הקפאת ביציות: פתרון או הימור מסוכן?

נשים ששומעות היטב את קולו של השעון הביולוגי המתקתק יכולות להקפיא ביציות, פתרון שמאפשר למשוך קצת זמן וגם מענה לבעיות הלכתיות. אבל האם הקפאת ביציות טובה לנו?

02/10/2017
קרן אוזן קבלו עדכונים מקרן
  • בדואר
  • RSS

קרן אוזן (צילום: לירן מור)

עוד שבוע אחגוג יום הולדת 38. זה נכון שאישה לא צריכה למהר ולהסגיר את הגיל שלה אבל בסיפור הזה הגיל הוא לב העניין.

בעוד שאני מנסה לסחוט מהסביבה, כמה מחמאות על זה שאני נראית מעולה לגילי, אני זוכה מידי שבוע לשיחות רציניות, שכל עיקרן לוודא שלא פספסתי את קולו של השעון הביולוגי שמתקתק, וכך זה נשמע :

"יש לך רק ילד אחד ,את חייבת להביא לו אח!"

"את גוזרת על הבן שלך חיי בדידות"

"את חושבת רק על עצמך"

"את תצטערי על זה כל החיים!"

וזו רק דוגמה קטנה משלל "המחמאות" להן אני זוכה

 הכל היה פשוט יותר, אם רק הייתי יודעת שילד נוסף זה מה שאני רוצה עכשיו ולא כי כולם לוחצים עליי. מבחינתי הבן שלי הוא ההישג הגדול בחיי, הוא כל עולמי, ואם ארצה ילד נוסף זאת חייבת להיות החלטה שארגיש שצמחה מתוך כמיהה אמיתית. (בכל זאת מדובר בילד ולא בהחלטה להירשם שוב לחדר כושר וללכת אולי פעם בשנה).

 לפני שנתיים בערך, באחת הנסיעות שלי מהמרכז חזרה לדרום התקשרה אליי חברה טובה לעוד שיחה של "קרן מתי תביאי עוד ילד?", אבל הפעם הייתה לה גם הצעה קונקרטית בסוף הנאום הקבוע שבו היא מאיצה בי להתעבר תיכף ומיד. "את שומעת", היא אמרה לי, "את חייבת להקפיא ביציות. זה בדיוק הפתרון בשבילך. הרגע סיימתי לצפות בתוכנית בריאות שבה התראיין איזה פרופסור מפורסם, מומחה לפוריות, שאמר שזה מאפשר לך לעצור את הזמן, זה כמו תעודת ביטוח. תקפיאי עכשיו וכשתחליטי שאת רוצה להביא ילד נוסף אז תפשירי ותכנסי להריון".

 אני חייבת להודות שעל הנייר זה נשמע לי מושלם - גם פתרון שמאפשר לי לחכות עם ההחלטה, פתרון שמאפשר לעצור את השעון הביולוגי המתקתק וגם תשובה טובה לכל מי שלוחץ עליי, שהנה עשיתי מעשה ויש לי תעודת ביטוח שמאפשרת לי למשוך עוד קצת את הזמן.

הקפאת ביציות, האם זה באמת הפתרון? (צילום מסך)

 במהלך התקופה הזאת התחלתי לבדוק את האופציה, זה התחיל בשיחה אצל רופא הנשים שלי בקופת החולים, ובה נאמר לי שזה הליך פרטי יקר שהוא מחוץ לסל השירותים והמשיך בשעות של קריאת חומרים בנושא. אבל משהו פשוט לא הסתדר לי.

 חיפשתי בפורומים רפואיים נשים בגילי שהצליחו להביא ילד לעולם כתוצאה מהליך של הקפאת ביציות, חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי, ואז הגיעה ההזדמנות לבדוק את הנושא הזה לעומק בתוכנית "שטח הפקר" ב"כאן" ומהר מאוד יצאתי לדרך.

במהלך הכנת הסרט התלוויתי לבחורה מקסימה בשם יפית מדר, רווקה דתיה בת 35, שחושבת כמוני - הקפאת ביציות היא הפתרון המושלם בעבורה עד שתכיר בן זוג איתו תביא ילד לעולם.

יפית מדר (צילום מסך)

אבל אם אני יכולה לבחור באפשרויות רפואיות נוספות כדי להביא ילד כמו הקפאת עוברים. יפית צריכה לקבל החלטה אם היא בוחרת בהלכה או הולכת נגד קביעת הרבנים שתרומת זרע אסורה.

במהלך הכנת הסרט אני מגלה כי מה שנדמה היה כפתרון המושלם הוא לא פחות מהימור מסוכן לנשים שרוצות בסופו של יום להביא ילד לעולם, ומול הסיכוי הנמוך הזה אני מנסה להבין מה בכל זאת גורם למערכת הרפואית להמליץ על כך ומה דוחף אלפי נשים לבצע את ההליך?

ובכל זאת, אני עם תקווה גדולה שיפית תביא ילד לעולם ולא תזדקק באמת לביציות שהקפיאה, ועם מסר שחשוב מאוד שנשים יידעו על הליך הקפאת ביציות. ברמה האישית אני מקווה שאקבל החלטה לפני שיהיה מאוחר מידי.

המסע של קרן משודר הערב בתכנית "שטח הפקר" ב- כאן 11 ובדיגיטל 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה