בקרוב: קניות מחו"ל באינטרנט יעלו פחות

אתמול החליטה הממשלה להעלות את הפטור מתשלום מכס על קניות מחו"ל דרך האינטרנט ל-1,200 שקל. מה זה באמת אומר?

05/12/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» Thinkstock :קניות באינטרנט. צילום

בישיבת הממשלה אתמול הוחלט כי קניות מחו"ל דרך האינטרנט עד לסכום של 1,200 שקל יזכו לפטור ממכס.  מי שמכיר את מנהג הקניות באינטרנט יודע שמדובר באקט ממכר אבל יקר  - עד היום, נגבה מכס של 12-14 אחוז ועוד 16 אחוז מע"מ על כל קנייה מעל 50 דולר למוצרים כלליים ו-75 דולר לבגדים. מלאכת החישוב הכואבת לא לעלות מעל הסכומים האלה, מוכרת לכל מי שמצא עצמו מביט בחוסר אונים בסל קניות עם טי-שרטים מ-threadless, ספרים חדשים מ-amazon שטרם תורגמו לעברית או מוצרי קוסמטיקה שאמורים להיות זולים יותר מאשר בסופר פארם - אבל עם המכס, לכו תדעו אם בכלל יצאתם מורווחים.

לכאורה מדובר ביום חג. אבל לפני שאתם רצים לאי-ביי ולשאר אתרי הקניות, כדאי להבין מה זה בעצם אומר, כדי להימנע ממצב שבו אתם מגלים באיחור שיש פער בין מה שכתוב בעיתון למציאות.

אז קודם כל, הפטור הוא רק על המכס ולא על המע"מ. על קניות בסכום של מעל 50 דולר (כולל דמי המשלוח) או 75 דולר לביגוד תצטרכו לשלם מע"מ של 16%, ויש לקחת סכום זה בחשבון כשאתם מחשבים את כדאיות העסקה. הפטור גם לא חל על מס הקנייה, שצריך לשלם ברכישה של מוצרים מסוימים (למשל טלפונים סלולריים).

דבר שני, ההטבה גם לא רלוונטית למי שירצה לרכוש מחשב נייד או מצלמה, שכן מוצרים אלה היו פטורים ממכס עוד לפני ההחלטה אתמול.

אז האם הפטור החדש הוא לטובתנו, הצרכנים? האם הוא מוכיח כי הממשלה מתחשבת באזרח הקטן ומנסה לחסוך לו כסף? כן, אבל יש כאן ריח חזק של ספין. בהחלטת הממשלה נאמר כי הפטור החדש הוא חלק מהצעדים הכלכליים שנוקטת הממשלה לשינוי חברתי-כלכלי ולטיפול ביוקר המחייה כחלק מיישום המלצות ועדת טרכטנברג. אבל בפועל, השלכות ההחלטה על חיי היום יום יהיו מזעריות. הרי רוב אזרחי המדינה לא מבצעים קניות באינטרנט, ואלה שכן מעדיפים אתרים ישראלים. יוקר המחייה נמצא במכולת, בתחנת הדלק ובשכר הדירה, לא בעוד ליפסטיק של קליניק.

אז מי כן קונה ברשת? האנשים שגם צוחקים על ביבי באינטרנט, ואלה - למרבה השמחה - לא יפסיקו להעביר ביקורת על הממשלה גם אם עכשיו הם ישלמו קצת פחות על רכישותיהם ברשת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך