''הנרצחות הן קורבנות לא רק של בני הזוג האלימים''

הן וילדיהן שהתייתמו הם קורבנות של מערכת שהפקירה אותם, מערכת חולה שחוץ מלהקים ועדות לא נעשה כמעט כלום כדי לתקן אותה. זהבה גלאון על גיהנום יומיומי של אלימות ופחד שבו נשים מוכות לא מצליחות לשרוד

18/09/2015
ח''כ זהבה גלאון קבלו עדכונים מח''כ זהבה
  • RSS

אירינה בונגרט ז"ל ובנה. צילום מסך מותך פייסבוק

אירינה בונגרט, בת 30 מפתח תקווה, אמא לילד בן 5 שהיה בבית בזמן שבן זוגה שיסף את צווארה. אישה בת 31 מבת ים ששמה עוד לא פורסם, אמא לשני ילדים בני 4 ו-10 שגם הם שהו בבית בזמן שנרצחה אתמול בלילה, אחד מהם כנראה היה עד לזוועה. שתי נשים תוך פחות משבוע. הן וילדיהן שהתייתמו הם קורבנות לא רק של בני הזוג האלימים. הם קורבנות של מערכת שהפקירה אותם, מערכת חולה שחוץ מלהקים ועדות לא נעשה כמעט כלום כדי לתקן אותה.

נשים רבות לא יכולות, לא מעיזות, לא יודעות איך ולמי לפנות והרשויות לא דואגות לעזור להן. במקומות רבים, בעיקר בפריפריה, המחלקות לשירותים חברתיים פועלות שעות מעטות - לפעמים רק יום בשבוע. במקומות אחרים, כמו רמלה למשל, לא דואגים לעובד או לעובדת דוברי ערבית למרות שמדובר בעיר מעורבת ופניות רבות הן של נשים ערביות.

דמן של הנרצחות על הידיים של כל מי שאמור היה לפעול למענן

גם מי שמעזה באומץ אדיר לפנות למשטרה לא מצליחה למצוא הגנה. דו"ח פנימי של המשרד לביטחון פנים מראה שבשורת מקרי רצח של נשים על ידי בני זוגן המשטרה פעלה בניגוד לנהלים, לא העבירה מידע על עבירות קודמות ולא סיפקה ליווי והגנה למתלוננות. המשטרה לא מטפלת בבני זוג שמפרים את צווי ההרחקה שלהם, והפתרון היחיד שמוצע לנשים הם המקלטים לנשים מוכות, שעושים אמנם עבודת קודש אבל סובלים גם הם מתת-תקצוב ולא מסוגלים לתת מענה נכון עבור כל אישה. כשזה המצב, איך אפשר להאשים את מי שלא מעזה לקחת את הסיכון העצום שכרוך בהגשת תלונה?

הלב נשבר על שתי הנשים הצעירות האלה ועל ילדיהן, ועל עוד מאות אלפי (!) נשים שחיות בגיהנום יומיומי של אלימות ופחד. הדם רותח מהעובדה שהן מופקרות, נשכחות, לא מוגנות. אלימות במשפחה היא לא עניין פרטי, היא עניין חברתי - תוצאה של מערכות חינוך, רווחה ושיטור שלא עושות מספיק ושל נורמות חברתיות לפיהן גופן של נשים הוא הפקר. דמן של הנרצחות על הידיים של כל מי שאמור היה לפעול למענן, ולא פעל. את דמן של האחרות עוד אפשר להציל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה