הצקות קטנות של קיץ: כך תתמודדו

סובלים משפשפת מציקה בין הירכיים? הילד קם עקוץ כולו? ומדוע לא כדאי לשטוף עקיצת מדוזה במים מתוקים? כך תטפלו בהטרדות הקטנות שמביאה איתה העונה הלוהטת

11/07/2016
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

קיץ. צילום: שאטרסטוק

לא מזמן סיימנו את חודש יוני החם ביותר שנמדד אי פעם. הקיץ הישראלי מעולם לא היה נוח במיוחד, אך נראה שבשנים האחרונות הוא הופך לבלתי נסבל ממש, ומביא עימו מיני מועקות והצקות שדורשות טיפול. איריס כהן, רוקחת מוסמכת מסופר-פארם, מסבירה כיצד לטפל בבעיות המטרידות של העונה החמה ואיך תוכלו למנוע אותן.

שפשפות

אמנם שפשפות יכולות להיווצר לאורך כל השנה, אך הזעת היתר שבקיץ מעודדת היווצרות שפשפות מהן סובלות בייחוד נשים, שהולכות בקיץ עם חצאיות צמודות ומחככות את היריכיים זו בזו, או רוכבי אופניים.

כך תמנעו: לפני יציאה מהבית כדאי לפזר טלק באיזורי השפשוף כדי למנוע הזעה.

כך תטפלו: לטיפול בשפשפת קלה מרחו קרם החתלה של תינוקות (חשוב לוודא שהקרם מכיל אבץ). אם מדובר בשפשפת אדומה מאוד - זוהי כבר פטריה - ואז יש לגשת לרופא עור ולקבל טיפול נגד פטריות.

שפשפות. צילום: שאטרסטוק

כוויות שמש

כוויות שמש נגרמות כתוצאה מחשיפה לקרינה העל סגולית של השמש, או בשמה המוכר קרינת UV. השעות בהן הקרינה חזקה ביותר הן בין 10:00-16:00, אז השמש נמצאת במרכז השמיים והמרחק שעוברת הקרינה מהשמש אלינו קצר.

כך תמנעו: קרם הגנה בהחלט עוזר למנוע כוויות שמש. ישנם שני סוגי הגנה - קרם הגנה כימי שמכיל מסנני קרינה שנספגים בעור, וקרם הגנה פיזיקלי - מיועד בעיקר לילדים ויוצר שכבת הגנה על העור. לשימוש נכון בקרם הגנה חשוב להתמרח כבר בבית חצי שעה לפני חשיפה לשמש על מנת לתת לקרם להספג בעור, ולחדש מריחה כל שעתיים אפילו כל שעה, כשמדובר בילדים.

כך תטפלו: לכוויות קלות (אדמומיות ללא שלפוחיות או פגיעה בעור) יכולים לעזור קומפרסים קרים, או קרמים על בסיס מולמין נגד כוויות.  במידה והכוויה חזקה וישנן שלפוחיות - יש להימנע מקרח, או מקומפרס קר מחשש שידבק לעור. זכרו: כוויה מהשמש יכולה להיות קשה כמו כוויה מאש. לכן לא מומלץ למרוח שמן ולצאת לשמש - גם אם מדובר בשמן המכיל מסנן קרינה. השמן מושך קרני שמש במקום לדחות אותן, ולכן איננו מומלץ.

כוויות שמש. צילום: יח"צ

עקיצות מדוזה

המדוזות תוקפות את חופי ישראל מידי שנה בייחוד בחודש יולי, ומביאות איתן שני סוגי פגעים: או שהמדוזה עצמה מתיישבת וצורבת את העור, או שהיא משחררת חלקיקים קטנים במים המכילים בתוכם ארס.

כך תמנעו: לצערנו איך תכשיר המסייע בהרחקת מדוזות. הן אינן רגישות לריחות או למרקמים ולכן הדרך היחידה למנוע עקיצת מדוזה היא ללכת לבריכה.

כך תטפלו: חשוב לזכור שלהבדיל מיתושים, בעקיצת מדוזה האפקט הוא של כוויה לא של פצע. אין לשטוף את העקיצה במים מתוקים: מים מתוקים גורמים לארס להתפרץ ומגרים את הפגיעה. חומץ תפוחים מאוד עוזר - ונמצא ברבות מסוכות המצילים בחופים. גם אלוורה או פניסטיל ג'ל מקלים על הצריבה. במידה ומדובר בעקיצה קשה מאוד, יש לטפל כמו בכוויות בדרגות קלות - ולמרוח קרם על בסיס טרולמין.

מוצרי סופר-פארם. צילום: שאטרסטוק

עקיצות יתושים

עקיצות יתושים מטרידות בקרב מבוגרים, אך עלולות להיות מסוכנות לילדים קטנים. אולי נדע מתי לעזוב את העקיצה לנפשה, אך פעוט או ילד קטן ימשיך לגרד בידיים מלוכלכות עד שיפצע את עצמו, מה שעלול להוביל לזיהום מוגלתי, ולכן מניעת עקיצות בקרב ילדים חשובה מאין כמותה.

כך תמנעו: רוב המוצרים הטבעיים נותנים כיסוי מספק גם למבוגרים וגם לילדים. מדובר במוצרים המבוססים על שמנים ארומתיים כמו לוונדר, אקליפטוס, גרניום ובייחוד צינטרונלה. שמנים ארומטיים מורחים רק בנקודות אסטרטגיות ולא על כל הגוף כי מדובר בחומר נדיף - קצת מעל המצח, פס באזור האוזניים, וכן הלאה. מוצרים המשלבים חומרים כימיים להרחקת יתושים מומלצים פחות לשימוש, בייחוד בקרב ילדים מתחת לגיל שלוש.

לתינוק מתחת לגיל חצי שנה: אין למרוח שמנים ישירות עליהם אלא להספיג בד בשמן צינטרלה ולתלות בקרבת המיטה. מעבר לשימוש בתכשירים, כילה מעל מיטת הילד מסייעת גם היא בהרחקת יתושים ומונעת עקיצות, לפחות בשעות הלילה.

כך תטפלו: אם הילד קם עם כמות גדולה של עקיצות, אפשר לתת טיפות נוגדות גרד ואלרגיה להורדת גרד והנפיחות. חשוב להמנע מחימום אזור העקיצה - להתקלח רק במים פושרים ולא לבלות בחום מאחר וחימום מעורר את הגרד.

עקיצות. צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה