הפגנת החירום - מחזירות את הביטחון לאוניברסיטה

ועדת המשמעת של אוניברסיטת בן גוריון מצאה את פרופסור דיוויד ניומן אשם בהטרדה מינית של סטודנטית ובחרה להענישו בנזיפה בלבד. סטודנטיות וסטודנטים באוניברסיטה לא מוכנים לשתוק

17/05/2017
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • בדואר
  • RSS

מאת: אלמוג נווה

demonstrationbeersheva1705_sec

שמי אלמוג נווה, סטודנטית שנה ג' ללימודי פוליטיקה ממשל ומזרח תיכון. אתמול בשעה 11:30 עמדתי על מדרגות הספרייה באוניברסיטה עם מגפון ביד, מוקפת בנשים הכי חזקות שזכיתי להכיר וביחד זעקנו כנגד המגפה של הטרדות מיניות והטיפול בהן בקמפוס.

ועדת המשמעת של אוניברסיטת בן גוריון קבעה כי דיקאן הפקולטה לרוח וחברה לשעבר, הפרופסור דיוויד ניומן אשם בהטרדה מינית של סטודנטית. למרות שנמצא אשם, ולמרות שהתקנון מאפשר עונש חמור יותר, בחרה ועדת המשמעת "להעניש" אותו בנזיפה בלבד. האוניברסיטה, שמשמשת גם כתובעת וגם כשופטת, ערערה על העונש בדרישה להחמיר אותו, ובו בזמן ועדת המשמעת מטעמה דחתה את הערעור. זאת לא הפעם הראשונה שהאוניברסיטה מחליטה על עונש ביזיוני כזה. עונש של נזיפה לא מרתיע את הפוגעים מלהטריד, אלא רק מרתיע את הנפגעות מלהתלונן. "עונש" של נזיפה - סותם לנו את הפה!

סטודנטיות מוטרדות והאוניברסיטאות? מתעלמות

איך נולדה המחאה?

לפני שבוע אני וחברתי טל הסתובבנו בקמפוס וראינו את הודעת האוניברסיטה: "בתלונה בגין הטרדה מינית שהוגשה ע"י סטודנטית לתואר שלישי ועוזרת מחקר כנגד חבר סגל אקדמי בכיר, מצא אותו בית הדין למשמעת, ולאחריו בית הדין לערעורים אשם בעבירה של הטרדה מינית ונגזר עליו עונש של נזיפה". היא הייתה תלויה על קיר לא רלוונטי בבניין 72 בו נמצאים המשרדים וחדרי הלימוד של הפקולטה לרוח וחברה. ככה, בשקט בשקט, בלי שבאמת ישימו לב, פורסמה ההחלטה של בית הדין.

הפגנת הסטודנטיות בבאר שבע

"ראית??" שאלתי את טל ומיהרתי לצלם את השלט ולשלוח בקבוצה שלי שלה ושל צליל. הרי שלושתנו במעקב אחרי הסיפור עוד מהרגעים הראשונים, כשרק שמענו שמוגשת תלונה נגד הדיקאן של הפקולטה לרוח וחברה דיויד ניומן. אחרי שגילינו שהסתיים הדיון הראשון בבית הדין, ביחד עם עוד חברות ופעילות באוניברסיטה שלחנו מכתבים, ניסינו לשאול שאלות ולהבין מה קורה. "חכו הוא הגיש ערעור" אמרו לנו. "אבל למה לא לפרסם בינתיים? אם הוא כבר יצא אשם?" שאלנו. רצינו לדעת. רצינו שיגידו את השם שלו. רצינו שהאוניברסיטה תראה שהיא לא תיתן לאף אחד לפגוע בסטודנטיות שלה. אז חיכינו וחיכינו, טוב, חשבנו לעצמנו שאחרי הערעור בטח האוניברסיטה תוציא הודעה רשמית שתכבד את הנפגעת ותחמיר עם המטריד שלה – פרופסור דיויד ניומן. מה קיבלנו?- דף  A4צנוע שנתלה בשקט בלי שנשים לב, בלי התייחסות לשמו של המטריד, בלי מידע, בלי שקיפות ובעיקר בלי תחושת ביטחון.

אז החלטנו להיפגש ולדבר על אופציות לפעולה. כך, שלוש חברות, כועסות, פגועות ומודאגות. בעקבות הפגישה פנינו לירז שאמרה שהיא מאוד רוצה להרים הפגנה ומשם הכל התחיל. פתחנו קבוצה עם החברות הקרובות שלנו, נשים אקטיביסטיות וחזקות שגם רוצות לפעול בעניין ותוך 48 שעות הרמנו הפגנה באמצע האוניברסיטה, עם 300 סטודנטיות וסטודנטים, עם שלטים ושירים, עם זעקה משותפת. קיבלנו עזרה ותמיכה מתאים פוליטיים וחברתיים ואפילו קיבלנו התייחסות מיעל גרמן בנאום מרגש שנשאה בכנסת בנושא.

(לצערי מהאגודה ומהמועצה לא קיבלנו עזרה. נועה ויזל מפרטת בנושא)

הצגנו את הדרישות שלנו.

אנחנו דורשות שקיפות של הליכים משפטיים באוניברסיטה.

 אנחנו דורשות דאגה לביטחון האישי שלנו בצורה של העברת הדרכות חובה בנושא הטרדות מיניות לכל סגל האוניברסיטה.

 אנחנו דורשות שינוי תקנון שיקבע כי הדיון בבית הדין יתקיים ויתנהל על ידי מרצים וגורמים מבחוץ ולא מרצים מהאוניברסיטה (קולגות של הנאשם) כפי שהיה עד עכשיו.

 יותר מהכל אנחנו דורשות שהאוניברסיטה תדאג לכך שאנחנו נרגיש בה בטוחות ומוגנות... כי מה שווה לשלם 820 שקלים בשנה על רווחה ואבטחה בנוסף לשכר הלימוד, אם אני יכולה בכל רגע נתון להפוך לקורבן של מרצה עם תסביך כוח?

הפגנת הסטודנטיות בבאר שבע

אין לי מילים להודות לכל מי שהגיעו והפגינו ביחד איתנו. זה לא הוסף, אנחנו רק התחלנו ויש עוד הרבה עבודה לפנינו. ביום שני מתקיימת ישיבה של המועצה (הסטודנטים שאנחנו בחרנו שייצגו אותנו) אנחנו מצפות לתשובות ואנחנו מצפות לפעולה מידית בנושא- כי אין יותר חשוב ממנו. בנימה אישית אני רוצה להגיד תודה לכל הבנות המדהימות שזכיתי להכיר דרך המאבק הזה, תודה לכן. אתן לוחמות חזקות ומדהימות ולכבוד היה לי להכיר ולעבוד איתכן.

שלכן- סטודנטית מודאגת.

הפגנת הסטודנטיות בבאר שבע
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה