ה'סופר נני' שתהפוך אתכם לנהגים אחראיים

איך להפוך לנהגים מרוכזים וזהירים כשהפעוטות ברכב, ואיך להעיר, להזהיר ולהאיר למתבגרים שקיבלו רישיון נהיגה, בלי לערער להם את הביטחון, ובלי שתהפכו לשוטר הבית

20/03/2018
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

להיות אמא זו משימת חיים מאתגרת, מלאת אושר וסיפוק שמגיעה ב"סט" עם פחדים ורצון לגונן על דור ההמשך מכל רע. די מהר אנחנו לומדות להיות סופר-אמא ולעשות בעת ובעונה אחת חמש פעולות. אבל מבלי לזלזל בכח הנשי, לנהוג כשהילדים ברכב, מבלי שהריכוז בנהיגה יפגע זו משימה לא קלה בכלל, ולהיות אמא למתבגרים עם רישיון נהיגה, זה כבר ענין קשוח למתקדמים. ולמה? משום שכולנו רוצות שהמתבגרים שלנו יהיו שמחים, בריאים, בעלי ביטחון עצמי מאוזן, ונהגים שקולים ואחראיים.

הסופר נני שתהפוך אתכם לנהגים אחראיים  (צילום: kryzhov's  Shutterstock)

אם רק יכולנו היינו מבקשות סופר-נני קטנה שתשב עם המתבגר/ת ברכב מרגע שנגמרו מכסת החודשים שהחוק מחייב לנהוג רק עם מלווה ברכב. שתעיר לו בדרך היעילה ביותר על שגיאות ואי דיוקים שהוא מבצע בזמן הנהיגה, שתאיר לו כשתיקן את הדפוס השלילי, ותדייק במתן חיזוקים חיוביים כשיהיה ראוי להגדרה נהג זהיר. ואם סופר נני כבר יושבת לה ברכב, אז שתשים עין גם עלינו, שלא נתפתה לקרוא הודעת וואטסאפ מהגן כשאנחנו בנהיגה, שלא תאפשר לנו לשניה אחת מסוכנת להסתובב למושב האחורי כדי להחזיר לילד את המוצץ שנפל, ואם אפשר, שתעשה את זה עד שהנהיגה הזהירה תהפוך לחלק בלתי נפרד מדפוסי ההתנהגות האוטומטיים שלנו.

הבשורה הרעה היא, שסופר נני לא תעשה את זה, יש לה תכניות משלה.

הבשורה הטובה היא, שאת תפקידה רוצות למלא על הצד הטוב ביותר, מערכות טכנולוגיות חכמות ואחראיות המותקנות ברכב, נותנות "טיפים" לשיפור ביצועי הנהג, מתריעות בפני סכנות במהלך הנהיגה ובדרכן תורמות לחינוך לנהיגה תרבותית ואחראית.

הבשורה הטובה עוד יותר היא שלא רק שכל בני הבית ינהגו נהיגה זהירה ותרבותית, גם עלות פוליסת הביטוח לרכב יכולה להיות חסכונית בהרבה*.

איך משנים התנהגות בכביש?

חברת 'עוקץ מערכות' ערכה סקר ומצאה שהסיבה לרוב תאונות הדרכים היא הגורם האנושי, אלא שלמעלה משמונים אחוז מהנהגים הישראלים בטוחים שהם נהגים מצוינים, וסוברים שהסיבה לתאונות הדרכים הרבות היא התשתיות הרעועות. ברור קטן העלה שהנהג הישראלי נוקט בגישת ה"סמוך עלי אחי" גם כשהוא נוהג בכביש.

חברות הביטוח הבינו שגם להן יכולה להיות תרומה משמעותית למלחמה בתאונות בדרכים, והן מציעות מסלולי ביטוח, המשלבים התקנת מערכת חכמה ברכב ומאתגרות את הנהגים בצבירת נקודות זכות עבור נהיגה בטוחה. חברת AIG הציבה לעצמה מטרה, להצטרף למלחמה בתאונות הדרכים. ללמד את הנהג הישראלי נהיגה בטוחה, תרבותית וזהירה, ולתת לו הזדמנות להוכיח שהוא נוהג ומתנהג אחרת על הכביש באמצעות מסלול SAFE DRIVE.

מה זה SAFE DRIVE?

תכירו, זו הסופר נני החדשה והקומפקטית שלכן, ואם לדייק, זהו רכיב חכם שמנטר את התנהגות הנהיגה, אוסף בין היתר נתוני מהירות, פניות חדות, עצירות פתאומיות, תאוצות, סטייה ממסלול, ונותן "טיפים" לשיפור ביצועי הנהיגה. והוא מגיע יד ביד עם אפליקציה.

אל האפליקציה נאספים נתוני הנהיגה, פילוח נתוני הנהיגה היומיומית על פי המדדים ועל פי המסלול הקבוע, ומתוך כל אלו משכללת את ציון הנהיגה. באמצעות האפליקציה אפשר לבדוק את ביצועי הנהיגה של כל הנהגים ברכב. מדידת הנתונים, והקפדה על שיפור התנהגות הנהיגה תהפוך את בני הבית לנהגים טובים יותר, וכפי שכולנו יודעים דפוסי התנהגות נרכשים ומוקפדים הופכים לאורך זמן לדפוס התנהגות קבוע, וזו ללא ספק אחת המתנות הגדולות שנוכל לתת לילדים שלנו, לעצמינו ולנהגים אחרים שינהגו על הכביש.

  

הסופר נני שתהפוך אתכם לנהגים אחראיים  (צילום: kryzhov's  Shutterstock)

בואו נדבר רגע על כסף

אחרי ששילמנו עבור שעורי הנהיגה, מבחני התיאוריה, טסט ראשון, ואלו שהגיעו אחריו, כמה משמח לשמוע שהצטרפות למסלולי הנהג הזהיר, גם מזכה בהנחה על הביטוח המקיף *. כשיגיע מועד חידוש הפוליסה תיהנו מהנחה נוספת ככל שהציון שתקבלו עבור התנהגות הנהיגה, יהיה גבוה יותר.

איך זה משפיע בהיבט הפסיכולוגי?

מה קורה לרוב הנהגים כשהוויז מקפיץ להם הודעה שמבשרת על מצלמת מהירות, מכמונת, או שוטרים? הם מיד משנים את אופן הנהיגה, מורידים מהירות, מניחים לטלפון הסלולרי ונוהגים למשך מספר דקות כפי  שאמורים היו לנהוג, נהיגה זהירה וחכמה. זהו הערך הנוסף הגדול של המערכת החכמה שמותקנת ברכב. מחקרים הוכיחו, שעצם הידיעה שמישהו, או משהו, רושם את ביצועי הנהיגה, גורמת לשיפור רמת הנהיגה, הערנות ואיכות הנהיגה. היבט בעל חשיבות גבוהה ביצור תשתית  לקוד התנהגות נהיגה חדש ומחייב, אישית וחברתית.

ומה עם חינוך לגבולות?

אל תטעו, גבולות הם גבולות והם חלק בלתי נפרד מהחינוך ומהאחריות שלכם כהורים, ואת זה המערכת, חכמה ככל שתהיה לא תעשה במקומכם. על כן כדאי להיעזר במערכת, ולהתנות את מספר הפעמים שנהגי הבית הצעירים יקבלו מכם את הרכב, בהתאם לשיפור הציון שיקבלו עבור הנהיגה האחראית והזהירה שלהם*, עד שישננו וישפיעו גם על כל מי שסובב אותם ש"נהג זהיר, זה הכי אחי".

* בכפוף לתנאי החברה

פרטים נוספים על מסלול SAFE DRIVE  תוכלי למצוא  לכאן

 .
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה