הנושא שהכי חשוב לנשים: פערי השכר

לכבוד יום האישה שאלנו את הנשים מה הדבר הכי חשוב שהנשים בכנסת צריכות לפעול למענו. וגם - איזו חברת כנסת פועלת הכי הרבה למען נשים לדעת הגולשות?

05/03/2015
TRI מחקרים אסטרטגיים קבלו עדכונים מTRI
  • RSS

כמה נשים יילכו להצביע בבחירות בשבוע הבא? מי המפלגה שלדעתן פעלה ותפעל הכי הרבה למען נשים והאם מידת הייצוג הנשי במפלגה משפיעה על ההחלטה לבחור בה? התשובות לשאלות אלה, ושאלות נוספות, בסקר מיוחד שנערך לסלונה לכבוד יום האישה הבינלאומי.

seker_yom_isha1

seker_yom_isha2

seker_yom_isha3

seker_yom_isha4

seker_yom_isha5

seker_yom_isha6

seker_yom_isha7

seker_yom_isha8

seker_yom_isha9

פרשנות של ד"ר אריה רותם, המנהל המקצועי של TRI מחקרים אסטרטגיים, לתוצאות הסקר:

▪ מבין הנשים שמתכוונות להצביע בבחירות הקרובות, למעלה משליש יצביעו למפלגה לפי מספר הנשים בה, אך לאחוז גבוה יותר הדבר לא ישנה.

▪ התמונה מעט משתנה כאשר הנדגמות נשאלות על סיכויי הצבעה למפלגה שתפעל למען נשים. במצב הזה למעלה מ-40% מציינות שיש סיכוי רב עד רב מאד שיצביעו למפלגה כזו.

▪ באופן מעט מפתיע נמצא כי רק 40% מהנדגמות סבורות כי נשים תפעלנה יותר למען נשים. ייתכן שזה נתון שמושפע מכך שבכנסות האחרונות היו לא מעט נשים שהאג'נדה הפוליטית/ציבורית שלהן לא כללה את נושא הנשים.

▪ למעלה מרבע מהמשיבות סבורות שאורלי לוי, מירב מיכאלי ושלי יחימוביץ' ירבו לפעול עבור נשים.  גם מירי רגב ואיילת שקד הוזכרו על ידי אחוז מהותי. ממצאים אלו מעידים על כך שתפיסת החשיבה על פעילות למען נשים חוצה מפלגות ותפיסות פוליטיות.

▪הנושאים החשובים לנדגמות הם בעיקר נושאים חברתיים כמו צמצום פערי השכר ופערים חברתיים, חינוך רווחה ובריאות. רק 5% ציינו את פתרון הסכסוך עם הפלסטינאים. משמעות הממצא היא שייתכן שחלק ניכר מהמפלגות כיום אינו מדבר אל נשים ואל הדברים החשובים להן.

▪ למעלה ממחצית מהנדגמות אינן יכולות לציין איזו מפלגה פעלה למען נשים. מבין המפלגות שצוינו בשכיחות גבוהה יותר היו יש עתיד ומפלגת העבודה, כנראה בגלל הייצוג הגבוה של נשים ברשימותיהן.

▪ קצת פחות מחמישית ציינו שלדעתן המפלגה שתפעל הכי הרבה למען נשים בממשלה הבאה היא המחנה הציוני. מרצ ויש עתיד הוזכרו באחוזים מעט יותר נמוכים. עם זאת, כמחצית מהמשיבות לא ידעו לענות על שאלה זו.

▪ רק כחמישית מהנשאלות סבורות שיש סיכוי שבעשור הקרוב אישה תכהן כראש הממשלה בישראל לעומת שליש שלא חושבות כך.

שיטת הסקר:

▪ איסוף הנתונים נערך באמצעות שאלון אינטרנטי מתוך מדגם מייצג של 502 נדגמות בגילאי 18+ מתוך האוכלוסייה היהודית דוברת עברית.

▪ טעות הדגימה המרבית למדגם זה היא 4.5% ±

▪ הנתונים נאספו בסוף השבוע השליש של חודש פברואר 2015.

 

תצביעי - תשפיעי - פרויקט הבלוגריות של סלונה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך