הקמפיין של דונלד טראמפ קורס

מנהלת קמפיין טראמפ כמעט הצליחה במקום שקודמיה כשלו. אך מאז כשלונו להעביר את מסריו בעימות הראשון, נכנס הקמפיין לסחרור מוחלט. ההוריקן הפוליטי הגיע לשיאו בשישי בלילה

09/10/2016
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

הקמפיין של טראמפ נמצא בקריסה כללית. מספר רב של רפובליקנים בכירים קוראים לטראמפ להתפטר. סגנו מייק פנס הוציא הודעה לעיתונות שהוא מסתייג מטראמפ ״איני יכול לקבל את דבריו או להגן עליהם״. מעבר לפוליטיקאים הבכירים המצוינים מטה, סנטורים רבים פרסמו במהלך היום הודעות גינוי.

רשימת האישים שפרסמו הודעות הקוראות לטראמפ להתפטר מיד: הסנטורים מייק לי, מארק קירק, מייק קארפו, שלי מור, בן סאס, ג׳ף פלייק, ארבעה חברי הקונגרס, המושלים הרפובליקנים לשעבר ג׳ון הנטסמן, ג׳ורג׳ פטאקי, אשת העסקים קרלי פיורינה.

לפי התקנון של המפלגה הרפובליקנית ה RNC (ועד המפלגה) רשאי להחליט על ״מילוי תפקידים בכירים במפלגה במקרה של משרה פנויה כתוצאה ממוות, סירוב או מסיבה אחרת״. ההחלטה אמורה להתקבל ברוב קולות. לפי פרסומים בארה״ב, משפטנים במפלגה מפרשים את המונח ״סיבה אחרת״ כמאפשר למפלגה להחליף מועמד, אך אתר פוליטיקו מדווח שאין הצעה כרגע או אפילו שיח פנימי בין בכירי המפלגה הקורא לכינוס והחלפה שכזו. בפועל, החלפה בשלב הזה הנה בלתי אפשרית, כיוון שההצבעה המוקדמת החלה כבר ושמו של טראמפ מופיע על פתקי ההצבעה ב 50 מדינות. במספר מדינות לא ניתן על פי החוק להחליף שמות בשלב כה מתקדם.

מנהלת קמפיין טראמפ קליאן קונווי כמעט הצליחה במקום שקודמיה כשלו. היא החזיקה את טראמפ מפוקס במשך קצת יותר מחודש. אך מאז כשלונו להעביר את מסריו ולהתחזות כנשיאותי בעימות הראשון, נכנס קמפיין טראמפ לסחרור מוחלט. ההוריקן הפוליטי הגיע לשיאו בשישי בלילה, בדיוק במקביל לשעת המכה של הוריקן מתיו על חופי פלורידה.

בכירי המפלגה הרפובליקנית זעמו, נטשו וצייצו בשישי בלילה, וזאת על אף שלא סביר למצוא אדם בעל הגיון בריא אחד שהופתע מקלטות טראמפ החדשות.

יו״ר בית הנבחרים פול ריאן ביטל את ההופעה המשותפת של טראמפ עמו בקמפיין בויסקונסין.

 

PaulRyanStatement0910

 

שאר בכירי המפלגה צייצו נגד טראמפ: קרוז שלפני שלושה שבועות הזדחל לתמוך בו, מרקו רוביו (המוביל בקמפיין שלו בפלורידה), ג׳ב בוש הפגוע, מיט רומני שלא הצליח לסכל את המועמדות שלו בחורף, מושל ויסקונסין סקוט ווקר וג׳ון קייסיק מושל אוהיו היחיד מבין חבורת המועמדים שהתמיד בהסתייגותו מטראמפ במשך כל הקמפיין.

התנגדויות הפוליטיקאים הנמרצים הללו לא הועילו בעבר. טראמפ עלה ופרח ככל שסטר ותקף אותם. אך קהל היעד שלו בפריימריז היה שונה ואחר מן הציבור האמריקאי הכללי בפנסילבניה, פלורידה, אוהיו, ויסקונסין, צפון קרולינה ועוד. נדמה שהפעם זה יגמר אחרת.

הסיפור מאחורי הקלטת האחרונה פשוט ותואם את אופיו של טראמפ כפי שנגלה לציבור האמריקאי במהלך השנה אחרונה אך גם במשך חייו החשופים של בליין, entertainer, כוכב ריאליטי, איש עסקים, קבלן בנייה ונער שעשועים: הוא דיבר על נשים בגסות מאחורי גבן ובפניהן, הטריד נשים, דחף ידיים, לא קיבל "לא" כתשובה, ראה נשים כלא יותר מאשר שוק בשר, הרוויח כסף מתחרויות יופי, השוויץ בפני אחרים בנוגע להצלחותיו המיניות.

הצביעות האמריקאית הגיעה לשיאה ביום שישי בערב כאשר כל מהדורות החדשות פתחו את השידורים עם קלטת שיחת הזימה בינו לבין בילי בוש (בן-דוד של הנשיא ג׳ורג׳ בוש). זה אותו המועמד שכלי התקשורת דוחפים ומקדמים יותר משנה, בהיותו מקור רייטינג גדול וכוח עצום בייצור הכנסות של CNN, FOX, MSNBC.

 אולפן CNN: הפרשניות הפוליטיות דיינה באש, גלוריה בורגר, העיתונאיות הפוליטיות בריאנה קיילר, רבקה ברג וכתב הבית הלבן ג׳ו אקוסטה בשיח פוליטי אצל המנחה וולף בליצר. ברייקינג ניוז קלטת זימה

 

כל אירוע בחירות של טראמפ שודר בחי, מסיבות עיתונאים שלו לוו בסיקור ממושך. מיותר לציין שברני סנדרס ואפילו הילרי קלינטון לא זכו לקמצוץ חשיפת החינם הזו. מלך הרייטינג קרוב מאי פעם להיות מלך אמריקה ואת האשם לכך לא ניתן להפיל אך ורק על צביעות המפלגה הרפובליקנית.

לא נימלט כאן מן העוולות המרובות של טראמפ: אחרי שניסה לנשק את ננסי אודול בניגוד לרצונה, המשיכה אודול לעבוד כמנחה בתשדירי בידור וכעבודה צדדית היא גם עבדה כמנחה בתחרויות היופי של טראמפ. כעבור שנתיים מאותה אפיזודה אותה מתאר טראמפ באוזניו של בילי בוש (2005), ניסה טראמפ לפטר אותה מהנחיית תחרויות היופי – כי היתה בהריון! (2007). הדבר פורסם בהרחבה (כבר אז) בטבלואידי הבידור.

אך תהיה זו התחסדות להתעלם מן התפקיד שממלאות הנשים בתחרויות היופי, תוכניות בידור-שוק-בשר ושאר שוק השואו-ביז. אין לי מושג לגביה אופיין ואיכותיהן של אודול או אליסיה מצ׳אדו (מיס יוניברס מהסתבכותו הקודמת) אבל מכעיס שבשנות ה 2000 נשים עדיין צועדות בהכרה מלאה למשרות בשוק הבשר של טראמפ, כשהן יודעות היטב מה הולך במקומות האלה.

למי שסיים לחבוט בטראמפ על היותו תופס במפשעות, בוחן ציצי, מנשק בכוח, מתעמר בעובדת/דוגמנית על עלייה במשקל, ומפטר אישה בהריון –  צריך גם לשאול בפשטות: מתי נשים תפסקנה להשתתף בתחרויות יופי. מתי הן יפסיקו לאפשר לעולם להשתמש בגופן.

לסיום, וידאו ההתנצלות המוזר של טראמפ עם אצבע מאשימה למי שאינו מועמד לנשיאות והתנהל לפי קודים בזויים גם הוא לפני כ 25 שנים. טראמפ מבקש מן הבוחרים, אל תעסקו במשהו שאני עשיתי לפני יותר מעשור. כן תעסקו במשהו שעשה הבעל של המועמדת לפני דור. אין הגיון בשיגעון.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה