הצצה לקולנוע החרדי

בשנים האחרונות מתפצל הקולנוע החרדי לשלושה כיווני דרך מרכזיים: דור המייסדות (יוצרות וותיקות), יוצרי הקולנוע החרדי-הגברים, שמפיקים כיום סרטי נשים, ודור היוצרות החדשות, שיצירתן בועטת יותר ואף חתרנית

20/12/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • בדואר
  • RSS

פסטיבל הקולנוע היהודי בירושלים יתקיים בימי חנוכה וצפויה תכנית עשירה ומגוונת (בין השאר אשתתף בפאנל עם הבמאי מני יעיש ודן חיוטין בשילוב הקרנת הסרט "אבינו", אראיין ביחד עם העיתונאי נחום מוכיח את הבמאי ראדו מיכאלנו ואנחה את טקס הסיום של השלוחה החרדית של ביה"ס מעל"ה.

השנה במסגרת הפסטיבל היהודי יתקיים אירוע מחווה לקולנוע החרדי לסיכום חמש שנות יצירה קולנועית במסגרת חממת הקולנוע החרדי של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי. תהליך התהוות החממה והשלכתה על היצירה החרדית, היא מציוני הדרך המרתקים של הקולנוע החרדי ומכיוון שהייתי מעורבת בחממה הראשונה של הקרן, כחונכת ובהמשך פרשתי וכיהנתי כחברת מועצת הקולנוע הישראלי ושם הייתי מהספקניות הגדולות שהציבה סימני שאלה רבים על מטרות החממה.

כיום, בסיכומן של חמש שנים ובראייה לאחור, כחוקרת הקולנוע החרדי, אני יכולה בעיקר להגיד שהחממה היא הפרויקט המשמעותי ביותר שנעשה לקידומו של הקולנוע החרדי בישראל. ומכיוון שהתבקשתי לשאת דברים במסגרת האירוע, החלטתי גם לכתוב את הפוסט הזה.

חרדים

אחת השאלות המעוררות עניין בשנים האחרונות, ולעיתים אף ביקורת או הסתייגות, היא השאלה, מהו קולנוע חרדי ובמה הוא נבדל מהקולנוע היהודי העולמי? ומבחינה קונקרטית אף יותר, במה הוא נבדל מהקולנוע היהודי, הישראלי? קשה יהיה לענות על השאלות האלו במסגרת פוסט קצר אבל משהו בתהליך ובסקטוריאליות של הקולנוע הזה (או כמו שמכנים זאת עמיתיי החוקרים במלה רעה "גטו") יכול ללמד על שפה ייחודית שנוצרת בעיקרה על ידי נשים חרדיות שאינן בעלות השכלה פורמלית בתחום, אימהות למשפחות ברוכות ילדים שיוצרות עולם קולנועי משלהן.

נשים לנשים. בארץ וברחבי העולם.

בראשית הקולנוע החרדי, נעשו שקופיות, מצגות והצגות מוסרטות. התפנית לכיוון יצירה קולנועית, חלה כאשר נכנסו המחשבים הביתיים לבתים החרדים ואז פרצו לזירה יוצרים חרדים (הבולט שבהם יהודה גרובייס) שהפיקו סרטים לכל המשפחה על טהרת הגבריות. בראשית הדרך הסרטים נצמדו למדרשים, אגדות וספורים חסידיים. עם הצלחת הענף התרחבו הז'אנרים לבדיון ואקשן. כאשר בשנת 2007,  בעקבות יציאת הרבנים נגד החזקת מחשבים ביתיים לצורכי בידור כמו סרטים ואינטרנט, הענף של הסרטים למחשבים דועך בהדרגה ופורץ ביתר שאת הקולנוע החרדי הנשי.

הקולנוע הנשי מוקרן באולמות ציבוריים (מקלטים, מתנ"סים, אולמות סמינר, אולמות חתונה וכו') הסרטים בממוצע אורכים כשעתיים. לרוב הז'אנרים השולטים הם מלודרמה וריאליזם.

סרטים דתיים

הקולנוע החרדי הוא רב גילאי, מיועד לנשים בלבד ומגלגל תפוקה של מארבעה ועד 16 (!) סרטים בשנה שמופצים מידי שנה בחול המועד סוכות, בחנוכה בחול המועד פסח ובחופשת בין הזמנים בריכוזים החרדיים ברחבי הארץ. יוצרות ויוצרי הסרטים החרדיים כולם כרובם חרדים מבית, הורים למשפחות ברוכות ילדים ומכירים את ה"שפה" הרגישה בה הציבור החרדי מדבר "קולנוע".

 בשנים האחרונות מתפצל הקולנוע החרדי לשלושה כיווני דרך מרכזיים: דור המייסדות (יוצרות וותיקות), יוצרי הקולנוע החרדי-הגברים, שמפיקים כיום סרטי נשים, ודור היוצרות החדשות, שיצירתן בועטת יותר ואף חתרנית. כמו כן לפני כשלוש שנים פרץ הקולנוע החרדי ביתר שאת לקהילות יהודיות בעולם וכיום הוא מוקרן בבורו פארק, אנגליה, בלגיה, צרפת ועוד. תהליך מעניין נוסף שהתרחש הוא יחסי הגומלין שנוצרו בין הקולנוע הישראלי לקולנוע החרדי.

 תהליך יחסי הגומלין בין הקולנוע הישראלי לקולנוע החרדי התחיל לראשונה במסגרת חממה ייחודית ליוצרות חרדיות שיצרה קרן גשר לקולנוע רב תרבותי בשיתוף משרד התרבות, הרשות השנייה ומפעל הפיס. בין השנים 2011-2016 נפגשו היוצרות החרדיות לראשונה עם יוצרות קולנוע וטלוויזיה בכירות, שחנכו וליוו את היוצרות החרדיות בתהליכי הפיתוח והכתיבה של הפרויקטים שלהן.

החממה היוותה מסגרת מקצועית, שמטרתה קידום, העשרה והעצמת היוצרות החרדיות כיוצרות קולנוע וטלוויזיה בכלל, ופיתוח תסריטים, שיעמדו בסטנדרטים מקצועיים של קרנות הקולנוע הציבוריות בפרט על מנת לאפשר להם הפקה נאותה, הכרה וחשיפה לקהל הרחב.

חרדים

באירוע מחווה במסגרת פסטיבל הקולנוע היהודי, תתקיים פרמיירה חגיגית לסרטה הדוקומנטארי הקצר של היוצרת מוריה שיראל "כפר תפילה", המספר את סיפורם של בני הזוג הרב ניר ואיטה מס, הורים לתשעה ילדים, אשר מדי שנה יוצאים לפסטיבל בומבמלה כדי לקרב חילוניים לשמירת תורה ומצוות. השאלה בה דן הסרט היא האם המטרה מקדשת את האמצעים עבור בני הזוג מס, השומרים על חיי קדושה ומשתתפים באירוע חופשי שבו הכל מותר.

באירוע יוצגו ארבעה פרויקטים נוספים של הבוגרות המצטיינות בתהליך עבודה: אסתי שושן (סרט קולנוע באורך מלא, שזכה במענק הפקה מהמיזם המשותף גשר - אביחי), רחל אליצור (סרט עלילתי קצר), אנה אוליקר (סרט תיעודי על הפזורה הבדוואית) ורביטל בללי (סדרת דרמה לטלוויזיה).

האירוע יתקיים ביום חמישי, 16 29.12, כ"ט כסלו תשע"ו, אולם 4, סינמטק ירושלים בין השעות 18:00-16:30
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה