטיימינג גיליתי שאני שוב בהריון. היה מאוד מאתגר ללכת לפגישות עם משקיעים ולקוחות עם בטן הריונית. הם לא יודעים לעכל את זה. הכי טירוף היה כשילדתי. הראשון שקיבל ממני הודעה שילדתי זה אילן, השותף שלי. הוא היה מבוהל עד עמקי נשמתו מהרעיון שאני אמורה לצאת לחופשת לידה. לא משנה כמה ניסיתי לשכנע אותו שאני לא לוקחת חופשה לידה, הוא לא האמין. 12 יום אחרי שילדתי כבר הייתי במשרד. העוללית החדשה גדלה אצלנו במשרד עד גיל שלושה וחצי חודשים. תאמינו לי אם אני אגיד שאין גבה שלא הורמה מהאמא שנוסעת בגשם למשרד שרחוק מהבית 40 דקות עם ילדה בת 12 יום. אם להיות כנה, אם הייתי יכולה לשבת על כיסא יום שלם לפני כן, הייתי חוזרת כבר אז.

מעין דרכי צילום אלבום פרטי

יום אחד הגיעה לפגוש אותנו משלחת של משקיעים מסינגפור. אני בדיוק הנקתי בפינה של המשרד. הם לא האמינו למראה עינהם. כשנכנסתי לחדר הישיבות הם פרצו בצחוק מטורף. היה מביך אבל לא ננתי לזה להשפיע. כמנכלית של החברה וכאישה אני תמיד רוצה לגייס נשים לעבוד אצלי. תתפלאו או לא, פשוט לא פונות אלי. עד היום קיבלתי אולי 2-3 קו״ח של נשים ומאות של גברים. אני רוצה לקדם נשים אבל גם הן צריכות לרצות. אין מספיק כאלה עדיין. יש עוד המון מקום לשינוי.

היום אני מנכלית של טיימינג. מובילה את החברה עם השותף שלי להגשים את החזון שלנו. לא מסתירה את זה שאני אישה ולא מטשטשת. להיפך, אני מאמינה שהעובדה הזאת רק עוזרת לנו. גייסנו כבר למעלה מ $1.5M והיום מגייסים את הסבב השני.

** הכותבת, מעיין דרכי, היא יזמית והמנכ"לית של הסטארט אפ "טיימינג" מחממת הסטארט אפים TerraLab Ventures
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה