מי פה הפסול

חנין זועבי היא אישה, ערבייה, דעתנית ולא נשואה - אז שלא יפסלו את מועמדותה לכנסת? על שנאה ובורות שמרימות את ראשן מדי ארבע שנים

10/12/2012
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

כמה זה היה צפוי. הבקשה לפסול את המפלגות "הערביות" ולא לאפשר להן להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. פוליטיקאים יהודים מהימין, איך לומר בעדינות, לא אוהבים ערבים. הם גם לא אוהבים את האזרחים הערבים של מדינת ישראל. הם בעיקר לא אוהבים ערבים אזרחי ישראל שמדברים פוליטיקה. והם עוד יותר לא אוהבים פוליטיקאים ערבים שמדברים בעברית צחה ומותחים ביקורת על המדינה, ועל האופן שבו מוסדות המדינה מתייחסים לאוכלוסייה הערבית בישראל.

פוליטיקאים יהודים מהימין מפתחים קריירות פוליטיות מצליחות על שנאה בכלל ועל שנאת ערבים בפרט. זה כנראה מדבר לקהל הבוחרים שלהם.

אז במסגרת הזו היה צפוי שיהיה קל מאוד לגייס את מספר החתימות הנדרש כדי להגיש לוועדת הבחירות המרכזית את הבקשה לפסילת שתיים משלוש המפלגות "הערביות" מלרוץ לכנסת הקרובה: רע"ם-תע"ל ובל"ד. זה קורה בכל מערכת בחירות. בקשות הפסילה של הרשימות ה"ערביות" בטענה שאינן מכירות במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זו תמיד אותה בקשה, כמו פזמון חוזר.

אני מנחשת שרבים ממבקשי הפסילה כלל אינם יודעים מה האידיאולוגיה הפוליטית של המפלגות שאותן הם מבקשים לפסול. אני מנחשת שלרוב אזרחי המדינה היהודים אין מושג מה אומרות המפלגות האלה. העובדה שהן מפלגות "ערביות" די בה כדי לפסול אותן.

למבקשי הפסילה כלל לא מפריעה העובדה שעצם התמודדותן של המפלגות האלה בבחירות לכנסת, היא כלשעצמה הכרה במדינה, באופייה, ובבית המחוקקים שלה. גם לא מפריעה להם העובדה שהפוליטיקאים העומדים לבחירה וציבור המצביעים שלהם, מקבלים את כללי המשחק של המדינה היהודית והדמוקרטית ומשחקים בתוך המסגרת החוקית. אלה זוטות שאינן מפריעות לפוליטיקאים מן הימין להתנהג כאחרוני הטוקבקיסטים.

אבל השנה יש להם מטרה חדשה שאפשר להתגולל עליה: חברת הכנסת חנין זועבי. היא באמת מעצבנת אותם. היא כל כך מעצבנת אותם, עד שקשה לשכוח את מופע האימים נגדה במליאת הכנסת אחרי שהעזה להשתתף במשט המרמרה.

היא מעצבנת אותם מאוד. היא אישה, משכילה, רהוטה, דוברת עברית טובה, באה ממשפחה ידועה וחזקה, חילונית, ובעלת דעות מאוד מגובשות. היא אישה שהעזה לא ללכת בתלם שנחרש עבורה על ידי החברה שמתוכה באה: היא לא התחתנה בגיל צעיר ולא ילדה ילדים. היא בחרה בקריירה, ויותר חמור: בקריירה פוליטית של אישה ערבייה בתוך בית מחוקקים של מדינה יהודית.

ועוד יותר חמור: זועבי לא הצטרפה למפלגה ציונית, כמו פוליטיקאיות ערביות אחרות, היא פועלת בתוך מפלגה שמציבה פרוגרמה מאוד מאתגרת לחברה הישראלית-יהודית, פרוגרמה שמדברת על מדינת כל אזרחיה.

אבל אין ספק שהחטא הגדול ביותר של זועבי הוא העובדה שבחרה להצטרף למשט המרמרה הזכור לרע. אילו היה המשט מסתיים בשקט, כמו רוב משטי המחאה שהיו לעזה בשנים האחרונות, השתתפותה במשט לא היתה נחקקת בזכרון הלאומי היהודי באופן כל כך חמור. אבל לרוע המזל, המשט ההוא הסתיים רע. תוצאותיו היו חמורות: לא רק שנהרגו 9 אזרחים תורכים, לא רק שאז נגרם הקרע הגדול ביחסי ישראל לתורכיה, לא רק שהתוצאות הקשות של המשט השפיעו על יחסי החוץ של ישראל, וקיבלנו גינויים רבים מכל העולם – אלא שמצאנו את עצמנו מתמודדים עם חנין זועבי שהיתה על האונייה.

ולא יעזרו לזועבי כל הראיות שניסתה להביא על כך שלא ידעה על הנשק שהיה על האונייה, ולא עזר לה שניסתה להוכיח שלא היה לה מושג מה מתכננים שם – כל זה לא עזר, כי לא היה מי שישמע אותה, ולא היה מי שירצה להקשיב לה.

כי זועבי היא אישה, ערבייה, דעתנית, לא נשואה, ללא ילדים, במפלגה לא ציונית שמדברת על מדינת כל אזרחיה – ולכן היא מעצבנת וצריך לפסול אותה. כי זו הדרך הטובה ביותר להתמודד עם דעות שונות משלנו: להשתיק אותן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • OnePlace, Arabs in Israel » בחירות 2013 24/12/2012

    [...] Moderate Coalition: Include Arab Parties. Daniel Gavron, The Daily Beast, 12/12/2012 ♦ מי פה הפסול? כותבת ענת סרגוסטי: "חנין זועבי היא אישה, ערבייה, [...]

בחזרה למעלה