הצד האפל של בעיות חניכיים

איך בעיות חניכיים משפיעות על בריאות הלב, על התפתחות של סוכרת, על לידה מוקדמת ועל בעיות רפואיות אחרות וכיצד מונעים זאת?

22/08/2015
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

הצד האפל של מחלות חניכיים צילום שאטרסטוק

אנחנו רגילים להקדיש תשומת לב מיוחד לשמירה על השיניים מפני עששת, אך מודעים פחות לנזק שחיידקי הפה עלולים לגרום לרקמות הפה הרכות – החניכיים. החניכיים מוסתרות על ידי השפתיים, ורק מקצת מהן נחשף כשמחייכים, למשל, ואולי משום כך אנחנו מודעים פחות לנזק ולסיכון שחיידקים עלולים לגרום להם.

מחלות החניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת החניכיים (ג'ינג'יביטיס) שהיא דלקת קלה יחסית שלא יצרה עדיין נזק בלתי הפיך, ומחלת חניכיים (פריודונטיטיס), מחלה אשר בה נגרם כבר נזק בלתי הפיך למערכת התמיכה של השן.

ישנם 5 סימנים עיקריים לדלקת חניכיים מסוג ג'ינג'יביטיס, שהיא כאמור הצורה הקלה של המחלה:

  1. אודם
  2. נפיחות
  3. חמימות מקומית בחניכיים
  4. דימום בעת צחצוח או שימוש בקיסמי שיניים
  5.  שינוי צורה.

"דלקת חניכיים היא תופעה הפיכה לחלוטין, ואולם אם לא מטפלים בה, היא עלולה להפוך למחלה בלתי הפיכה", מסביר ד"ר גיא טוביאס, מתמחה ברפואת שיניים ציבורית ומוסמך בבריאות הציבור ויועץ מדעי של מרידול

שאלה: זה כואב?

ד"ר טוביאס: "כאב דווקא אינו בין הסימנים לדלקת, לכן מודעים פחות לקיומה. הבעיה העיקרית היא, שאם לא מטפלים בדלקת היא עלולה להחמיר, כאמור, למחלת חניכיים, וזו כבר בעיה משמעותית. פריודוטיטיס, מחלת חניכיים, היא למעשה שם כולל לשורה של מחלות בלתי הפיכות שיכולות להחמיר מחלות סיסטמיות רב מערכתיות".

שאלה: מהם הסימנים למחלת חניכיים חמורה?

"אפשר להבחין בנסיגת חניכיים ובחשיפה של שורש השן. נסיגת חניכיים , שהיא אחד הנזקים החמורים של מחלות חניכיים, הינה מצב בו החניכיים משנים את מיקומם על גבי השן (נסוגים) ופני שורש השן נחשפים. תהליך זה מלווה בפגיעה ברקמות התמיכה של השן - ספיגת עצם או רקמת חניכיים. רופא השיניים יוכל להבחין בעזרת צילום רנטגן בספיגה של עצם השן ובהיווצרות של כיסים – מצב שבו מבחינים בהיפרדות של החניכיים מהשן והיווצרות רווחים בין השן לחניכיים. במצבים כאלה רופא השיניים ימליץ בדרך כלל על בדיקה וטיפול אצל מומחה לבעיות חניכיים, התמחות שנקראת בשפה הרפואית פריודונטיה", מסביר ד"ר טוביאס.

שאלה: מהם הסיכונים הכרוכים במחלות חניכיים?

" למחלות חניכיים יש בין השאר השפעות סיסטמיות. כלומר, היכולות להחמיר מחלות שונות ובמקביל מחלות שונות עלולות להחמיר את מחלת החניכיים. התאוריה המובילה כיום בהסבר הקשר שבין מחלות חניכיים ומחלות סיסטמיות נקראת בשם Focal Infection theory  או בעברית "המוקד הזיהומי", מסביר ד"ר טוביאס. "על פי התאוריה הזו חיידקים הגורמים למחלות חניכיים נודדים מהמוקד הזיהומי הראשון- החניכיים אל עבר רקמות מרוחקות יכולים לגרום להתפתחות של זיהומים באזורים אחרים בגוף, לפגוע באופן זמני בתאי מערכת החיסון, וכתוצאה מכך להחליש את יכולת הגוף להתגונן מפני זיהומים".

המחלות והמצבים שיכולים להחמיר בגלל מחלת חניכיים:

מחלות לב: מחקרים שונים הוכיחו שיש הקשר בין מחלת חניכיים ומחלת לב. נמצא כי  קיימת קבוצת חיידקים שיכולים לפגוע גם בחניכיים וגם בעורקים הכליליים המספקים דם ללב. כיום התפיסה המקובלת היא שמחלת חניכיים לא מטופלת היא גורם סיכון למחלות לב ממש כמו עישון. "מחקרים קליניים הראו שאנשים הסובלים ממחלה פריודנטלית, מחלת חניכיים מתקדמת, הינם בסיכון כפול למחלת לב", מוסיף ד"ר טוביאס.

מחלות חניכיים והריון: מחלת חניכיים נחשבת כגורם סיכון  בזמן ההריון. הנתונים מצביעים על כך שנשים בהריון הסובלות ממחלת חניכיים עלולות ללדת בלידה מוקדמת, ועלולות ללדת תינוקות קטנים יחסית.  על כן, גם רופאי שיניים וגינקולוגים ממליצים להקפיד על בריאות והיגיינה של הפה והחניכיים בגיל הפוריות, ובמיוחד לקראת ובמהלך הריון.

סוכרת: סוכרת שאיננה מאוזנת מגדילה את הסיכון למחלת חניכיים, ומדובר במצב דו סטרי, כלומר שמחלת חניכיים לא מטופלת יכולה להחמיר את מחלת הסוכרת. "מחקרים מראים כי לחולה הסוכרתי סיכוי גדול יותר לחלות במחלת חניכיים ולאבד שיניים מאשר אדם שאינו חולה סוכרת", מדגיש ד"ר טוביאס.

מחלות נוספות שעלולות להיות מושפעות לרעה ממחלות חניכיים לא מטופלות הן מחלות של דרכי הנשימה. ישנם גם גורמים סביבתיים שונים שיכולים להשפיע ובהם עישון, פירסינג על הלשון וצחצוח אגרסיבי .

מה עושים?

ובכן, הדבר החשוב ביותר לשמירה על בריאות החניכיים, היא היגיינה של הפה. "כמו עששת, גם דלקת חניכיים מתפתחת מפלאק שהוא שילוב של שאריות מזון ותוצרי לוואי שנגרמים מהחיידקים שמתסיסים אותן. את הפלאק חייבים להסיר בצורה יעילה, הן על ידי צחצוח והן על ידי שימוש במשחת שיניים ייעודית, שמגנה על החניכיים", מדגיש ד"ר טוביאס, כמו משחת השיניים מרידול, שיש בה חומרים פעילים המגנים על בריאות החניכיים, חשוב להשלים את הטיפול והשמירה על החניכיים במי פה שמכילים את אותם החומרים ומברשת שיניים רכה שאינה פוגעת בשלמות החניכיים".

כמו כן, מומלץ להשתמש בעזרים נוספים, כמו חוט דנטלי, מנקה לשון וקיסמים דנטאלים. וכן, להגיע לביקורת אצל רופא השיניים ולניקוי אצל שיננית, על מנת להסיר פלאק ממקומות אליהן מברשת שיניים רגילה אינה מגיעה, ולהסרת אבנית. אם התהוותה מחלת חניכיים יש צורך בטיפולים אצל מומחה למחלות חניכיים.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך