הפשיזם לא עבר

בית המשפט קבע השבוע, כי מנהלי עמוד הפייסבוק "אם תרצו תנועה פשיסטית", אינם אשמים בדיבה כלפי תנועת הימין. רועי ילין, אחד הנתבעים, מסכם שלש שנים של מאבק

09/09/2013
רועי ילין קבלו עדכונים מרועי
  • בדואר
  • RSS

את קבוצת הפייסבוק "אם תרצו תנועה פשיסטית (אז יש)" הקמתי לפני שלוש שנים לאחר שנחרדתי מקמפיין ההסתה בו פתחה תנועת "אם תרצו" נגד ארגוני זכויות אדם והקרן החדשה לישראל. "אם תרצו" האשימה ארגוני זכויות אדם ישראלים באחריות לדו"ח גולדסטון  (תוך סילופים, שקרים והתעלמות מוחלטת מהאפשרות שהדו"ח הוא תוצאה של שימוש מופרז בכוח במבצע "עופרת יצוקה"). בקמפיין הזה בלטו בעיקר מאפיינים של תפיסת עולם פשיסטית: העמדת הלאום והמדינה מעל לזכויות האדם וחירויות הפרט, סימון אויב פנימי (ארגוני ואישי שמאל, אנשי אקדמיה, אמנים), האשמתו בבגידה במולדת, וקריאה לפעול נגדו.

את עלילת הדם  "סכין בגב האומה" המציאו הפשיסטים הגרמנים בתחילת המאה עשרים שהאשימו את האויב הפנימי – היהודים והמרקסיסטים – בתבוסת גרמניה במלחמת העולם הראשונה. את עלילת הדם הם ליוו בקריקטורות מהז'אנר של הקריקטורה בה בחרה ללוות "אם תרצו" את הקמפיין שלה (ראה להלן), בה צוירה נעמי חזן כמפלצת שקרן יוצאת ממצחה. אם זה מדבר כפשיסט, ומצייר כמו פשיסט זה כנראה פשיסט. הרגשתי שאסור לשתוק מול הסתה כזאת והחלטתי לקרוא לילד בשמו, הקמתי את קבוצת הפייסבוק ולמחאה הפרטית שלי הצטרפו אלפי אנשים נוספים.

כעבור חודשיים, במרץ 2010, קיבלתי מייל קצר ובו איום בתביעה מרונן שובל, יו"ר אם תרצו.  "מעיון בדף הפייסבוק “אם תרצו תנועה פשיסטית עולה כי אתה יצרת אותו" כתב שובל, וסיים "אם לא תמחק את קבוצת הפייסבוק הזו, תוך 72 שעות בכוונתנו לפנות ביום ראשון הקרוב למשרד עו”ד ולתבוע אותך אישית על הוצאת דיבה ולשון הרע.”

ההחלטה לומר "לא" היתה מיידית, כי אם "הפשיזם לא יעבור" מישהו צריך לעמוד בדרכו, לא להתקפל ולא לוותר. כך עניתי לשובל:

"קיבלתי את האיום הנלעג בתביעה ששלחת אלי. הסיבה להקמת הקבוצה היה הקמפיין המסית והשקרי נגד הקרן החדשה ופרופ' נעמי חזן העומדת בראשה. בקמפיין נפסד זה, שליוויתם בקריקטורה דר שטורמרית באופייה, האשמתם את הקרן החדשה ואת ארגוני זכויות האדם בישראל בשנאת המדינה. הקטנתם עשות ואף ביימתם הפגנה בנוסח הזכור מימי ההסתה הנוראים נגד ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל, בה התחפשתם לפעילי חמאס שכביכול מודים לארגוני זכויות האדם. כתומך בארגוני זכויות האדם ובחופש הביטוי וההתארגנות, מצאתי לנכון להגיב וכך עשו גם יותר מ2,000 חברים נוספים בקבוצה.

אין בכוונתי להסיר את הקבוצה מאתר פייסבוק, ואם אדרש אוכיח בבית המשפט כי ״אמת דיברתי.״


האם קיים חופש ביטוי בישראל?

אם תרצו תבעו את מנהלי הקבוצה, טלי ניב, דידי רמז, נועם ליבנה, עידן רינג, יובל ילין, ארי רמז ואותי בסכום אסטרונומי של 2.6 מיליון ש"ח,  ושלוש שנים מאוחר יותר,  ניצחנו במאבק שלנו, השופט רפאל יעקובי, פסק ש"אמת דיברנו" .

אבל עבורי זה לא סיפור של ניצחון אלא דווקא אות אזהרה.

חופש הביטוי לא מעוגן בחוק הישראלי, אנחנו יכולים לומר את מה שאנחנו חושבים ומאמינים רק בזכות פסיקות שונות של בית המשפט העליון. הכנסת לא מצאה לנכון מעולם לכלול את חופש הביטוי בחוק יסוד, להיפך, היא העבירה ומעבירה חוקים שונים שמגבילים ופוגעים בזכות שבלעדיה אין דמוקרטיה וחברה חופשית. המאבק נגד חופש הביטוי עומד בלב הפעילות של אם תרצו: המאבק נגד החופש האקדמי, נגד אמנים ונגד ארגוני זכויות אדם הוא נסיון לצמצם את החירות הזאת  - אם לא לשלול אותה לחלוטין. חוקים ברוח "אם תרצו" שפוגעים בחופש הביטוי כבר נחקקו: חוק הנכבה וחוק החרם שהתקבלו בכנסת הקודמת.

לשמחתי חברי ואני לא משתייכים לציבור מוחלש. למרות שלא יכולנו לממן את ההוצאות המשפטיות מכיסנו, יש לנו את הפריבילגיה והיכולת להיאבק על המגיע לנו. הגנה עלינו מול אם תרצו נבחרת חלומות משפטית, עורכי הדין מיכאל ספרד, ישי שניידור ושלומי זכריה. ועם כל אלה ועם כל המודעות תביעה כזאת שמרחפת על ראשך מפחידה ומדירה שינה ומציקה.

ומה יעשה מי שאין ברשותו זמן? מה תעשה מי שידה לא משגת?  דמיינו לשנייה את מי שלא יכול לפנות את הזמן הרב, לגייס את המשאבים, לזכות לייצוג משפטי מהמעלה הראשונה, להטלטל לבית המשפט, לעשות תחקירים להגיע למומחים שייתנו חוות דעת. דמיינו לשניה כמה קל לבעל הון או שררה, לטייקון  או ראש עיר, לדוגמה, להשתיק ביקורת, לחסום אותה באמצעות איום בתביעה.

הצדק לא ניצח במקרה הזה, כי אם כדי לממש את הזכות לחופש הביטוי בישראל צריך כסף – הזכות שמורה רק לבעלי אמצעים..

אנחנו ניצחנו כי נלחמנו, אבל לא כולם יכולים להרשות לעצמם לנהל את המלחמה הזאת, שאת מחיר הפסדה משלמים כולנו.




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה