הנוער העובד והלומד

ילדים רבים עובדים היום בעבודות מזדמנות וחלקם אפילו מרוויחים סכומי כסף נאים. איך מחנכים אותם לחסוך?

30/11/2010
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» לחסוך כסף לאוטו? כדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם

כמו שרובנו לומדים לדעת – זה קל (יחסית!) לקבוע לילדים קטנים מה לעשות ומתי, אבל כשהם הופכים למתבגרים, כל בקשה שלנו היא סיבה למריבה וכל ציווי ברור ותקיף מצידנו עלול להפוך לשבר משפחתי. כשמדובר בנושאים כספיים – בניגוד אולי לבעבר, ילדים רבים עובדים היום בעבודות מזדמנות ולעתים לא רחוקות אפילו מרוויחים סכומי כסף נאים - איך מחנכים אותם לחסוך?

מקום בטוח

כדי לענות על השאלה זאת, גייסתי את מרב מחולון, אמא לדנה (16) ונועם (13.5) שמסבירה קודם את העקרונות שמלווים אותה בדיאלוג עם ילדיה בקשר לחיסכון:

מרב: "מבחינתי, יש לי כאן תפקיד כפול - מצד אחד לעזור לילדים לחשוב על מטרה שלשמה כדאי להם לחסוך, ומצד שני להבהיר להם שאני ואבא שלהם לא רוכשים עבורם מותרות. אם הם רוצים מותרות, אז שיחסכו ויקנו בכספם שלהם".

כדי להקל על ילדיה לחסוך את הכסף ולא לבזבזו, מרב דואגת שהם יפקידו את הכסף במקום בטוח, קרי - אצלה.

מרב: "אנחנו מנהלים רישום ידני, כך שבכל נקודת זמן הם יודעים כמה כסף יש להם אצלי. זוהי עזרה במובן המנטלי, שהרי הכסף הוא עדיין כספם, רק שהוא לא זמין ו'קורץ' להם לבזבזו. בנוסף, עצם הרישום של ההכנסות וההוצאות (אצלנו מדובר בפתק תלוי על המקרר) ממחיש לילדים עד כמה הם חוסכים או מבזבזים. לכאורה הם יכלו לחסוך ולבזבז גם בלי פירוט מדוקדק, אך הרישום מאפשר שליטה ומעקב אחר התנהלותם הכספית".

דנה: בזבזנית עם חזון

לדברי אמה, דנה היא מסוג הנערות שאוהבות לקנות בגדים ואין לה אופי של חוסכת מטבעה.

מרב: "כשדנה היתה ילדה קטנה, היא אף פעם לא הצליחה לחסוך, תמיד בזבזה. היא קיבלה דמי כיס שבועיים – בהתחלה 2 ש"ח לשבוע, ובטווח של כמה חודשים בקושי הצליחה לחסוך 10 ₪".

איך משפרים את המצב מהמקום הזה?

מרב: "לאחר חשיבה משותפת, דנה הגיעה למסקנה שהיא רוצה לחסוך כסף לאוטו. אמנם היא טרם התחילה ללמוד נהיגה, ורישיון היא תוכל להוציא רק עוד שנה, אבל קבענו שלמטרה הזאת עדיף להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם. המסר שהצלחתי להעביר לה הוא שבסכומים קטנים אי אפשר לקנות דברים בעלי ערך. עם התובנה הזאת היא הצליחה לחסוך יותר ויותר". התוצאה: עד היום חסכה דנה 12,000 אלף שקלים והיד עוד נטויה.

לדברי מרב, דנה לא הפסיקה לקנות בגדים, היא רק קונה בצורה חכמה יותר.

מרב: "היא כמעט ולא קונה מותגים, רק באירועים מיוחדים, ואת רוב הקניות היא עושה בהאנגרים. גם עבודתה ברשת בגדים בחופשים עזרה לה להיגמל מהצורך לקנות מותגים, משום שכל יום בעבודה היא לבשה את הבגדים של הרשת".

נעם: יזם עם אורך נשימה

בניגוד לאחותו, נעם אוהב לחסוך וכבר כמה חודשים חוסך את דמי הכיס השבועיים שלו בסך 11 ₪ + כסף שקיבל מהדודים ומהסבתא לכבוד בר המצווה + מיזמים שונים שיזם בחופש הגדול כמו מכירת טרופיות, דוגיסיטר ומוכר בדוכן ממתקים. עד כה חסך 2,300 ₪, ובכסף הוא מתכוון לרכוש סקטבורד מקצועי בעלות של 500 ₪ ומחשב שיהיה רק שלו.

למרות שלכאורה מדובר בחסכון של הרבה מאוד כסף, ביחס לגילו, מרב דווקא שומרת על פאסון.

מרב: "זה נראה כאילו מדובר בהרבה כסף וכך בדיוק רואים את זה רוב הנערים. הם לא חושבים על מטרה שעלותה מאד גבוהה כמו מחשב אישי + מסך שווה ותוכנות שונות, אלא יותר על בילויים ובגדים, ואז סכום כזה באמת נחשב להרבה כסף. נעם מבין עכשיו שכחסכון למחשב, הכסף הזה לא ממש מספיק ויש לו עוד דרך ארוכה. מבחינתי זה חיובי כי אני רוצה ששני הילדים ישאפו למטרה גבוהה וכך ילמדו לחסוך לאורך זמן".

לבלוג של שגית פסטמן

צילום:

http://www.flickr.com/photos/watsonsinelgin/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית שגית פסטמן 01/12/2010

    45 שקלים לחודש דווקא נראה לי אחלה. לא נראה לי שהשלמרב היה אינטרס לשקר לי..

בחזרה למעלה