הקריירה שלא מחכה לנשים חרדיות

יותר ויותר נשים חרדיות רוצות לעבוד אבל מגלות ששוק העבודה לא פתוח עבורן. הממשלה מעודדת בעיקר תעסוקת גברים חרדים ושוב הנשים נדחקות הצידה

20/05/2014
ד''ר עליזה לביא קבלו עדכונים מד''ר עליזה
  • RSS
» עליזה לביא. צילום: יוני בלום

הנשים שהגיעו השבוע לדיון על תעסוקת נשים חרדיות בוועדה לקידום מעמד האישה היו מרשימות. הן הציגו נתונים, שטחו טענות, הצביעו על בעיות והציעו פתרונות. האכפתיות הגדולה, האומץ לפרוץ דרך ולשנות ולהט העשייה שלהן סחפו. אבל התחושה שליוותה אותי במהלך הדיון הייתה תחושת החמצה. הנה יושבות בחדר מספר נשים לא גדול, וממלאות את החלל בכל כך הרבה אינטלקט ומרץ - אילו רק השכלנו לנצל את הפוטנציאל האדיר שעדיין מסתתר בעשרות אלפי מטבחים בהם עומדות בשעה זו עקרות בית שאינן ממצות את יכולותיהן האדירות. נשים חכמות ומסורות, שהחשש מפני השפעה זרה מותיר אותן ספונות בבתיהן כשרק הקרובים להן ביותר יודעים מה הן באמת שוות.

המשק הישראלי משווע לכוח האדם האיכותי הזה ואנו כחברה איננו רשאים לוותר עליו. על מנת לאפשר לנשים החרדיות למצות את יכולותיהן ולתרום לחברה, עלינו להיות קשובים לצרכיהן המיוחדים.

מספר הנשים החרדיות העובדות עולה בהתמדה. כיום כבר 65% מהן עובדות, אולם חלקן הגדול עדיין מנוצל ואינו מצליח לממש את מלוא יכולותיהן בשל החשש לעבוד במקומות עבודה מעורבים.

ניצול כוח עבודה נשי זול

הממשלה, שמעודדת תעסוקת חרדים הפסיקה לעודד תעסוקת נשים חרדיות ומתמקדת רק בגברים, משום ש-52% מהגברים החרדים אינם עובדים. מסלולי ההכשרה לצעירות חרדיות שהתפתחו בשנים האחרונות עדיין ממוקדים במספר קטן של מקצועות, אליהן מנותבות יותר מדי נשים, שעם סיום ההכשרה מגלות את חוקיו הקשוחים של שוק ההיצע והביקוש. מתווכים וקבלני משנה גילו את הפוטנציאל האדיר של כוח עבודה נשי זול, המוכן לעבוד במסירות גדולה תמורת שכר נמוך.

אין זו בעייתן של הנשים החרדיות בלבד. אנו כחברה זקוקים לכל אחד ואחת שיקדמו ויפתחו את המשק, החברה והכלכלה. הנשים החרדיות זוכות לחינוך טוב. הן, בניגוד לגברים, לומדות לימודי ליב"ה ברמה טובה בכל בתי הספר החרדיים לבנות. המרחק בינן לבין השתלבות מקדמת ומפרה בכלל החברה אינו גדול, אבל הן זקוקות לאוזן קשבת ולכתף תומכת.

עם מינויי לתפקיד יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי הודעתי כי הוועדה מבקשת מנשים שאינן מיוצגות בכנסת, כמו נשים חרדיות או ערביות, שמפלגותיהן שולחות לכנסת גברים בלבד, לראות בנו כתובת. מספר נשים פורצות דרך נמצאות מאז בקשר רצוף עם הוועדה, ומבקשות מדי פעם דיון בעניינים הקרובים לליבן. ההכרות עם נשים אלה מפעימה. הן אמיצות מאד, ולמרות לחצים חברתיים בסביבתן נחושות להיטיב את מצבן ואת מצב חברותיהן. החברה הישראלית אינה מגלה מספיק סבלנות והבנה למצוקותיהן השונות.

אם נדע להקשיב להן, לקבל ולתמוך, נצא נשכרות לא פחות מהנשים שיזכו להביא לידי ביטוי את אישיותן וכישרונותיהן לטובתן האישית, לטובת משפחתן ולתועלת הציבור כולו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה