הצד האפל של הסקס

רצית אותו ללילה אחד, אבל בלי הגנה, המזכרת ממנו עלולה להישאר המון זמן. לא סקסי לדבר על זה, אבל אם לא נדבר איך ניזהר? 5 מחלות מין נפוצות ואיך נשמור על עצמנו – עזבו תודה, פשוט תקראו

08/12/2016
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

 קונדום כי אומרים לא למחלות מין (צילום: שאטרסטוק)

0.47 שניות לוקח לגוגל למצוא ערכים תחת החיפוש "מחלת מין", אז לא תספיקי לקחת נשימה עמוקה לפני שמידע מלחיץ יתחיל לזרום בכיוונך. לא הרבה אחרי יש מצב שתשאלי את עצמך אם סקס שווה את כל הסיכון הזה. אז רגע לפני שאנחנו מדרדרים לקיצוניות, התשובה היא כן. כלומר, סקס לא שווה את הסיכון למחלות מין, אבל את הסיכון את יכולה לצמצם ואת לא באמת רוצה לצמצם את חיי המין שלך. שום מחלת מין שבעולם לא צריכה לגרום לך לחשוב פעמיים על סקס, היא רק צריכה לגרום לחשוב על הגנה. כל עוד את מוגנת, סקס הוא לא סיכון, הוא הנאה.

אורח לרגע? לפעמים משאיר פגע

שני דברים חשובים את צריכה לדעת: ריבוי פרטנרים לסקס מגביר את הסיכון להידבק במחלת מין וקונדום מונע את מרביתן, אבל לא את כולן. סקס מגוון הוא עניין של בחירה, פרטנרים מרובים הם לא בעיה, אלא אם כן הם באים עם פרטנרים סמויים שמגיעים ללא הזמנה. סקס חד פעמי לא מוגן מספק סיפורים טובים, אבל בזמן שאת בטוחה שהיית עם גבר אחד, הוא עשוי להגיע עם "חברים". כאלה עם שמות מפוקפקים כמו: כלמידיה, קונדילומה, הרפס, הרפס וגינאלי, גונוריאה (זיבה), סיפיליס ואיידס, והם באים בלי היכרות מוקדמת ובלי לבקש רשות. ומה שיותר חמור זה שבניגוד לפרטנר החד פעמי שלך, הם לא יודעים להגיד יפה שלום.

המשפט "שונא מתנות יחיה" לא יכול להיות יותר מדויק כשזה נוגע למחלות מין, בואו נשאיר את המתנות האלה בעטיפות, רק שלעטיפות האלה נקרא "קונדומים". קונדומים הם אמצעי המניעה היעיל ביותר נגד מרבית מחלות המין והוא "תעודת הביטוח" שלנו. את האחריות להשתמש בה אל תשאירי לגבר, השמירה על עצמך אינה מסתכמת רק בלא להיכנס להיריון.

סקס לא מוגן עלול להכיל מחלות מין (צילום: שאטרסטוק)

מצעד המחלות הגדול

מחלות מין עוברות בזמן קיום יחסי מין, השימוש בקונדום מונע את מרביתן. החשש מ-HIV גרם לשימוש מוגבר בקונדומים ולעלייה במודעות, אלא שעם השיפור בטיפול באיידס וצמצום שיעורי התמותה, ירד שוב השימוש בקונדומים. ירידה בשימוש בקונדומים מביאה לעליה בשיעור ההידבקויות במחלות מין. הבעיה עם מחלות מין היא שהן לא נעימות וגם יש בהן פוטנציאל פגיעה רחב יותר.

הנה המצעד שאת לא רוצה להכיר, הטיפול, הסימנים ודרכי ההימנעות:

"מתנה" בהשהיה

וירוס הפפילומה האנושי HPV – תגידי שלום לוירוס הפפילומה האנושי HPV, בעצם תגידי הרבה שלום כי יש לו מעל 100 זנים שונים. אין דרך להסביר מה זה בצורה טובה יותר מאשר – יבלות. וכמה שיבלות לא נעימות במקומות אחרים, הן עוד הרבה יותר לא נעימות כשהן מופיעות באיברי המין. הזן הנפוץ ביותר הוא קונדילומה, קונדילומה היא כמו "מתנה בהשהיה", משך הדגירה מההדבקה ועד להופעה יכול לנוע בין 3 חודשים לשנים ואז לכי תזכרי ממי נדבקת. קונדילומה עוברת רק במגע מיני, הבעיה היא שלא תמיד ניתן למנוע אותה בעזרת קונדום אם היבלות אינן מכוסות על ידו.

חשוב לדעת: הסימנים כוללים תוצאות לא תקינות של משטח צוואר הרחם, גרד ואי נוחות באיבר המין, דימום וגינאלי שלא בתקופת הווסת, פטריה וגינלית חוזרת והפרשה מוגברת. הטיפולים בקונדילומה מצריכים הרדמה מקומית ועדיין הסיכוי לחזרתה גבוה.

בלתי נראית אבל מורגשת

כלמידיה – מחלת המין הזו שכיחה מאוד והסכנה הגדולה שלה היא זיהומים בצוואר הרחם, רק שהבעיה אתה היא שלא ניתן לדעת מי נושא אותה כי אין לה סימנים חיצוניים. תקופת הדגירה בת כ-3 שבועות והיא מדבקת מאוד. אמצעי המניעה היעיל ביותר נגדה הוא קונדום.

חשוב לדעת: הסימנים כוללים הפרשה מוגברת אצל נשים, לפעמים מוגלתית, כאבים בבטן התחתונה ובזמן קיום יחסי מין. לכלמידיה פוטנציאל להתפתח לדלקות בדרכי השתן, בצוואר הרחם ובאזור האגן בכלל, שעלולות, ללא טיפול, גם לפגוע בפוריות. רק רופא יכול לאבחן את המחלה וניתן לעשות את זה על ידי בדיקת שתן בשם PCR או בדיקת PAP. הטיפול נעשה באמצעות אנטיביוטיקה במרשם.

קחי את האחריות על ההגנה על עצמך (צילום: שאטרסטוק)

הרפס – זה בא והולך את יודעת

למרות שמו, הרפס וגינאלי פוגע גם בגברים. הוא עובר במגע בין עור לעור (גם ללא חדירה), הקונדום הוא הכי יעיל, אך הוא ימנע הידבקות בהרפס רק באזורים אותם הוא מכסה. הדרך היחידה הבדוקה למנוע הרפס היא להימנע ביחסי מין בתקופת המחלה, כשרואים את השלפוחיות על העור. הבעיה עם הרפס היא שהוא עלול להישאר רדום הרבה זמן בלי שתדעי על קיומו.

חשוב לדעת: להרפס עלול לקחת זמן להתפרץ ובדרך כלל אין שום סימנים להדבקה. הרפס הוא שלפוחיות מכאיבות וצורבות באזור איברי המין ורק רופא יכול לאבחן אותם, לרוב באמצעות בדיקות דם. הטיפול הוא בתרופות אנטי-ויראליות. אגב, בוודאי לא תשמחי לדעת שהרפס עלול לחזור גם אחרי טיפול.

זיבה – יש לך שם של מחלה

גונוריאה, ובעברית זיבה, מוכרת לאנושות כבר מאות שנים ואין שום סיבה לערוך אתה היכרות אישית. היא דומה מאוד לכלמידיה, רק שהיא הרבה יותר מהירה ואגרסיבית. קונדום הוא הדרך הבטוחה ביותר למנוע הידבקות.

חשוב לדעת: הסימן הכי ברור הוא הפרשה מוגלתית וגם צריבה באזור איבר המין. לאחר אבחון המחלה על ידי רופא, הטיפול היחיד הוא אנטיביוטיקה במרשם.

זאת שצריך לקרוא לה בשמה

איידס/HIV – נגיף הכשל החיסוני בבני אדם הוא מחלה שעוברת על ידי ערבוב נוזלי גוף ומכאן שהיא מועברת עם באמצעות יחסי מין. היא פוגעת במערכת החיסון, בעיקר ביכולתה להתמודד עם זיהומים. התקדמות הרפואה מאפשרת את עיכוב בהתרבות הנגיף ומסייעת לעצירת התפתחותה של המחלה, מה שמשפר ומאריך את חיי המטופלים.

חשוב לדעת: אצל חלק מהמטופלים תופיע מחלה דומה לשפעת, לעיתים מלווה בכאבי גרון או בהתפתחות כיבים בפה או באיברי המין כשבועיים לאחר ההידבקות. אולם קצב ההידבקות ואורך כל שלב במחלה משתנה מאדם לאדם. הדרך לגלות היא באמצעות בדיקות דם והטיפול נעשה לרוב ע"י קוקטייל תרופות המשתנה בין מטופל למטופל.

המשוואה פשוטה: קונדום = חיים (צילום: שאטרסטוק)

הסיכון? מיותר

ההחלטה איך לעשות סקס ועם מי היא לגמרי שלך, אבל סיכונים מיותרים? ובכן, הם מיותרים. בחרי את שותפייך למיטה, והכי חשוב תזכרי לשים להם גבול והגבול הזה הוא קונדום. מה שעושה את ההבדל בין חולה לבטוחה ובמקרה הזה ההבדל גדול. קונדום הוא אמצעי המניעה היעיל היחיד המגן מפני מחלות מין. חברת דורקס מייצרת קונדומים מעוצבים ואיכותיים בסטנדרט בינלאומי במשך למעלה מ-80 שנה. הקונדומים מגיעים במגוון של גדלים ועיצובים להבטחת התאמה מלאה והנאה מירבית לשני הצדדים, בלי להתפשר על ההגנה. הגני על עצמך והקפידי להיות קשובה לגוף שלך ולשים לב לכל שינוי. ועוד עצה אחרונה? המשוואה ברורה: קונדום ובדיקה תקופתית = חיים. וחיים זה עוד סקס, זוכרים?

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה