הסירי דאגה מעורך

העור שלך עובד קשה. הוא סופג מזיקים, קרינת שמש, נאלץ להתמודד יום יום עם לכלוך, אבק וחיידקים. לא פלא שהוא מפתח שלל תופעות מעצבנות. כך תאבחני את עורך ותעניקי לו את הטיפול הנכון

27/10/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

הדרך הנכונה לטפח את העור (צילום: שאטרסטוק)

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. הוא מגן עלינו משלל מזיקים ומחלות, הוא מגדיר אותנו ע"י הצבע שלו, המראה שלו והאיכות שלו. העור שלנו, ובעיקר עור הפנים, הוא תעודת זהות שאי אפשר להיפטר ממנה. כמי שנאלץ להתמודד מדי יום עם שלל סכנות, חדייקים ומזיקים, לעיתים מפתח העור תופעות לוואי שונות שפוגעות באיכות החיים. למזלנו, עולם הקוסמטיקה של היום יודע להתמודד כמעט עם כל תופעה.

הגנה, הזנה וניקיון

העור שלנו מושפע מגורמים רבים. לצד הגנטיקה שלנו, העור הוא כמו ספוג, מרגע שאנו נולדים הוא סופג זיהום אוויר, קרינת שמש, לכלוך ואבק. העור מהווה מחסום ראשון לפטוגנים (שם כללי לחיידקים, פטריות ווירוסים שהם גורם זר בגוף ועלולים להזיק ר.ח) ומזהמים שיכולים לפגוע בגופנו.

"העור שלך יראה כמו שתתנהגי אליו". קובעת דפנה קניקס, מנהלת הדרכה בחברת קליניק, "אם תשמרי על שגרת טיפוח הגנה והזנה של העור, גם בגיל 40-50 יהיה לך עור נפלא, ולהיפך".

תכשירי הטיפוח לעור הפנים מתחלקים לשלוש קבוצות עיקריות:

תכשירים מנקים

תכשירים שמטרתם לנקות את העור מלכלכוך, איפור, שאריות שומן ותאי עור מתים. תכשירי הניקוי שומרים על נקבוביות נקיות ופתוחות. מפחיתים את הסיכוי להתפתחות פצעונים ושחורים, ועוזרים לתאי העור להתחדש בצורה טובה יותר.

בני המשפחה: סבוני פנים, מי פנים או מיי הסרה (שמסירים תאים מתים ושאריות שומן).

תכשירים מגנים

ההגנה החשובה ביותר היא כמובן, מקרני השמש, אבל לא רק. חומרי הגנה מגנים על העור גם מגורמים מזיקים שעלולים להגיע מהסביבה, מנזקי עישון או מחומרים מזיקים שנמצאים במזון מעובד או כתוצאה מתזונה לא מאוזנת.

בתכשירים אלה החומר הפעיל הוא אנטי-אוקסטידנטים, חומרים שביכולתם למנוע התפתחות תהליכים שלילים בגוף.

בני המשפחה: מקדמי ההגנה מהשמש לסוגיהם, קרמים מכווצים (שמקטינים נקבוביות גדולות שעלולות להיסתם), תכשירים עשירים בחומרים נוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים).

תכשירים מזינים

במשפחת התכשירים המזינים תוכלי למצוא תכשירים עשירים בחומרי הזנה. חומרים אלה אמורים לחדור את העור ולהזין אותו. בלחות, בחומרי אנטי אייגי'נג, בחומצה סילצילית שתורמת למראה זוהר. את תכשירי ההזנה יש לבחור לפי צרכי העור שלך.

בני המשפחה: מסכות הזנה על שלל סוגיהן (המכילות בין היתר: ויטמין סי, כלורופיל, חומרי לחות או חומרים אנטי בקטריאליים), תכשירי אנטי אייג'ינג (עם החומרים הפעילים דוגמת רטינול, קולגן, וחומצות אלפא הידרוקסיות).

לכל אחת מאיתנו יש "דאגת עור", הבעיות הבוערות ביותר לעור שלך, בין אם זה אקנה או עור יבש, פיגמנטציה או גוון לא אחיד.

בשגרת הטיפוח שלך חשוב לקיים תמהיל שכולל את כל קבוצות התכשירים: הזנה, הגנה וניקיון. לכל סוג עור החומרים הטובים לו ואת האבחון רצוי לעשות בעזרת יועצת קוסמטית או קוסמטיקאית מוסמכת. כך תזהי את דאגת העור שלך, ואת אופן הטיפול המומלץ.

תכשיר לכל בעיה

לסובלות מאקנה

ניקיון לסובלות מאקנה (צילום: שאטרסטוק)

איך נראה העור: העור שמן, אדמומי ורגיש. הפצעים יכולים לכסות חלקים נרחבים של הפנים או להופיע באופן נקודתי.

למה זה קורה: "אקנה או פצעונים הם בדרך כלל תוצר של ניקוי לא טוב", מציינת קניקס. אבל לא רק ניקיון, לעיתים הגורמים יכולים להיות פנימיים- חוסר איזון הורמונלי (הריון, גיל ההתבגרות ואפילו גיל הבלות), תזונה לקויה או גנטיקה.

כך תטפלי: השקיעי בתכשירי ניקוי איכותיים, שטפי את הפנים בוקר וערב בסבון פנים המותאם לעור שמן (רצוי בעזרת מברשת ניקוי ייעודית), הניקוי יפחית את אוכלוסיית החיידקים שעל העור ואת הסיכוי שיזהמו את הנקבוביות. הקפידי שתכשירי הטיפוח שלך יהיו בעלי אחוזי אלכוהול נמוכים או ללא אלכוהול, עורך רגיש ואלכוהול עלול לפגוע בו, בנוסף הקפידי שהקרמים שאת משתמשת בהם יהיו נטולי שומן, למשל במקום קרם לחות השתמשי בתחליב שהוא נוזלי יותר.

לבעלות עור יבש

עור יבש צריך לחות (צילום: שאטרסטוק)

איך נראה העור: העור נראה חסר זוהר, אפור, מרקם מחוספס, עלולים להופיע קמטוטים, אדומיומיות ואף קילופים בעור. "יש הבחנה בין עור יבש שזה מצב כרוני, סוג עור, ובין עור מיובש שזה מצב זמני שניתן לפתור בטיפול נקודתי" מסבירה קניקס.

למה זה קורה: עור יבש או מיובש הוא עור שחסרים בו חומרי לחות שגורמים לגמישותו ולמראה החי של העור. היובש יכול להופיע כתוצאה מהריון, ממזג אוויר קר ומרוחות, מאי שתייה כרונית או מאי הזנה כרונית של העור.

כך תטפלי: חשוב לנקות את העור ולהסיר את שכבת התאים המתים, כך תוודאי שהחומר הפעיל חודר לעור. הנטייה היא להשתמש בתכשירים עמוסי שומן היא אינה נכונה כמויות השומן הגדולות מכבידות על העור וסותמות את הנקבוביות. חומצה לקטית היא חומר טבעי שנעשה בו שימוש רחב גם בקוסטמטיקה, והיא טובה במיוחד לעור יבש כי היא מעודדת את ייצור הלחות הטבעית של העור, כמו כן תורמת להזנת העור בלחות באופן מיידי. קרמי לחות איכותיים יכילו אותה בריכוז נמוך, אם את מרגישה שעורך יבש במיוחד, רצוי להשתמש בסרום,  "סרום הוא טוב במיוחד לעור יבש. כי זה תכשיר מאוד מרוכז, שאין בו שום חומר שהוא לא פעיל. הוא חודר לעור ומזין אותו באופן מיידי".  בנוסף, להקפיד על שתיית מים מרובה מדי יום.

אם התחילו קמטוטים

עור קמוט צריך קולגן (צילום: שאטרסטוק)

איך נראה העור: העור הופך דק יותר בעיקר באזור העיניים השפתיים או האף. הקמטוטים הראשונים להופיע הם קמטוטי הבעה, לאחר מכן יופיעו קמטים עמוקים וירידה ברקמות השומן בחיבור עם הצוואר.

למה זה קורה: אנחנו מתבגרות. וזה בסדר. אם תקפידי על שגרת טיפוח המותאמת לעורך, תזונה מאוזנת, הימנעות מעישון ומחשיפה לא אחראית לשמש תדחי את הזדקנות העור בכמה שנים טובות.

כך תטפלי: "הסיבה להופעת הקמטוטים נובעת או מכיון שהעור יבש או מכיון שמאגרי הקולגן ירדו ולא התחדשו", מסבירה קניקס. בהנחה שהקמטוטים נובעיים מהזדקנות העור ולא מיובש, הקפידי להשתמש בתכשירי הזנה עשירים בקולגן או אלסטין חומרים אלה מיוצרים בגוף באופן טבעי, אך קצב הייצור והכמות שלהן יורד עם השנים. ויטמין A או רטינול הופך במגע עם העור לחומצה רטינואית, שבכוחה לשפר את מראה העור ולהגביר את קצב חידוש התאים. בנוסף, אם את מעשנת זה הזמן להפסיק, שלל החומרים המזיקים שבסיגריה גורמים להזדקנות מואצת של העור.

כשאת סובלת מפיגמנטציה

פיגמנטציה עדיף למנוע מראש (צילום: שאטרסטוק)

איך העור נראה: זה יכול להתחיל מחוסר אחידות בגוון העור ולהגיע עד להופעת כתמים כהים בחלקים נרחבים של הפנים.

למה זה קורה: "כולנו נולדים עם החומר מלנין, שאחראי ליצירת גוון כהה יותר של העור בזמן חשיפה לשמש", הבעיה מתחילה כשהגוף מזהה סכנת קרינה רק בחלק אחד של הפנים, כדי להגן על עצמו מקרינת השמש הוא מגביר את ייצור המלנין באזור זה, וכך נגרם מראה עור לא אחיד.

כך תטפלי: הטיפול הטוב ביותר הוא טיפול מונע- הצטיידי בקרם הגנה איכותי, שאותו מורחים גם בחורף, והימנעי מחשיפה ממושכת לשמש. אם כבר נוצר לך כתם, התכשירים העומדים לרשותך יכילו בעיקר חומרים כמו רטינול, חומצות אלפא הידרוקסיות (כמו חומצה גליקולית או לקטית),  ביכולתם לפרק את הצטברות התאים המתים העליונה של העור ולחשוף עור חדש ובריא יותר, וע"י כך להחליש את גוון הכתם, כך שבשימוש קבוע, ניתן לטשטש את הכתם אך לא להעלים אותו לחלוטין. אבל לא כל מה שמוגדר פיגמנטציה הוא כתמים כהים שלא חוליפים לעולם. גם חוסר אחידות בגוון העור נחשבת לפיגמנטציה. במצב כזה, שימוש בתכשירי הסרה שמסירים את השכבה העליונה של העור וחושפים את התאים הרעננים, יביא לשיפור מיידי ומורגש.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה