"העבודה תפסה את כל עולמי ופגעה בנישואים שלי"

שעות עבודה מרובות מאתגרות את חיי הזוגיות. שלוש נשים קרייריסטיות משתפות את סלונה במקרים בהן הבינו שלעבודה הקשה יש מחיר

31/12/2014
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS

"העבודה תפסה את כל עולמי", מספרת בפתיחות רבה לינה שניידרמן, מנכ"לית ובעלים של חברת האינטרנט והמיתוג Web3D. "הקמתי חברה במו ידיי. הייתי בין הראשונות שהקימו חברה בתחום האינטרנט בישראל והעובדה שהצלחתי לפתח את החברה לאורך השנים הביאה ללא מעט הקרבה בחיי האישיים. אני מודה שגם כשאנחנו מגיעים הביתה, העבודה ממשיכה להשפיע וזה מחלחל לחיי הנישואים".

גם שניידרמן, כמו נשים נוספות, מודה שעבודתה פגעה בחיי הנישואים שלה ושל בעלה. מלבד עיסוקה המקצועי, היא אמא לשני ילדים גדולים, כאשר הבכור, אלון (בן 30) משמש כמנכ"ל משותף בעסק המשפחתי. "בגלל העבודה שלי אני ישנה ימים רבים במרכז ולא רואה את בעלי. בימים שאני ישנה בבית, אני מגיעה מאוחר וממשיכה לעבוד. אני פרפקציוניסטית וחשוב לי לתת שירות טוב ללקוחות שלי. מבחינתי זה אומר לענות להם כמעט בכל שעה ולקיים פגישות גם בשעות מאוחרות. אני נותנת את כל כולי לעסק ולא תמיד נותר לי כוח לחיי האישיים", היא מודה.

שניידרמן מציינת כי היא מאוד מעריכה את בעלה על כך שבגלל עבודתה הקשה עושה לפעמים יותר ממנה בכל הקשור לטיפול בבית. "לאחרונה אני מנסה לשנות את המצב ולהיות יותר בבית. אני מנסה להתקשר אליו באמצע היום ולדבר איתו, כי בערב העייפות כבר מקשה על שנינו. העבודה הקשה מביאה לכך שבסוף היום אתה רק רוצה שקט ושלא ידברו איתך, גם אם מדובר בבן זוגך".

את ההוכחה לכך שהקריירה משפיעה על הזוגיות, שניידרמן מוצאת בעובדה שכשהיא ובעלה יוצאים לחופשה, המצב שונה לגמרי. "כשאנחנו יוצאים לחופש, אנחנו משתחררים מהלחץ של העבודה היומיומית ואז אני מרגישה שחזרנו לנקודת ההתחלה. העבודה נורא משפיעה עלינו ואין ספק שיש לכך מחיר, אבל אני חייבת לציין שאני נהנית מאוד מהעבודה שלי ומרגישה סיפוק עצום ממנה, למשל כשמעלים איזשהו אתר או מעבירים ללקוח סרט גמור או מצגת. האם ההגשמה העצמית עולה על ההקרבה? אני לא בטוחה".

"התגעגענו לזוגיות שלנו"

עדי הלמן ובן זוגה ביום עבודה (צילום: אלבום משפחתי)

גם הצלמת עדי הלמן התמודדה עם לא מעט אתגרים בשילוב בין הקריירה שלה ושל בעלה, הצלם איל גזיאל. הלמן מצלמת מותגים וחברות (למשל נייקי, נטפים והזרע), ומשלבת גם צילום ילדים ואנשים בסגנון שהפך לייחודי שלה. משכך, עבודתה מאופיינת בשעות עבודה רבות ונסיעות תכופות. את איל היא הכירה כשלמדו יחד בבצלאל ובמקביל לזוגיות, השניים הקימו עסק משותף לצילום אירועים. "באותה תקופה היינו 24 שעות יחד סביב נושא אחד – הצילום".

ואיך היה לעבוד יחד?

"האמת, נהדר. שנינו חיינו את המקצוע ואחד את השני וזאת הייתה תקופה אינטנסיבית ומהנה. אבל לאחר הלידה של הבן הבכור שלנו, אימרי, הבנו שיש כאן גם זוגיות, הורות ובית שקצת נשכחו בדרך. העולם המקצועי והאישי התערבבו ביחד ולא היה אוויר. התגעגענו לזוגיות שלנו. גם השילוב בין אימרי לבין העבודה התחיל להיות מאתגר. מה קורה כשאנחנו יוצאים לצלם - מי נמצא עם אימרי?. הייתה תקופה ארוכה שנעזרנו באמא, אחות, סבתא או מי שפנוי, ואז לאט לאט הבנתי שאני לא יכולה גם לתפקד כאמא וגם לעבוד קבוע עם איל בווליום אינטנסיבי. לא בשביל זה הבאתי ילדים".

לאחר התובנה הזאת איל ועדי הפרידו כוחות. "אנחנו עדיין עובדים באותו הסטודיו, אבל בתחומים שונים. עכשיו יש לנו יומן סטודיו שכל אחד כותב בו את ימי הצילום שלו והשני מסדר את העבודה שלו לפי זה. למשל, אני נוסעת בקרוב לסמינר צילום בצרפת ומבחינתי אני חייבת להיות שם וזה ברור לשנינו שאסע, אבל המשמעות היא שאיל צריך להיות עם הילדים בלעדיי במשך חמישה ימים. אנחנו לומדים לתכנן נכון את זמן העבודה שלנו מתוך הבנה, וגם משלבים את העבודה עם חיי המשפחה, למשל על ידי חיפוש לוקיישנים בסופי שבוע עם הילדים".

הלמן מספרת על הטיפ שלה לשימור הזוגיות למרות העבודה האינטנסיבית. "בגלל שהחלטנו שאנחנו לא מזניחים את הקשר שלנו, יזמנו "יום יציאה" - יום אחד בשבוע, במקרה זה חמישי, שבו אנחנו יוצאים, לא משנה מה קורה וכמה אנחנו עייפים. זה מוכיח את עצמו ונותן לנו אנרגיות לשבוע שלם של צילומים, זוגיות ומשפחה".

"כל מה שאני צריכה להגשמה עצמית"

יפעת פרי דפנא (צילום: יח"צ)

יפעת פרי דפנא, בעלת עסק לעיצוב עוגות המעבירה סדנאות עוגות מעוצבות, אפייה ובישול  , תורמת נקודת מבט אופטימית. היא מאמינה שהקריירה תרמה ליחסים שלה עם בן זוגה, למרות הקשיים והאתגרים שבכך.

עבודתה, שכוללת, בין היתר, העברת סדנאות בערבים רבים במהלך השבוע, לא מותירה לה ולבעלה דורון זמן פנוי. "יש ימים שאנחנו נפגשים לשעה של "החלפת משמרות" כשאני יוצאת לסדנה והוא מגיע להיות עם הילדים, אבל בעיניי, מעבר למחיר של האובדן של "הביחד", זו סיטואציה שמצמיחה עבודת צוות. יש לי הרבה מאוד הערכה אליו כי הוא מאפשר לי לעשות את מה שאני אוהבת אבל אין ספק שהקריירה שלי מצריכה הקרבה משני הצדדים".

"יחד עם זאת", היא מוסיפה, "אין פה חוכמות. אין לנו זמן איכות בערב כמו שיש לזוגות אחרים. לכן, בסופי שבוע אני מציבה גבולות לגבי עבודה. ביתר השבוע, אנחנו משתדלים לנתב את הזמן כך שדורון יוכל לעשות את כל מה שהוא צריך במסגרת העבודה שלו ושאני אספיק כל מה שאני צריכה לעשות בעסק, בשילוב, כמובן, הגידול של שלושת ילדינו".

פרי דפנא רואה כאמור יתרונות במצב. "זה יוצר איזון שהוא בעיניי נפלא – יש לי גם את האני שלי, לבד, עם כל מה שאני צריכה בשביל ההגשמה שלי, יחד עם זמן למשפחה ולבעלי בסופי השבוע".

צילומים: יח"צ, אלבום פרטי, שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה