המקומות עם התרבויות הכי מרתקות

חשבתן שכבר כמעט לא נשארו מקומות אותנטיים בעולם? תחשבי שוב, מסע בעקבות התרבויות הקוסמות והמיוחדות בעולם

12/01/2016
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

תרבויות אחרות הן דבר מסקרן. גם כשהטכנולוגיה מביאה את כל העולם לצג המחשב, אין כמו הדבר האמיתי. חשבת שכבר כמעט לא נשארו מקומות אותנטיים שאליהם לא הגיעה התרבות המערבית? ובכן תחשבי שוב. אם את רוצה ממש רוצה להתנתק עוד נותרו כמה מקומות כאלה בעולם שמרגישים כמו מסע בזמן ואפילו בין מימדים. מסתבר שאם נוסעים מספיק רחוק, בכל זאת אפשר קצת להתנתק.

אוסטרליה

אבורג'יני מקומי באוסטרליה (צילום: gettiimages)

אפשר לנסוע לאוסטרליה רק כדי להיות down under, אבל אפשר גם לגלות אוסטרליה הרבה פחות מערבית. האבור'יג'ינים היו המתיישבים הראשונים באוסטרליה לפני כ- 40,000 שנים, היום הם מהווים פחות מ- 3% מהאוכלוסיה באוסטרליה, אבל התרבות שיצרו לפני הגעתו של האדם הלבן במאה ה- 17 התבטאה בעיקר בסיפורים ועבודות אומנות שעברו מדור לדור והצטברו למיתולוגיה מרתקת הידועה בשם "זמן החלום". תחת האדם הלבן ידעו האבוריג'ינים רדיפות וגירוש והציביליזציה שיצרו כמעט נכחדה. היום באוסטרליה יש אתרים אבוריג'יניים רבים הפתוחים גם לתיירות ומטרתם לשמר את המסורת המיוחדת ורבת השנים הזו ומאפשרים הצצה לחיים מיוחדים במינם שהתפתחו אלפי שנים במנותק לחלוטין ומראים אוסטרליה לגמרי אחרת.

מונגוליה

משפחה מונגולית באוהל המקומי (צילום: Gettyimages)

מונגוליה היא סיבה מצויינת לזמזם ג'ינגיס חאן ולדמיין הרפתקאות על סוסי פרא, למרות שמי שהיה במונגוליה יודע שהמוזיקה המסורתית היא לא כזו שמזמזמים במקלחת. השבטים המונגוליים היו שבטי נוודים וגם כיום כ-40% מהתושבים שומרים על אורח חיים מסורתי שכולל צייד, נדודים באוהל המכונה "גר", לבוש מסורתי של גלימה בעלת צווארון ארוך "דל" וכובע מיוחד המתאימים לנדודים בקיץ ובחורף זה עולם שמנותק לחלוטין מהעולם המערבי, לרוב ללא חשמל ואמצעי תקשורת. השפה המדוברת היא מונגולית ואת סיפורה הפרטי של כל משפחה כמה דורות אחורה מגלגל כל מונגולי שתפגשי. יש בה אתרי תיירות שמעניקים חוויה מונגולית אמיתית כולל רכיבה בערבות ושינה באוהלים. ההיסטוריה של מונגוליה משתקפת בנוף הפראי – ערבות, מדבר ואגמים. ארץ חשופה ומסתורית, פראית ועצומה ואנשים שהם נוף מולדתם.

גואטמלה

משפחה גואטמלית (צילום: שאטרסטוק)

כמה סיפורים כבר שמעת על בני המאיה? על המדע המתקדם באסטרונומיה? על קורבנות אדם? אין מצב שנשארת אדישה. יותר מ- 1,000 שנים שגשגה תרבות המאיה בגואטמלה, ומעבר לה, במספר ממלכות בעלות בסיס תרבותי אחד. בני המאיה התיישבו שם בערך ב-2,500 לפנה"ס, אמנם דעיכת התרבות החלה מסיבה לא ברורה במאה ה- 9, אך תום עידן המאיה היה עם כיבוש צפון גואטמלה ב- 1697. המאיה הותירו אחריהם מורשת מעוררת השתאות של ארכיטקטורה, פולחן, אומנות, צורפות ומדעים. אוכלוסיית צפון גואטמלה היום היא המשך ישיר שלה, והם שומרים על חלק מהאמונות ועל מבנה חברתי-שבטי, מדברים בשפת המאיה, מקפידים על אותה תזונה, מעבדים את האדמה ומייצרים כלים וחפצי אומנות מסורתיים, אם כי בטכניקות מעט משוכללות יותר. שתי הערים המרתקות ביותר בגואטמלה הן טיקאל וקיריגואה. והן חלק מהאזור המכונה "העולם האבוד" ביערות הגשם, שם נמצאת בין היתר הפירמידה הגבוהה ביותר באמריקה בעיר שלמה הכוללת מקדשים, קברים ומבנים נוספים. המיסתורין שאופף את המאיה, הוא ככל הנראה חלק מהקסם בנסיעה לגואטמלה, מסע בו רב הנסתר על הגלוי והגלוי הוא מסע מרתק בפני עצמו.

נמיביה

צייד נמיבי במדבר הקלאהרי (צילום: שאטרסטוק)

לטיול ספארי באפריקה יש הרבה יעדים, אבל אם את רוצה לגלות תרבויות אפריקאיות, המקום לנסוע אליו הוא נמיביה. כל מה שאת מדמיינת על אפריקה השבטית, הכפרית והשחונה עם גברים בחצאיות ונשים בפלג גוף חשוף בתסרוקות שהעין המערבית לא מתורגלת בהן, נמצא בנמיביה. מרבית האוכלוסיה היא מבני הבנטו ומיעטוה משני השבטים: "סן", הידועים כ"בושמנים" ו"הימבה". השפה הרשימית בנמיביה היא אנגלית, אך מרבית האוכלוסיה דוברת אובמבו. נמיביה אמנם מתעוררת אולם באזורים רבים עוד ניתן לראות אוכלוסיות שבטיות מסורתיות המנהלת טקסים שבטיים עם מסכות ומוסיקה מקומית בכלים כמו תופים, חלילים, דלעות מיובשות ועוד. אפריקה בלי תיווך מערבי – מדבר, שמש, בקתות, הרבה צהוב ונצנוץ של שיניים לבנות שמגלות חיוך רחב, סקרנות וידידותיות.

איי הפסחא

מקומי משחזר מטקסי הפולינזים (צילום: (Simon watts Gettyimges)

אין מקום בעולם המבודד כמו איי הפסחא, עפ הפסלים גדולי הראש ומעוררי המיסתורין, הנופים עוצרי הנשימה, הצמחיה הירוקה והלגונות הכחולות-כחולות. לא ידוע איך הגיעו תושבי האי אליו והתיאוריות על הגעתם מגוונות, בערך כמספר ההסברים לגבי הובלת פסלי הענק אל מקומם. כיום יש כ- 6,000 תושבים על האי אולם לא כולם ילידי המקום, לשפה הילידית קוראים רפה-נוי והיא ניב של פלינזית, אולם ספרדית היא השפה הרשמית של האי. הקדמה לא פסחה על איי הפסחא, אולם הניסיון לשמור על התרבות הייחודית של בני המקום מאפשר גם היום הצצה לתרבות שוחרת שלום המאופיינת בסיפורי עם, פולחן ייחודי, קעקועי גוף, לבוש ועבודת אדמה מסורתית.

אז יש עוד מקומות אליהם אפשר לברוח, עכשיו רק נשאר לברר עם עצמך, עד כמה את מוכנה להתנתק, זו כבר שאלהה לגמרי אישית, אבך בטח גם אותה אפשר לייחס לתרבות.

צילומים: Simon Watts, Ian Hitchcock, Gettyimages, shutterstock

 >> רוצה לגלות את תרבות המאיה העתיקה ואת חכמת השבטים האינדיאנים? הצטרפי מסע של פעם בחיים עם מלכת המדבר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה