הספורטאית ש״הולכת״ על המים

בגיל 5 קפצה אביב למים בעקבות אחיה ומאז הולכת בדרכו עד לצמרת הענף בעולם. סיפורה של אלופה בסקי מים בכבלים

03/04/2016
מורן מישל קבלו עדכונים ממורן
  • RSS

aviv ativ1צילום: אמיר חודורוב

בגיל 5 קפצה אביב למים בעקבות אחיה ומאז הולכת בדרכו עד לצמרת הענף בעולם. סיפורה של אלופה בסקי מים בכבלים.

את הרומן עם המגלש התחילה אביב אטיב בגיל 5, לאחר שהתבוננה באחיה נדב גולש וצובר הישגים. מאז נכנסה למים לראשונה והחליטה לשים את הפחד בצד היא לא מפסיקה לנצח.

״בהתחלה היו לוקחים אותי על הידיים בסקי, התנסיתי לאט לאט עם אחי, וכל הזמן הסתכלתי עליו וידעתי שאני רוצה להיות כמוהו. בגיל 10 התחלתי להתאמן ברצינות, ואחריי גם המשפחה הצטרפה – וכיום ההורים גולשים כתחביב וכולם מלווים ומעודדים באימונים ובתחרויות. זה חלק מההווי המשפחתי.״

נדב האח, הגיע להיות אלוף אירופה ואלוף העולם, וכפי שסימנה אביב לעצמה בתחילת דרכה לחקות את אחיה- היא זכתה באליפות אירופה בגיל 17.

אביב , שירתה בצבא כספורטאית מצטיינת כמדריכת חדר כושר וכיום, לאחר שחרורה היא מסיימת פגרה קצרה וחוזרת לשגרת אימונים לקראת התחרויות הבאות.

ספורט לא סלחני

סקי מים בכבלים הוא ספורט פיזי ואתגרי, אבל אביב מספרת שהאתגר הגדול ביותר הוא דווקא מנטלי.

״במישור הפיזי זה כמו כל ספורט – הוא דורש רצינות, עבודה, אימונים, כושר, תזונה נכונה, עבודה על שרירים ואתלטיקה, טיפולים ועוד, אבל בשונה מחדר כושר או ריצה למשל, האימונים הם בעיקר פאן. את לא מרגישה את העומס והקושי באימון, כי כל הזמן כיף לך. את מתאמנת בכיף. יוצאת מהאימון והחבר׳ה מחכים בחוץ – זה כיף. יש המון הווי בספורט מים, וזה גם מה שמושך ספורטאים חובבנים לענף. זה ענף מצוין לאנשים לעסוק בו כתחביב".

aviv ativ 3 כל האימון עובר בכיף. צילום: אמיר חודורוב

האתגר המנטלי בתחרות בענף מתחיל בכך שאין מקום לטעויות. הסבר קצרצר על כללי הענף מגלה שזה ספורט לא סלחני.

״אני מתחרה בסלאלום - כשבעצם הגולש צריך לעבור בין 6 מצופים במרחקים שווים, כאשר כל סיבוב עולה המהירות והחבל מתקצר. כך מדורגות רמות הקושי.

את יכולה להיות מעולה , אבל ברגע שפספסת מצוף אחד - את יוצאת מהתחרות וזאתבניגוד לענפים אחרים שמאפשרים פסילות, עבירות או הפחתת ניקוד, בסקי מים התחרות פשוט נגמרת ברגע שעשית טעות אחת. לכן דרוש המון ריכוז, פוקוס מוחלט על המסלול, בלי הסחות דעת, והאימון המנטלי תופס חלק חשוב בהכנה לתחרויות".

aviv ativ 4בלי הסחות דעת. צילום: אמיר חודורוב

ואיך מתמודדים עם כישלון בתחרות קשוחה כזו?

״קודם כל צריך להגדיר מהו כישלון – תוצאה מסוימת היא הצלחה עבור אחד וכישלון עבור אחר. אחרי שהבנתי שאכן מדובר בכישלון אין דרך לברוח ממנו – הוא חלק מהחיים וחלק מהספורט, אבל כדי להשתפר אני חייבת להבין למה. האם לא הגדרתי יעדים נכון? האם דעתי הוסחה? האם הציפיות שלי לא היו מכווננות היטב? כשאני מבינה למה או איפה נכשלתי אני יכולה להשתפר לפעם הבאה, אני נמצאת בלמידה ובצמיחה מתמדת. זה מוציא דברים מדהימים אם מסכימים להסתכל על הדבר הלא נעים הזה ולקחת אותו קדימה, וזה כמובן משרת גם בחיים ולא רק בספורט".

אקסטרים זה הכי אחותי

אביב מעידה שאין נשים רבות בענף בארץ, אך שגם בעולם יש בו ריבוי גברים מהותי.

יפה ואלופה. צילום: עידן מזרחי

״נערות חוששות מהנפילה, מהפספוסים, שייתפסו כ׳פדיחה׳, עושות חשבון למתבוננים מהצד. אבל יש בסקי כל כך הרבה דברים שיכולים להעיף נערה קדימה – כיף כבר אמרתי, וכושר מטורף וחיטוב שנבנה תוך כדי הנאה. הווי חברתי שמחזק את הביטחון העצמי, ולמידה איך להשתפר, מחנות אימונים ותחרויות בחו״ל - את רואה עולם, פוגשת חבר׳ה בכל הגילאים ומדברת באנגלית שוטפת בגלל זה. את לומדת להתמיד ולהתמודד עם קשיים, וזה לגמרי בידיים שלך לבחור איזה תרגילים לנסות ועל איזה לוותר – יש טווח עצום של חוויות שהספורט הזה מספק".

״ברמה האישית אני פשוט אוהבת את המים. אני מרגישה בבית כשאני נכנסת למים. אני אוהבת לשמוע את המים סביבי כשאני גולשת, אוהבת את המשיכה, השליטה והכוח בתחושה שאני עומדת על המים. אין בחוץ שום דבר שדומה לזה – כשאני גולשת כולי מכווננת, יש בזה משהו נורא מעצים".

 aviv ativ2האתגר הוא מול עצמך. צילום: דורון כורש

 האם מי שלא מעוניינת להקדיש את עצמה לעיסוק מקצועי בספורט יכולה להשתלב בענף?

״ברור. זה ענף מעולה לאמץ כתחביב. את מגיעה, מחליפה לבגדי גלישה, מארגנת את הציוד, נכנסת למים ופשוט נהנית משמירה על כושר גופני תוך כדי הנאה. ותמיד יש לאן לשאוף ולאן להתפתח, גם בלי תחרות. האתגר שלך הוא מול עצמך ואני לא מכירה עוד ענף שיש בו כל כך הרבה הנאה בזמן העבודה.״

ומה התכניות שלך לעתיד?

״כרגע אני מתרכזת לקראת אליפות אירופה בקיץ. לטווח הרחוק יותר , אני מקווה לייצג את ישראל ב״משחקי העולם״ –שזו ה״אולימפיאדה״ של הענפים הלא אולימפיים. וכמובן אני רוצה להיות אלופת עולם. ובכל אופן, חושבת על עוד כיוונים, אבל אני לא חושבת שאפסיק לגלוש, זה כנראה לתמיד.״
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה