תגובות 
» שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

»העצמה כלכלית

מכי נאמן

מנכ"לית עמותת ''רוח נשית''

נתון מדכא: בישראל חיות מעל 200,000 נשים נפגעות אלימות. ולרוב – מבית, מידי בן הזוג. בעמותת "רוח נשית" מאמינים שקיים קשר הדוק בין אלימות נגד נשים לבין בידודן החברתי ובאותה נשימה מבהירים שאישה ללא עצמאות כלכלית, גם לא תוכל להיחלץ מהמציאות הקשה הזאת. ברוב המקרים היא תישאר כבולה לבית ולבן הזוג המכה כי הוא המפרנס. מי יכול לעזור? במקרים כאלה כוחה של המדינה מוגבל ביותר והכתובת לסיוע היא  "רוח נשית", בהנהגתה של מכי נאמן. בעמותה  יוזמים, מפתחים ומייצרים הזדמנויות עבור נשים נפגעות אלימות על מנת לרכוש כלים מקצועיים וידע, להשתלבות בתעסוקה מכבדת ומתגמלת בדרך למקום טוב יותר.

צילום: gettyimages

עפרה שטראוס

יו"ר שטראוס ונשיאת עמותת יסמין

אחד הכנסים החשובים לנשים בישראל הוא כנס מצוינות נשית בניהול עסקים קטנים של ארגון יסמין - איגוד נשות העסקים בישראל לקידום נשים יהודיות וערביות שבבעלותן עסקים קטנים. השנה התמקד הכנס בכוחם של עסקים בבעלות נשים כספקים וגם הפעם מי שתמכה, עודדה ויזמה את האירוע הייתה הנשיאה הוותיקה עפרה שטראוס. לצד מנכ"לית העמותה, כיראם בלעום, שטראוס הציגה את תמונת המצב בישראל 2013 של עסקים קטנים בבעלות נשים, והרחיבה על החשיבות בשילובם  בשרשרת האספקה של עסקים גדולים, ולא פחות חשוב את הרווח לחברה באמצעות קידום שוויון הזדמנויות.

 

צילום: gettyimages

אריאנה הפינגטון

מייסדת ומנהלת האתר הפינגטון פוסט

בתחילת הדרך היא הגשימה חלום רטוב של הרבה אנשי תוכן ובלוגרים כשהפכה את הבלוג שלה, הפינגטון פוסט, לאחד מאתרי חדשות הפופולאריים ביותר בארה"ב ולמוקד עוצמה והשפעה על התקשורת ועל קובעי המדיניות בגבעת הקפיטול. הפינגטון, ידידה טובה של סלונה, ממשיכה לדהור קדימה כאשר האתר זכה לראשונה בפרס הפוליצר בקטגוריית המדיה הדיגיטלית בארה"ב. לרשימה שלנו היא נכנסת בשל החשיבות והמקום הרב שהיא נותנת לתכנים נשיים באתר, התרומה הנכבדה שלה לקול הנשי ועל כך שהאתר מכוון זרקור לסיפורים שחשובים ומקדמים נשים. בין היתר, מתפרסם בהפינגטון פוסט בלוג של  הסופרת והפמיניסטית, נעמי וולף ולאחרונה הושק שם קמפיין האנטי-סטרס, שנועד לעזור לגולשים להתמודד עם תופעות של מתח, וגם אם אינו מכוון ישירות לנשים, אין ספק שהוא מבטא  גישה נשית ורגשית לענייני היום יום.

 

צילום: שלומי מזרחי

עינת מצר

אשת היי טק, מייסדת "יזמיות"

היא נבחרה לפני כשנתיים לאחת מהצעירים ההי-טקיסטים המבטיחים של מגזין דה מרקר לאותה שנה ומאז היא רק מוכיחה שהבחירה הייתה מין המוצדקות, בין היתר בזכות הקמת ארגון שנועד לסייע ליזמיות בתחום הטכנולוגי ולעודד נשים להיכנס לתחום. הארגון עורך בכל כמה זמן תחרויות מיוחדות בשיתוף פעולה עם גורמים שונים בתעשיית ההיי-טק כדי לדחוף סטארט אפים של נשים ישראליות. בין היתר, לפני כמה חודשים זכו חמש יזמיות להציג את הסטארטאפים שלהן בתחרות שיזמה מצר וניתנה להן הזדמנות החד-פעמית להיכנס לתכנית ההאצה של מיקרוסופט. מצר, בנוסף לתפקידה ב"יזמיות", היא גם מנהלת השקעות ב Gemini. את הקסם במה שהיא עושה היא מסבירה כך: "העסק שלי הוא ההזדמנות לעבוד עם האנשים המוכשרים שקובעים איך העתיד יראה וגורמים לזה לקרות".

צילום: gettyimages

אן מארי סלוטר

בכירה לשעבר במחלקת החוץ בבית הלבן

גם כשזה נוגע לפמיניזם יש כאלה שעושות ויש כאלה שרק מדברות. אן מארי סלוטר, בכירה בממשל אובמה שעזבה את התפקיד לטובת טיפול בשני בניה - מקבלת חברות של כבוד בשתי הקבוצות. היא לא רק התפטרה מהתפקיד אלא אף כתבה מניפסט ארוך ומנומק במגזין אטלניק שמסביר למה היא הרגישה שהצעד הזה מבחינתה הוא מחויב המציאות. ההישג של סלוטר – היא הצליחה לעורר דיון חשוב וסוער שנוגע כמעט לכל נשות העולם המערבי – האם אפשר להיות גם אימא וגם מנהלת אמביציוזית? חלק תמכו, חלק התרגזו  אבל מה שחשוב הוא שסלוטר הציגה פן שנשים קרייריסטיות ושאפתניות לא תמיד ששות לחשוף. הבחירה שלה לקום ולעזוב את משרת החלומות שלה אחרי מחשבה מושכלת ראויה להערכה וההחלטה שלה לחשוף ולחלוק את הסיפור האישי שלה והלבטים הרבים מעוררת הערצה.

 

אורה לוי

מייסדת מוניתה, רשת מוניות של נשים

מידי פעם אנחנו נתקלות במישהי שאנחנו מוכרחות לתהות לגביה איך היא עושה זאת – איך היא עלתה על רעיון כל כך מוצלח, איך יש לה את האומץ ליישם אותו, לא להיכנע לכל הקשיים שבדרך? אורה לוי, מייסדת מוניתה היא אישה כזאת. המיזם שלה נולד מתוך קושי גדול – אישה בת חמישים פלוס מהפריפריה שלא מצאה עבודה ולא יכלה לסבול את המחשבה שהעתיד שלה לוט בערפל. אז היא לקחה את גורלה בידיה ולמרות הפחד והקושי בלהפוך לנהגת מונית מקצועית – אישה על הכביש בקרב הרוב המוחלט של נהגי מוניות בישראל - היא החלה להציע את שירותיה לקהל היעד הטבעי: נשים שלא נוח להן לנסוע במוניות עם נהגים גברים מסיבות שונות. והשאר, כמו שאומרים, היסטוריה – היום היא מתפרנסת בכבוד כמנהלת מוניתה – רשת מוניות שמחזיקה אך ורק נשים.

 

עוד בפרויקט:

>> הנשים שמתגייסות למאבקים חברתיים

>> הנשים שמתקוממות נגד הדרה

>> הנשים שנלחמות באלימות

>> הנשים ששומרות על בריאותנו

>> הנשים שעשו לנו רע


« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

בחזרה למעלה