הסדרי הטיעון פוגעים בקורבנות תקיפה מינית

פרשת בוכריס העלתה לכותרות את נושא הסדרי הטיעון שנועדו להקל על מערכת המשפט אך מקלים בעיקר על עונשם של עברייני מין ומוציאים מהמשוואה את הקורבנות

15/01/2017
ח''כ זהבה גלאון קבלו עדכונים מח''כ זהבה
  • RSS

כשרוני ריבר, שנאנסה באכזריות על ידי יניב נחמן, העזה להגיש נגדו תלונה, היא האמינה שנחמן יקבל את העונש הקשה שמגיע לו. ריבר הצטרפה לנשים נוספות שהותקפו על ידי נחמן, ובחלומות הגרועים ביותר שלה, לא דמיינה שתיק האונס שלה ייגמר בהסדר טיעון מגוחך של כמה חודשי עבודות שירות. אף אחד גם לא טרח לעדכן אותה - היא קראה את זה בחדשות, הרבה אחרי שהפרקליטות והתביעה כבר הגיעו סגרו את העסקה, ונחמן יצא לחופשי. רק לאחר מאבק ממושך ומתוקשר, לבסוף נגזר על נחמן מאסר.

רוני ריבר (צילום: אלבום משפחתי)

הסיפור של ריבר מרתיח, אבל הוא יוצא דופן רק בכך שהוא עלה לכותרות. בכל הנוגע להסדרי טיעון, המקרה הזה הוא רק אחד ממאות הסיפורים של נפגעות עבירות מין, שהתוקפים שלהן יוצאים בזול באמצעות הסדרי טיעון מקלים. העונשים שנקבעים במסגרת ההסדרים האלה הם לרוב קלים ביותר ביחס לחומרת הפשע שבוצע, וכיום, מעל 70% מתיקי עבירות המין החמורות בישראל נסגרים בהסדרי טיעון. לא פחות ולא יותר. את הנתון המטריד הזה גיליתי אחרי שהחלטתי להיכנס בעומק הסוגיה. כשביקשתי לקבל נתונים, גיליתי שבשנת 2014, מתוך 144 נאשמים בעבירה של אונס, 106 הורשעו באמצעות הסדר טיעון וב־2015, מתוך 151 נאשמים בעבירת אונס, 107 הורשעו בהסדר טיעון.

לאחרונה עולה הנושא על סדר היום שוב ושוב, כשלפני זמן קצר, ראינו לנגד עינינו כיצד מעל כתפיו של אופק בוכריס מוסרים סעיף אישום חמור של אונס, ומומר בסעיף האישום המגוחך של בעילה אסורה בהסכמה. מה שלא הוסר מכתפיו של בוכריס הן הדרגות הרבות שצבר לאורך השנים. בוכריס גם לא יישב יום אחד בבית הכלא.

בוכריס ידע בדיוק מה הוא עושה, ולמה. הסדר טיעון הוא המתנה הגדולה ביותר שנאשם בעבירת מין יכול לקבל. מדובר בהליך משפטי שהפך לנפוץ ביותר בישראל בשנים האחרונות בתיקים פליליים. במסגרת הסדרי טיעון, תיקים פליליים רבים נסגרים מחוץ לכותלי בית המשפט, לרוב כדי להקל על המערכת. תיקים אלה בדרך כלל נגמרים בכך שמבצע העבירה זוכה להקלה משמעותית בסעיפי האישום. לא סתם קנו להם הסדרים אלה את השם הנפוץ "עסקאות טיעון", שכן מאחורי הקלעים, יד רוחצת יד - בתמורה להודאת הנאשם בסעיפי אישום מופחתים, הפרקליטות מצליחה להשיג הרשעה. כולם מרוצים. כולם - חוץ מקרבנות העבירה.

אופק בוכריס (צילום: דובר צה"ל)

זאת משום שכיום, נפגעות רבות של עבירות מין, שבאומץ רב החליטו להגיש תלונה במשטרה, מתוך תקווה לראות את גלגלי הצדק פועלים, נאלצות לעמוד חסרות אונים בזמן שהפרקליטות סוגרת תיקים בהסדרי טיעון, ונוקבת עונשים קצרים - אם בכלל - לנאשמים, בתמורה להרשעה וודאית. אמנם יש נשים שמעדיפות הסדר טיעון, מכיוון שעדות בבית המשפט היא קשה ונחווית לא פעם כ"אונס שני". אבל במידה שהנפגעת רוצה ללכת למשפט - אין כיום אף מנגנון שמחייב את הפרקליטות לקחת בחשבון את רצונה של נפגעת העבירה. אף אחד לא טורח לשאול את הקרבן אם היא מעוניינת בהסדר עם האנס שלה. ההחלטה מתקבלת אך ורק על ידי הפרקליטות.

לאור מקרים כמו של רוני ריבר, שגילתה בדרך לא דרך שהאנס שלה ישוחרר, הפרקליטות טוענת שהיא עושה מאמצים כבירים ליידע כל קרבן עבירה על הליכה להסדר טיעון, אם זו ההחלטה המתקבלת. אך לא די בכך. לא ייתכן שנפגעות עבירות מין ואלימות חמורות לא יוכלו להשפיע על ההחלטה בדבר הסדר טיעון. הגשת תלונה היא אחד הדברים הקשים ביותר שנפגעת אלימות מינית יכולה לעשות; הנשים האמיצות שבוחרות בכל זאת להתלונן, עומדות לעתים קרובות בקושי הזה כדי לזכות ביומן בבית המשפט, לראות את הדין ממוצה.

נפגעי עבירות מין ועבירות אלימות חמורות צריכים להיות חלק ממנגנון ההשפעה על ההחלטה בדבר הסדר טיעון. לשם כך ניסחתי הצעת חוק, שמבקשת לחייב את התביעה לא רק לשתף את הקרבנות בפרטי ההסדר, אלא גם תאפשר להם להתנגד להסדר הטיעון. הצעת החוק מציעה שאם הקרבנות והתביעה לא מגיעים להסכמה, בית המשפט הוא שיכריע ביניהם.

במקרה של אופק בוכריס, נפגעותיו תמכו בהסדר הטיעון, והפרקליטות התייעצה באופן מוצהר עם הקרבנות לכל אורך התהליך, ככל הנראה בגלל הפרסום הרב שהמקרה זכה לו. אבל דווקא דעת הקהל לא נחה הפעם. הרשת געשה במפגן מרשים של סולידריות עם נפגעות עבירות מין, כשקמפיין #יותר_מבוכריס זכה למאות אלפי סטטוסים של גברים ונשים כאחד. העונש הקל של בוכריס הטיל אור על אלפי המקרים שנסגרים באופן דומה, כשהעבירות הן קשות ואלימות במיוחד.

הגיע הרגע בו מאבקן של נפגעות עבירות מין עולה מדרגה: הציבור לא מוכן יותר לסבול את הקלות הבלתי נסבלת של הענישה במסגרת הסדרי טיעון. הציבור מעוניין לתת לנפגעות ונפגעי עבירות מין ואלימות קול, ומבקש לתת משקל לצרכים שלהם בהליך הפלילי. אין יותר סיבה לעמוד מנגד בזמן שנפגעות ונפגעי אלימות מינית מושלכים הצידה כדי שלמערכת המשפטית יהיה קל יותר. ההליך הפלילי הוא אחת הדרכים המשמעותיות ביותר ליצור הרתעה, והגיע הזמן להעביר לנשים את המסר שהן לא התלוננו לשווא.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה