העיקר זה הרומנטיקה

מסמך תרבות: המכתבים ששלח עלי מוהר לאשתו הראשונה בתקופות שירותו הצבאי כלוחם ב1968 ואחריו. ישראל שאינה עוד

01/12/2011
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
»

אתמול צוינו 5 שנים למותו של עלי מוהר, מגדולי הכותבים בפזמונאות הישראלית, מי שהשאיר אחריו בזמר העברי שירים כמו "העיקר זה הרומנטיקה", "שיר נבואי קוסמי עליז", "שטח ההפקר", "יורם", "נגיעה אחת רכה", "תני לי יד", ורבים אחרים, וכן כתב במשך שנים רבות את הטור המיתולוגי "מהנעשה בעירנו" במקומון "העיר", וטורים על כדורגל. אשתו הראשונה, אירית אבני אלטר הסכימה לפתוח את ארכיון המכתבים שכתב לה בתקופת שירותו הצבאי ואחריו ולפרסמם בסלונה, וכן תמונות מראשית היכרותם, באמצע שנות השישים, הזוג התחתן ב1969. אירית אבני אלטר ועלי מוהר הכירו בתיכון חדש, שבו שניהם למדו. בויקיפדיה מצויין כי הוא שירת בצה"ל בעיתון במחנה נח"ל וממנו התנדב לצנחנים לגדוד הנח"ל המוצנח. בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם וכן קורס מפקדי כיתות. במסגרת שירותו הצבאי החל לכתוב גם לעיתון "במחנה נח"ל" ואחר כך ל"במחנה" והמשיך לכתוב בו לאורך שנים, גם אחרי שחרורו מהשירות. כן כתב בעיתון דבר ופרסם במשך שנים שני טורים במקביל בעיתון העיר. מוהר השתתף במלחמת ששת הימים, במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים, בה לחם בחזית הדרום כאיש מילואים בחטיבת הצנחנים "הנשר השחור". במלחמה איבד את חברו יורם, עליו כתב שיר ידוע, והוא מוזכר באחד המכתבים כשיצא לחופשה.

לאלטר-אבני נותרו כמה עשרות מכתבים מתוך שני שקים שהיו ברשותה ונזרקו בטעות על ידי אמה. את שיריו הידועים שעוסקים באהבה כתב עליה, ובמכתבים שנציג ניתן לזהות חלק מההשראה שהובילה אליהם. המכתבים כוללים גם שיר היתולי ואיורים, ותיאורים שמציגים ישראל שאיננה עוד.

תודה רבה לאיילת מוהר שבזכותה מפורסמים המכתבים.

"ואני תמה, לא כועס (רק אל תביני אותי לא נכון) אני תמה איך יש אנשים שעוד הולכים לסרטים, ואיך אפשר לכם שם לשמוח ולבלות. אני ממש מרוחק מזה והדאגות שלי הם הרבה יותר ממשיות ולגמרי אחרות. הלילות פה אפלים מאוד ורואים הרבה כוכבים נופלים; פעם הייתי מבקש בראותי כוכב נופל, שתאהביני תמיד. עתה אני מבקש - מקפיד לבקש כל פעם - לחזור אליכם בריא ושלם".

לחצו לגודל מלא


לחצו על התמונה לגודל מלא

"אני אוהב אותך. אני כל כך אוהב אותך".

לחצו לגודל מלא

לחצו לגודל מלא

"את מופלאה, רכה ומשיית כל כך".

לחצו לגודל מלא

לחצו לגודל מלא

"פגישתנו הייתה קצרה והשאירה בי רעב נעים והרסני כאחד".

לחצו לגודל מלא

"החתום מטה מבקש ממך - מאוד- להצטרף אליו ביום חמישי בערב ולחוג עימו את דבר קבלתו לאוניברסיטה לחוגים תורת הספרות הכללית ופילוסופיה כתלמיד מן המניין".

לחצו לגודל מלא

"מצב הרוח לא משופר עקב התקריות האחרונות".

לחצו לגודל מלא

"יורם נסע היום הביתה (ודאי צלצל אלייך) ואני מקנא בו נורא".

לחצו לגודל מלא

"אני מקווה מאוד שלא תשתתפי בסרט הנורא הכולל בתוכו משפטים איומים".

לחצו לגודל מלא

לחצו לגודל מלא

לחצו לגודל מלא
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה