הסתה בפייסבוק: שרים ואנשי ציבור במדי נאצים

אל תגידו לא ידענו: מי שזורעים רוח, קוצרים סופה ומי שמלבים שינאה, אלימות ומסיתים בכל הזדמנות, סופם שיקצרו פשע שנאה מהדהד

01/12/2014
לינדה ששון קבלו עדכונים מלינדה
  • RSS

הסתה קיצונית. צילום מתוך פייסבוק

זה התחיל בקריאה קטנה, מינורית, לא מורגשת. מישהו כתב באיזה טוקבק "בוגדים" ואחר החרה החזיק אחריו ואמר שלא מדובר בבוגדים אלא בשמאלנים, או כפי שהם כונו בתיעוב: סמולנים. אח"כ כבר ענו לו שבוגדים וסמולנים זה אותו הדבר. ואז פרץ מבצע "צוק איתן" ולצד התגברות הטילים והאזעקות, התגברה בקול גדול ההסתה כנגד כל מי שחשבו אחרת. ההצדקה כמובן היתה פטריוטית, אך בשם הפטריוטיות, נמחקו היכולת לנהל שיח מבלי להתלהם, החלפת הרעיונות, חופש הביטוי.

הרגע שבו חברים מהשמאל החלו לחשוש לבטא את עמדותיהם, שמצאו עצמם מתנצלים, מסייגים או מגמגמים או מבקשים לשתוק, עד שגל האלימות העכור יעבור מעליהם, היה רגע מכונן. הרגע שבו קראו מנהיגים שונים להחרים כלכלית את הציבור הערבי, היה עוד אבן בחומה.

ומשם הם החלו להצטבר בזה אחר זה: עוד קריאה מסיתה, עוד פשע שינאה - שריפת ילד ערבי במחאה על רציחתם של שלושת הנערים שנחטפו, פעולות "תג מחיר", איומים, תגובות נאצה על גבי הפייסבוק של נשיא המדינה, רובי ריבלין, בתגובה לניסיונותיו להשכין שלום בתוך עם ישראל המסוכסך, קריאות שהתגברו כשהלך לבקר בכפר קאסם, והאחרונה שבהן: שריפת בית ספר דו-לשוני שמלמד על דו קיום בירושלים.

לצד זה, היו גם מי שדאגו לשלהב את ההמון ע"י קריאות אלימות, כמו מבקשים להוסיף עוד קיסם למדורת השנאה ולהטיל צל גדול על מרקם היחסים המשותפים הרגיש ממילא.
שירו של עמיר בניון על אחמד לא סייע לקירוב הלבבות וחוק הלאום שעליו כבר נאמר הכל, רק הוסיף למפריד במקום למשותף. זכויות יתר לרוב על פני המיעוט, נשמע כמו משהו שקורה רק במדינות אחרות, לא אצלנו.
וברגע אחד זה קורה, המסה שהצטברה מקריאה ועוד קריאה, מהפגנה שיצאה משליטה ומתגובה בפייסבוק הפכה להיות מסה קריטית, המאיימת להסית, לפגוע ולהחזיר אותנו עשרים שנה אחורה.

מי שזורעים רוח, קוצרים סופה ומי שמלבים שינאה, אלימות ומסיתים בכל הזדמנות, סופם שיקצרו פשע שנאה מהדהד. התחושה הקשה שהורגשה ברחובותיה של ישראל רק לפני עשרים שנה, חזרה שוב והיא מתדפקת על הדלתות, האווירה המתוחה מורגשת היטב. מי שהלבישו את רה"מ ז"ל יצחק רבין במדי קצין נאצי, עושים זאת שוב ומלבישים את לבני, לפיד, הנשיא ריבלין ואישי ציבור נוספים בחשבון פייסבוק פיקטיבי שנפתח אך ורק לצרכי הסתה.

אל תגידו: "לא ידענו". הכתובת נמצאת על הקיר כבר עכשיו.

אנחנו בחודש כסלו, בעוד שבועיים נציין את חג האורים והניסים. זוהי שעתנו, שעתם של המבקשים להדליק אור בתוך האפילה המבקשת לפער אותנו ולשסות אותנו אלו באלו. זה הזמן לכונן כאן חברה המושתת על ערכים כמו חופש ביטוי, שוויון זכויות, אהבת הגר והשונה מאיתנו. זוהי השעה של מי שחפצים בחברה שנותנת זכויות לכל החברים בה: המיעוט והרוב. חברה שהודפת מעליה גזענות ומעבירה מסר ברור נגד אלימות. זוהי שעתם של מי שמבקשים להפוך את ישראל למקום טוב יותר ולא ללכת אחרי קריאות הסתה ואלימות שמלובות למטרות פוליטיות. מימין ומשמאל, חילונים וחרדים, יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחים, נשים וגברים, זוהי שעתנו ואנחנו לא ניתן לחברה הישראלית להידרדר לפשע שנאה נוסף. זכרו: מעט מן האור, גורע הרבה מן החושך.

.

הכותבת היא ממייסדי הקבוצה "להיות ישראלי"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה