הנשים החזקות בעולם

מה משותף לאנגלה מרקל, דילמה רוסף, אלן ג'ונסון –סירליף והילרי קלינטון? הנשים האלה מנהלות את הכלכלה של המדינות הגדולות בעולם ונחשבות לנשים שהותירו את חותמן בזכות הישגים מרשימים שנותנים השראה לכולנו

03/05/2015
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

הנשים שמייד נציג בפניכן הן נשים חזקות, בעלות תפקידים בעלי השפעה רבה על העולם כולו. ועוד דבר המשותף לכל הנשים ברשימה זו: הן בודדות בצמרת. אולי יבוא יום ורשימה כמו זו שאנו מביאות בפניכן היום תהיה מיותרת, אבל עד אז הדרך ארוכה ובעוד גבר ראש ממשלה או נשיא, הוא עניין שבשגרה, נשים בודדות בלבד מצליחות לפלס לעצמן דרך שתהפוך אותן למובילות ומשפיעות בתחומים כמו פוליטיקה וכלכלה, כל אחת והסיפור שלה. קבלו אותן.

הילרי קלינטון, נשיאת ארה"ב הבאה?

הילרי רודהאם קלינטון נודעה לציבור הרחב כאשתו של נשיא ארה"ב האהוב ביל קלינטון. מי שהייתה הגברת הראשונה של ארה"ב בשנות התשעים, שואפת כיום להיות נשיאת ארה"ב והיא מתמודדת בבחירות לנשיאות שיתקיימו בשנה הבאה. כמו כל הנשים בכתבה זו, גם קלינטון חתומה על ראשוניות ופריצת דרך לנשים: היא הייתה הגברת הראשונה היחידה שהתמודדה על תפקיד בסנאט האמריקני. היא זכתה וכיהנה כסנטורית מטעם מדינת ניו יורק ובהמשך כמזכירת המדינה בקדנציה הראשונה של הנשיא ברק אובמה. קלינטון היא בעלת תארים מתקדמים במשפטים וידועה כפעילה מאוד בכל הקשור לזכויות נשים וילדים בעולם. אם קלינטון תזכה במירוץ לנשיאות ארה"ב, היא תהיה האישה הראשונה בתפקיד זה ואנחנו, כמובן, מחזיקות לה אצבעות.

hillary_sec

אנגלה מרקל – קנצלרית גרמניה והאישה החזקה ביותר בעולם

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה נבחרה בשנה שעברה, בפעם הרביעית ברציפות, בראש רשימת 100 הנשים החזקות בעולם של המגזין "פורבס". הקדנציה הנוכחית של מרקל היא השלישית שלה ברציפות, במערכת הבחירות האחרונה היא גם נבחרה ברוב גדול, והיא זוכה להערכה אדירה בארצה במיוחד על רקע העובדה שמרקל נחשבת למי ששומרת על יציבות כלכלית מרשימה בגרמניה. גם מחוץ לגרמניה היא זוכה להערכה רבה בעיקר בזכות תרומתה ליציבות גוש האירו ותמיכה בלתי מתפשרת באיחוד האירופי.

angela_sec

 דילמה רוסף, נשיאת ברזיל

בראש המעצמה הכלכלית השביעית בגודלה בעולם עומדת דילמה רוסף בת ה-66 שעד היבחרה לתפקיד מילאה תפקידים בכירים במפלגת הפועלים של ברזיל והיא האישה הראשונה בברזיל שנבחרה לתפקיד החשוב ביותר במדינה. רוסף היא בת למהגרים מבולגריה וידועה כבעלת אג'נדה סוציאליסטית שלאחר הפיכת ברזיל ב 1964 הייתה פעילה במחתרת שלחמה בדיקטטורה הצבאית ואף ישבה בכלא במשך שנתיים בתחילת שנות השבעים. לאחר שחרורה פילסה את דרכה בשירות הציבורי וכיהנה במגוון תפקידים במדינת ריו גראנדי דו סול בה התגוררה. בתחילת שנות ה 2000 היא הצטרפה למפלגת הפועלים וב 2005 התמנתה לראש מטה נשיא המדינה. משנת 2010 היא נשיאת ברזיל.

dilma_ sec

אלן ג'ונסון-סירליף, נשיאת ליבריה וחתנית פרס נובל

אלן ג'ונסון-סירליף היא האישה הראשונה שמנהיגה מדינה ביבשת אפריקה. ג'ונסון-סירליף מכונה גם "אשת הברזל" , כינוי שטבעה בזמנו ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר. הדרך לתואר זה הייתה ארוכה וכללה לימודים לתארים אקדמיים מתקדמים בכלכלה בארה"ב בצד פעילות באירגונים חברתיים. ב-1979 כיהנה כשרת האוצר של ליבריה אך בעקבות הפיכה במדינה הוגלתה לקניה. שנים אחדות לאחר מכן היא חזרה לליבריה ושוב הואשמה בבגידה ונשלחה לגלות נוספת בארה"ב. משנת 2006 ולאחר מערכת בחירות קשה במיוחד היא מכהנת כנשיאת ליבריה וידועה כלוחמת אמיצה למען זכויות אדם. ג'ונסון-סירליף זכתה בשנת 2011 בפרס נובל לשלום על מאבקה האמיץ בקידום זכויות שוות לנשים.

ellen_sec

פרופ' ג'נט יילן – יושבת ראש הבנק הפדרלי של ארה"ב

פרופסור ג'נט לואיז ילן, כלכלנית אמריקאית יהודיה היא יושבת הראש ה-15 של הבנק הפדרלי של ארה"ב, הבנק החשוב ביותר בעולם כולו. יילן עשתה היסטוריה בהיבחרה לתפקיד רם הדרג: היא האישה הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב שמכהנת בתפקיד זה. הפרופיל המקצועי של יילן מפואר ובמסגרתו היא הייתה פרופ' למנהל עסקים באוניברסיטת ברקלי הידועה בקליפורניה, נשיאת ומנכ"לית הפדרל ריזרב של סן פרנסיסקו וחברת מועצת היועצים הכלכליים של ביל קלינטון בתקופת נשיאותו בארה"ב.

janet_sec

 

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית

כריסטין לגארד, ילידת פריז, היא עורכת דין במקצועה המתמחה בתחום דיני העבודה והגבלים עסקיים. היא כיהנה במגוון תפקידים בכירים בתחום המשפטים והייתה האישה הראשונה שעמדה בראש פירמת עורכי הדין הענקית הידועה "בייקר אנד מקנזי". כשפרשה לחיים הציבוריים כיהנה בממשלות צרפת בתפקיד שרת החקלאות ושרת המסחר ואף כבשה לעצמה מקום של כבוד בהיסטוריה של מדינות ה G8 כשנבחרה לשרת האוצר הראשונה של האיחוד האירופי. בשנת 2011 נבחרה לתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומית והיא האישה הראשונה בהיסטוריה שממלאת תפקיד זה. לגארד זכתה גם באות ליגיון הכבוד הצרפתי, אותו קיבלו נשים בודדות לאורך ההיסטוריה. במסגרת תפקידה בקרן המטבע הבינלאומית הצמודה לאו"ם היא מפקחת על המערכת הפיננסית הבינלאומית ופועלת בצמוד לבנק העולמי.

christin_sec

 

צילומים: Getty Images
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה