המצטיינות: מקומות 1-6

07/03/2012
שלחו לחבר
 תגובות 

מורידות את המסיכות

עורכת סלונה, רונית הבר, שמחה להשיק את הפרויקט הראשון מסוגו בארץ

אני מאד גאה להציג בפניכן את הפרויקט המיוחד שלנו לרגל יום האשה הבינלאומי. מיותר לציין בהקשר זה שגם השנה לא נסתפק בפרח, זה הזמן לעסוק במהות. בשנה שעברה (כן, אנחנו חוגגות תיכף שנתיים לסלונה), לרגל ציון 100 שנים ליום האשה הבינלאומי בחרנו בזוית ראיה אופטימית וחגגנו את הישגינו. מאז התעוררה מחאת הקיץ, זכויות אדם הועמדו בסימן שאלה, נשים הוגלו לחלק האחורי של האוטובוס, נשיא אנס נכנס לכלא, תנועות חדשות הוקמו ואולי מפלגות שבדרך וריח בחירות נישא באויר.

.

לכן, השנה, כשיום האשה נופל על פורים, אנחנו בוחרות דווקא להסיר מטאפורית את המסיכות ולהישיר מבט בוחן אל עבר חברות הכנסת שלנו. הנשים שאמורות לייצג אותנו בלי קשר למפלגה במסגרתה הן פועלות. כבר במגילת העצמאות דובר על "שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין". ההתחלה מבטיחה, לפחות על הנייר אבל מאז שנות החמישים ועד היום הנשים עמלו קשה כדי לקדם אותנו בתחום החקיקתי, מה שלא בהכרח בא לידי ביטוי בנורמות הציבוריות והחברתיות.

.

המציאות מלמדת שעדיין קיים חוסר שוויון בין גברים לנשים ויש להטמיע עוד תיקונים רבים. בכנסת הנוכחית נקבע שיא נשי חדש, מכהנות בה 24 חברות כנסת, וחוץ מסערות בכוס מים, פליטות פה לא אלגנטיות או הצעות חוק מתוקשרות -  לרובנו אין מושג קלוש מה הן עושות שם, כמה מזה הוא לצרכים פופוליסטיים ועד כמה הן באמת סולידריות עם נשים. העיתונאיות שלנו (אסנת עופר, נעמי אלון וסמדר סלומון) ערכו סקירה מקיפה על פעילותן של חברות הכנסת בקדנציה הנוכחית ואני ממליצה בחום לקרוא אותה במלואה. הסקירה מקיפה בעיקר את עבודתן הפרלמנטרית אבל לא רק. פעילות בשטח, התבטאויות ומפגשים מעידים גם הם על אג'נדה ומחויבות.

.

כינסנו פאנל של 10 נשים משפיעות ובעלות עמדה בנושאים פמיניסטיים שבחנו את החומר ודרגו את חברות הכנסת. לא הייתה ביניהן תמיד תמימות דעים וההערות שלהן מעניינות ומחכימות לא פחות מהדירוגים. התוצאות שלפניכם הן שיקלול הדירוגים, וראשונות כאן בהמשך, חברות הכנסת המצטיינות. גם אתן הגולשות הצבעתן השבוע בסקר שפירסמנו ותוצאותיו כאן. למיטב ידיעתי זוהי הפעם הראשונה שחברות הכנסת שלנו נבחנות ומדורגות באופן כזה והתוצאות מעוררות שאלות ותהיות רבות: האם הפעילות הפרלמנטרית העניפה תניב את התוצאות הרצויות או שהיא מעידה על היתפסות לזוטות ומאפילה על העיקר? מה זה אומר שחברות הכנסת שדורגו כמובילות אינן חלק מהקואליציה? איך זה שדווקא אלו המכהנות כשרות בממשלה לא הגיעו לדירוג גבוה? מדוע ציפי לבני שתלינו בה כל-כך הרבה תקוות רק לפני כמה שנים, נמצאת במקום טוב באמצע? מקווה שתהנו מהפרויקט ושתהיה לכולנו שנה נוספת של התקדמות והישגים.

.

שלכן,

.

רונית הבר


עורכת ראשית

.

צילום: רמי זרנגר

+ מקום 6

ד"ר רחל אדטו, קדימה יו"ר השדולה לקידום בריאות האישה

 • בנוסף להיותה יו"ר שדולת הכנסת לקידום בריאות האישה, ד"ר אדטו היא גם יו"ר השדולה לבריאות הציבור. בעבר הייתה היועצת לשר הבריאות בנושא בריאות האישה. חברה ב- 4 משלחות ישראל לאו”ם בנושאי בריאות האישה.
 • היתה שותפה לגיבוש חוק הביציות החדש, המאפשר לנשים לקבל תרומה עד גיל 54, מאפשר לנשים לתרום ביציות גם כשאינן עוברות טיפולי פוריות, ולקבל תשלום בעבור כך. ההצעה עברה בקריאה 2 ו-3 ביוני 2009.
 • יזמה והובילה הצעת חוק להגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות, במטרה לנתץ את מודל היופי האנורקטי אשר מועבר על ידי תעשיות האופנה,השיווק והתקשורת ולהלחם בהפרעות האכילה, הפוגעת בעיקר בנערות צעירות. הצעת החוק קובעת כי דוגמנית בתת משקל לא תוכל לדגמן ובנוסף נקבעה חובת סימון על כל צילום של דוגמנית בו נעשה שימוש בתוכנת פוטושופ לעריכה דיגטלית לצורך צמצום היקפים. ועדת העבודה הרווחה והבריאות אישרה את ההצעה ומכינה אותה לקריאה שנייה ושלישית. בנוסף, יזמה הצעת החוק המגבילה את השימוש בתכשירים משלשלים ומכירתם רק כנגד הצגת מרשם רופא, מתחת גיל 24.
 • העבירה הצעת חוק שתאפשר אשפוז כפוי במחלקות להפרעות אכילה של חולות אנורקסיה שנשקפת סכנה לחייהן. ועדת השרים לחקיקה אישרה את ההצעה.
 • התייצבה בוועדת הכלכלה נגד יוזמת חוק אשר חייבה נשים אשר לא מעוניינות להניק לחתום על "טופס ויתור". ועדת הכלכלה החליטה להתנגד לקיומו של הטופס.
 • היתה נציגת הציבור הראשונה שיצאה נגד ארגון פוע"ה אשר ערך כנס בנושא גניקולוגיה ובו היו 25 דוברים, כולם גברים.  לקחה חלק בהפגנות ברחבי הארץ בנושא הדרת נשים ובכל מקום הבהירה כי המחאה היא לא נגד החברה החרדית אלא על צביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל, וכי לא ניתן לעמוד בצד כאשר מנסים לדחוק את הנשים לספסלים האחוריים של החברה בישראל.

» מנימוקי הפאנל:

שולמית אלוני: "אני אוהבת את זה שהיא מחוקקת בתחום רפואת הנשים, כי היא באה מרפואה והיא משתמשת במקצועיות שלה, היא יכולה לבוא לעזר בתחום הזה. יש להלל את מה שהיא עושה. היא מקצועית, בלי חיינדלעך. אין לי בעיה עם חוק הביציות, אני חושבת שאם אישה רוצה לעבור ניתוח ולתרום ביצית תמורת כסף, צריך לאפשר את זה. יש כאן דרך עבור שתי נשים לפתור יחד שתי בעיות ולעזור זו למצוקתה של זו. יש כאן אפקט חיובי".

ענת סרגוסטי: "בעלת הבנה עמוקה בנושאי נשים – בעיקר בריאות. עם זאת נושא הפריון בעייתי בעיני. לשים כדגל את נושא הפריון זה לחזק את התפיסה שנשים כאן בשביל ללדת. ללדת מסיבות דמוגרפיות- כדי לשמר את הרוב היהודי; וללדת מסיבות מיליטריסטיות – כדי לייצר עוד ועוד חיילים. כל נושא הפריון מאוד בעייתי לגוף האישה. זו תפיסה לפיה אישה אינה אישה אם לא הביאה ילד לעולם ונשים נכנסות לסחרור של הזרקות וטיפולים שפוגעים במבנה הגוף שלהן ולעיתים בבריאותן וכמובן משפיעים על התפיסה העצמית שלהן. אבל לאדטו הבנה עמוקה בנושאי בריאות והיא מקדמת נושאים חשובים וחושפת כשלים בהחלטות בנושא סל הבריאות".

לינוי בר גפן: "הציון היה גבוה יותר לולא חוק הפוטושופ והחוק המבקש לאשפז אנורקטיות בכפיה. שתי הצעות שמטפלות בסימפטומים ולא במהות הבעיה"

שירה מרגלית: "החוק המתייחס למשקל הדוגמניות חשוב בעיני".

יפעת זמיר: "היא לקחה חלק בפעילויות נגד הנעשה בקווי המהדרין בירושלים והסביבה, והשתתפה בסיורים בקווים אלה, עוד לפני שהנושא עלה לכותרות".

סתיו שפיר: "מהמובילות במאבק למען נשים ובריאות האישה, ובערך חברת הכנסת היחידה שבשל ניסיונה המקצועי יכולה להיכנס לדקויות בחלק רחב מהתחומים האלה".

צילום: עומר מירון

+ מקום 5

לימור לבנת, ליכוד שרת התרבות והספורט

 • כשרה בממשלת ישראל, ליבנת מנועה מלהגיש הצעות חוק שלא נוגעות בנושא משרדה ובכל זאת לקחה חלק פעיל במאבק של ח"כיות אחרות בהעלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 64. לבנת כינסה את ועדת השרים לקידום מעמד האישה למספר דיונים על רקע המלצות הועדה שמינה משרד האוצר ולפיהן יועלה גיל הפנסיה לנשים בישראל לגיל 67. השרה לבנת ושאר חברי ועדת השרים החליטו לדרוש משר האוצר שלא לקבל כל החלטה בנוגע להעלאת גיל הפנסיה עד אשר דוח הועדה והמלצותיה יוצגו בפני ועדת השרים לקידום מעמד האישה. כמו כן סוכם על קידום הליך חקיקה באופן מיידי על מנת למנוע כל העלאה אוטומאטית בגיל הפרישה לנשים ל- 64 בסוף שנת 2011. מה שאכן קרה בפועל.
 • יזמה דיון מיוחד בנושא הדרת נשים בפתח ישיבות הממשלה, יחד עם זהבה גלאון והשתתפה בארועים רלוונטים. בעקבות הפעילות היא עומדת בראש הצוות הבינמשרדי שבין פעילותיו, חיוב לנציבות שירות המדינה לנהלים למניעת הדרת נשים בטקסים וארועים ממשלתיים, קו חם של משרד התחבורה לנשים המוטרדות בזמן נסיעה ציבורית ובדיקת רדיו קול ברמה המאפשר לתחנה להגביל שידורי נשים לשעה יומית.
 • במסגרת משרדה, צדו את עיננו שתי פעילויות מיוחדות הקשורות לנשים. האחת היא הקמת "מועצת ספורט הנשים" שמטרתה להגדיל את מספרן של הספורטאיות הן ברמה התחרותית והן ברמה העממית. לאחרונה הוחלט כי  8 ענפי ליבה ו 10 פרויקטים שונים לקידום ספורטאיות הפתוחים בפני כל ענפי הספורט. הפעילות השנייה, היא הקמת חממה ליוצרות קולנוע מהמגזר החרדי. לבנת נפגשה עם נשים חרדיות, יוצרות קולנוע, שהמכנה המשותף של כולן הוא כמיהתן ליצור סרטים, למרות הקשיים המורכבים העומדים בדרכן. הן תקבלנה סיוע כספי (מענקי פיתוח) לצד מפגשי העשרה וליווי מקצועי ואישי מצד חונכות מתעשיית הקולנוע הישראלי.

» מנימוקי הפאנל:

ענת סרגוסטי: "מזוהה מאוד באמירות פומביות בנושאי נשים, בפועל נאמנה למשמעת סיעתית ולכן לעיתים מצביעה נגד. פעילה כשרה לקידם נושאים של נשים. ליבנת מזוהה עם נושאים שקשורים לנשים גם בכנסות קודמות".

לינוי בר גפן: "למרות ההערה הבעייתית שלה על הפרדת נשים וגברים בתחבורה הציבורית, לבנת הוכיחה במשך השנים אומץ אדיר ויוצא דופן בפעילות שלה למען נשים, במיוחד לאור העובדה שהיא לא באה מחממה נוחה להבעת העמדות שהביעה".

לילך סיגן: "מאוד פעילה ואין ספק שהנושא קרוב לליבה".

שולמית אלוני: "יש לה הרבה תקציבים בתור שרת התרבות, אבל מה היא עושה איתם? לא מפליא אותי שהיא מקדמת נשים חרדיות, יש לה אח חוזר בתשובה וכנראה משם העניין שלה בזה"

צילום: אילת פנחסי

+ מקום 4

אורלי לוי-אבקסיס, ישראל ביתנו סגנית יו"ר הכנסת

 • ללוי-אבקסיס עיסוקים רבים, מלבד חברותה בנשיאות הכנסת: היא יושבת-ראש השדולה למען הדיור הציבורי, חברה בוועדה לזכויות הילד, חברה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, חברה בווועדה המשותפת לנושא סביבה ובריאות, השתתפה בועדת המשנה לסחר בנשים, יושבת-ראש השדולה לטיפול בילדים ובבני נוער בסיכון, חברה בשדולה למען העסקה ישירה של עובדי קבלן וחברה בשדולה למען המשפחות החד-הוריות בישראל.
 • מטפלת בנושא הדיור הציבורי באמצעות צוות המשרד לדיור ציבורי ובאופן אישי בפניות של אזרחים, לרבות אמהות חד הוריות. יזמה פנייה למרכז מחקר ומידע  (מ.מ.מ.) בכנסת, במסגרתו גילתה נתון – 2.7 מיליארד שקלים שהיו מיועדים לדיור הציבורי "התאיידו" לטובת סלילת כבישים במעלה אדומים, לסוכנות היהודית ובחזרה למשרד האוצר, במקום להיות מופנים לטובת מחוסרי דיור. דרשה הקמת ועדת  חקירה פרלמנטרית בנושא.
 • יזמה והעבירה חוק להפיכת מוקד סיוע טלפוני לנפגעות תקיפה מינית (1202)  לקו חירום חינמי, דוגמה 101 ו-100. כמו כן, שהמספר יהיה חסוי, כדי שלא ניתן יהיה להתחקות אחר שיחות בדפי פירוט שיחות. הציעה שהמימון יוכר כתרומה לצרכי מס, עבור חברות הסלולר שלקחו על עצמן את עלות השיחות. ההצעה עברה בקריאה שלישית.
 • יזמה הצעת חוק תקדימית להארכת חופשת הלידה לאם שתינוקה מאושפז (מחלה, פגות), עד 10 שבועות, בתשלום (מעבר למה שמקבלת כחופשת לידה). ההצעה עברה בקריאה 2 ו-3 במליאה ואמורה להירשם כחוק באמצע פברואר.

» מנימוקי הפאנל:

ענת סרגוסטי: "משתתפת בוועדות ובשדולות רבות בנושאים חברתיים. בולטת בעשייה החברתית שלה ומתוך כך פועלת למען נשים שהן הסובלות יותר מעוני. נוכחות גבוהה בוועדות, ממוצעת במשכן, גבוהה בהצעות חוק, מגוון נושאים. העשייה שלה למען נשים היא פועל יוצא של המחויבות שלה לנושאים חברתיים ולעיסוק וקידום אנשים ממעמדות נמוכים. שם ממילא נמצאות יותר נשים. יש בעשייה הזאת משהו מאוד עמוק ולא סקטוריאלי".

שולמית אלוני: "היא בחורה יפה, עם אמביציה גדולה והיא לא טיפשה בכלל. היא נבונה וזה מה שחשוב".

שירה מרגלית: "חברה בוועדות רבות ועובדת קשה".

סתיו שפיר: "עובדת קשה מאוד - כשהיא לא בועדות, היא עונה לפניות של אנשים שזועקים לעזרה בענייני דיור ורווחה, משתדלת להיות זמינה בכל עת ועושה עבודה מעולה - והכל בחן ונעם. חדה, בהירה ואמיצה - רק חבל שהיא נמצאת במסגרת המפלגתית בה היא נמצאת, מסגרת שאינה, בדיוק, מופת לעידוד הכח הנשי והשוויון בחברה הישראלית. בלשון המעטה".

+ מקום 3

שלי יחימוביץ', העבודה יו"ר מפלגת העבודה

 • שותפה פעילה במאבק נגד העלאת גיל פרישת נשים לפנסיה, המאבק התנהל ברובו בועדת הכספים בשילוב עם ועדת העבודה והרווחה, ובו שולבו גם ההצעות של דליה איציק, זהבה גלאון, פאניה קירשנבאום וציפי חוטובלי. גיל הפרישה היה אמור לעלות אוטומטית בשנה הנוכחית. המאבק הוביל לביטול החוק.
 • יזמה והובילה את התיקון לחוק שיוויון הזדמנויות בעבודה המאפשר למפקח על אכיפת ההוראות לערוך ביקורת פתע ללא הודעה מראש. הצעת החוק נועדה לאפשר למפקחים לערוך ביקורת פתע אצל מעבידים ולהשיג אכיפה ממשית של תכלית הוראות החוק, ויש בו היבט של מניעת הטרדה מינית. החוק עבר בקריאה 2 ו-3 בפברואר 2010.
 • יזמה ומובילה תיקון להצעת חוק הביטוח הלאומי - זכאות לדמי לידה. הצעת החוק מבקשת להאריך את התקופה בגינה משולמים דמי לידה מ-14 שבועות כיום, ל-16 שבועות. הצעת חוק הוגשה לכנסת במהלך 2011 אך אינה מקודמת בגלל התנגדות האוצר. ההצעה מקבילה להצעתה של דליה איציק.
 • מרבה לסייע לעובדות ולהגיש שאילתות לממשלה בנושאי זכויות עובדות. למשל: מדוע מורות אינן זכאיות למלוא ההשתתפות לילדיהן במעונות?  מכתב לחשב משרד החינוך יהודה קיסר בבקשה לישום תיקון 24 לחוק הגנת השכר – תלושי השכר של מורות האולפנים ללימוד עברית. סיוע  למחלקות התה בחברת חשמל שעמדו בפני פיטורין, סיוע לקלדניות בחברת הדואר לעבור מהעסקה קבלנית לישירה ולשפור תנאי ההעסקה, סיוע למטפלות המועדניות לקבל הכרה ולהסדיר את המקצוע ואת התנאים שלהן.
 • הגישה הצעת אי אמון בממשלה בשל "הדרת נשים בצה"ל", יחד עם ח"כ איתן.
 • מתוך ישיבת סיעת מפלגת העבודה על פרשת נתן אשל: "הוא לא קורא לשיחה את אותה עובדת, שככל הנראה נמצאת במצוקה נפשית קשה עד כדי כך שהיא לא מוכנה להעיד. היא לא מכחישה את הדברים, היא רק מודיעה שהיא לא מוכנה להעיד. אני שואלת: ממה אתה פוחד אדוני ראש הממשלה? מדוע אינך מהווה דוגמא ומופת לבוסים אחרים? הרי מדובר בלשכה שלך".
 • מתוך נאום במליאה על פרשיית אורלי אינס ואורי ברלב: "כבוד לד"ר אורלי אינס, שויתרה על חסיון שמה, נחשפה ודיברה הערב בחוכמה ובאומץ,  אחרי שהתלוננה נגד המועמד למפכ"לות אורי ברלב. אינס עשתה מעשה חשוב ואמיץ, והיא תשמש דוגמא ומופת לנערות ונשים שהותקפו מינית אך חוששות להתלונן ובוודאי חוששות להיחשף בגלל מסע ההכפשה המצפה להן".
 • היתה עדה במשפט של משה קצב ויצאה להגנת א' כשנחשפה.  ראיון שנתנה ברשת ב' עם הרשאתו של קצב: "אחת המתלוננות היא חברת ילדות שלי, זה היה בתקופה שהייתי כתבת פוליטית. היא סיפרה לי על החוויה שלה, ניסיתי לשכנע אותה להתלונן במשטרה, היא סירבה בתוקף. הייתה תקופה אחרת, היום לנשים ונערות צעירות יש יותר נכונות ואומץ לב ללכת ולהתלונן, למרות שגם היום הן משלמות מחיר מאוד כבד. היא אמרה "אני בשום פנים ואופן לא אעשה את זה", היא הייתה צריכה את העבודה, "אין לי שום רצון שיצביעו עליי וידברו עליי". עוד אמרה בנושא: "כשבאה אליי נפגעת תקיפה מינית, אני לא חושבת על הקונטקסט הפוליטי או הסוציולוגי, אלא עליה כבנאדם, ואני יודעת שאם היא תחליט להתלונן היא תעבור דרך קשה והיא צריכה להגיע להתלונן במשטרה כשהיא מאוד מבושלת, מאוד חזקה ומאוד חסינה, ולכן הדבר הראשון שאני עושה הוא לחבר בין המתלוננות למרכז לנפגעות תקיפה מינית, שנותנות את החיזוק והסיוע".

» מנימוקי הפאנל:

שולמית אלוני: "שלי היא אשת מקצוע, רטוריקנית מאוד טובה כי היא באה מתקשורת ובעיני רטוריקה זה מאוד חשוב. יש אנשים שעושים דברים נפלאים ולא יודעים לדבר, ושלי יודעת להעביר את המסרים שלה. הבעיה היא שהיא נפלה ליהירות וזה מפריע לי. עמיר פרץ הביא אותה למפלגת העבודה ובנה אותה, ועכשיו היא מעליבה ומזלזלת בו? קשה לי עם זה. הפעילות שלה למען נשים טובה, אבל מובנת מאליה".

ענת סרגוסטי: "שלי מזוהה עם נושאים של נשים מימים ימימה, עוד לפני שהפכה לחברת כנסת. הנושאים שהיא מקדמת נוגעים לשכבה רחבה מאוד של נשים, נושאים חברתיים שנוגעים לאוכלוסיות מוחלשות נוגעים בעיקר לנשים שנמצאות בתחתית הסולם החברתי".

בילי מוסקונה לרמן: "יש לה דם פמינסטי מובהק ושכל פוליטי חד שלפעמים מזיז את הפמיניזם הצידה. אבל אין ספק ששלי וזהבה הן בעלות השכלה וידע פמיניסטי שעולים על  כל שאר חברות הכנסת".

לילך סיגן: "בעיקר מצטרפת, פחות יוזמת"

שירה מרגלית: "מרשימה מאד בפעילות שלה למען נשים".

סתיו שפיר: "מעוררת הערכה במאמציה הבלתי נדלים למען החברה הישראלית, בעיקר בכל הנוגע לתנאי ההעסקה - עניינים שנשים, כעובדות סוג ב' טיפוסיות, סובלות מהם מאוד. מצליחה לשמור על פשטות רבה, להיות נוכחת בהמון מקומות במקביל, לשתף פעולה עם שלל גורמים אזרחיים ופוליטיים וגם עם הציבור הרחב. כל הכבוד".

יפעת זמיר: "מתוקף היותה אקטיביסטית ליברלית, יחימוביץ' משלבת ידיים בחקיקה בקואליציות רחבות של ח"כיות. מרבה לסייע לעובדות באופן פרטני ועמוק, בהגשת שאילתות ובקשות תפיסת עולמה השיויונית מגלה תפיסת עולם פמניטית עמוקה ומרהיבה. אנו מצפות מיחימוביץ כמי שעומדת כיו"ר מפלגה בישראל וכמי שמגנה על נשים בעולם העבודה, קידום זכויותיהן הסוציאליות העובדות והעובדים בסקטורים המנוצלים בכלל, מתן גיבוי לקרבנות אונס, ומאבק למיגור תופעת הזנות, שתרחיב את החובה במינוי נשים גם לתוך מפלגתה מתוך אמונה כי מסה של נשים תביא לכוח לוביסטי חזק ומשמעותי יותר להצלחה בחקיקה בתחומים אלה".

+ מקום 2

אורית זוארץ, קדימה יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים

 • הישגה הגדול של זוארץ נזקף ממש לאחרונה: העברת "החוק להענשת צרכני זנות" (או בשם אחר - "חוק הפללת הלקוח) שעליו נאבקה בשלש השנים האחרונות. על פי ההצעה של זוארץ, שאושרה בפברואר 2012 בועדת השרים לענייני חקיקה, יהיה עונש של עד חצי שנת מאסר ללקוח של זונה, בשונה מהמצב הקודם בו רק השידול לזנות היה אסור אך צריכתה מותרת.
 • לחוק הזנות יש משמעות גדולה ברמה החינוכית והתודעתית, וזוארץ הדגימה אותו בקמפיין שערכה לאישורו. כדי לקדם את הצעת החוק באופן אפקטיבי אך לא נמוך בחרה ח"כ זוארץ למצוא דרך לשוחח עם קהל הלקוחות שעתיד להיפגע מהצעת החוק הזו, ולהסביר להם אותה באופן אישי. לצורך כך הודפסו כרטיסי ביקור שעוצבו כמו כרטיסי ביקור של שירותי ליווי המוצמדים למכוניות באיזור המרכז ובאילת, ועליהם הופיע מספר הטלפון של זוארץ. לאורך שלושת הימים הבאים קיבלה עשרות שיחות בשעות שונות וניהלה דו שיח עם הלקוחות במטרה להבין את הרקע שלהם ולהסביר להם על המהות והרציונל של הצעת החוק. לדברי זוארץ, "מעבר לאפקט הגימיקי של האייטם החדשותי, הקמפיין הזה היה חשוב בעיקר כדי לשמוע בפעם הראשונה את הגברים, את הלקוחות, את האנשים המנצלים נשים לזנות ולא רואים בכך כל פסול".
 • זוארץ חתומה על הצעות חוקים רבות, הקשורים לדיני אישות, דיני עבודה וייצוג הולם בבית הדין הרבני; וכן יוזמת דיונים רבים במסגרת הועדה לקידום מעמד האישה. על אי מינוי אישה לאב בית הדין הרבני אמרה בראיון: "החלטת הקואליציה לקבל את הוטו של ש"ס על הצעת החוק מחדדת את המוסר הכפול והצביעות של הקואליציה כאשר מחד קוראת לשילוב נשים ולמאבק בתופעת ההדרה ומאידך מדירה אותן פעם אחר פעם מעמדות השפעה. הטיעון של שמירה על סטטוס קוו הינו טיעון מגוחך שכן בעבר ישבו נשים בועדה למינוי דיינים וגם הרב עמאר התבטא בנושא ואישר שאין כלל בעיה הלכתית שכן מדובר בועדה אזרחית-ציבורית שאין קשר בינה לבין הלכה ודת. ההדרה הזאת חמורה יותר שכן היא נעשית במחשכים וע"י השותפים הקואליאציונים אשר מתקפלים שוב ושוב, הליך מינוי הדיינים אשר משפיע באופן ישיר על חייהן של עשרות נשים, מוצג כעניין שולי ואפור כאשר בפועל הוא משמעותי אף יותר ממיקומן של הנשים באוטובוס".

» מנימוקי הפאנל:

ענת סרגוסטי: "אין ספק שאורית זוארץ בולטת מעל כל שאר חברות הכנסת – גם החרוצות והמסורות ביותר לנושא הנשים. היא יצירתית ביותר, פורייה מאוד, ופרושה ללא לאות בכל המגרשים, גם במגרש שמקדם את החזקות וגם במגרש שמקדם נשים מוחלשות יותר".

סתיו שפיר: "כל הכבוד. עבודה נהדרת בשלל תחומים, כולל רעיונות מקוריים לפעולה - מאוד מרעננים באווירה הרדומה משהו של הכנסת. שיתוף ציבור ברמה גבוהה ושיתופי פעולה רבים בתוך הכנסת - כך צריך לעשות".

לינוי בר גפן: "דוגמה מושלמת למחוייבות לנשים, בדיבור ובמעשה".

לילך סיגן: "פעילה מאוד ונראה שלוקחת את הנושא ברצינות".

שירה מרגלית: "אני מתלבטת לגבי חוק הזנות. יוזמה טובה אך לא בטוח שתהיה אפקטיבית".

יפעת זמיר: "פעילה ואקטיביסטית בכל תחום של קידום נשים, גם בפרלמנט וגם מחוצה לו. נקודה יחודית: חה"כ זוארץ שמה לעצמה למטרה להביא ליצוג הולם של נשים ברבנות הנשלטת ע"י גברים. לדידה של חה"כ זוארץ מדובר במקום בו ההשפעה על חיי נשים רבות היא קריטית ולא נכון שבמקומות בהן נקבעים גורלות לא ייצוג הולם לנשים. על רקע מחשבה זו עלו הצעות החוק בנושא רבנות ומינוי אישה כאב בין הדין הרבני וכן הצעת החוק לייצוג הולם של נשים בוועדות למינוי דיינים. אורית פועלת תוך מפגשים תכופים עם פורומים שונים של נשים ומצילחה להשמיע קול רציף ויחודי בתחום של השאיפה לשייון מגדרי".

בילי מוסקונה לרמן: "הביאה אותה עם חוק הפללת הלקוח, עבדה קשה, למרות שצריך לזכור שזהבה גלאון הייתה המקור".

שולמית אלוני: "בעיני מחוק הזנות לא יצא כלום. זה מנוגד לטבע האנושי.  אני בניגוד אליה לא הייתי יוצאת למאבק הזה – אם הוא היה עולה הייתי נוקטת עמדה כמובן, ומדברת על כך שהזנות אינו חלק מההוויה שלנו, גם לא כיהודים – אבל אני לא יודעת אם צריך להשקיע בו כמו שהיא עשתה, כי בעיני זה מאמצים לשווא".

צילום: דור גרבש

+ מקום 1

זהבה גלאון, מרצ יו"ר מרצ

 • מכהנת בכנסת ה-18 כשנה בלבד, לאחר שהחליפה את קודמה חיים אורון. בגלל החילופים, גלאון ירשה מאורון את החברות בועדת הכספים ונאלצה לוותר על חברות בועדת קידום מעמד האשה, בה היתה חברה בקדנציות הקודמות. ואולם מאחר שקידום נשים הוא אג'נדה מובילה אצלה היא פועלת במסגרת ועדת הכספים בצורה ממוקדת לקידום נשים. המאבק העיקרי שלה במסגרת הועדה, היה נגד העלאת גיל הפרישה לנשים, בו שיתפה פעולה עם דליה איציק, שלי יחימוביץ' פאינה קירשנבאום וציפי חוטובלי. המאבק הסתיים בהצלחה, כאשר הצעת החוק להעלאת גיל הפנסיה נדחתה ל-2017.
 • יזמה מגוון של חוקים בנושא אלימות נגד נשים. החשובה שבהן:  הצעת חוק למתן הבטחת הכנסה לשוהות במקלטים לנשים מוכות. ועדת העבודה והרווחה אישרה את ההצעה ומכינה אותה לקריאה שניה ושלישית. גלאון אמרה על כך: "עד היום הנשים המוכות הוכו פעמיים: פעם אחת על ידי בן-הזוג האלים, ופעם שניה על ידי המדינה, ששללה את הזכאות להבטחת הכנסה של נשים שביקשו לקבל הגנה מפני בן הזוג במקלטים. הצעת החוק שלי שאושרה היום מעגנת את הזכאות לגמלת הבטחת הכנסה לנשים בתקופת היותן במקלט, ופותרת את המלכוד שהיו נתונות בו".
 • יזמה הצעה להענקת מענק הסתגלות לנשים שמסיימות לשהות במקלטים לנשים מוכות. הממשלה החליטה לתמוך בהצעה פברואר 2012, והכנסת אישרה את ההצעה בהצבעה טרומית. בנוסף, מנסה לקדם הצעת  חוק להכיר בפגיעה מינית במקום העבודה כתאונת עבודה.
 • תומכת בחוק של אורית זוארץ, על הפללת לקוחות הזנות. הגישה בכנסת הקודמת הצעת חוק ששקובעת שצריכת זנות היא עבירה פלילית ומפילה אחריות גם על הלקוחות, שהוא למעשה המקור לחוק שהתקבל לאחרונה.
 • הובילה את המאבק הציבורי נגד הדרת נשים. הגישה הצעת אי אמון לממשלה על רקע הדרת נשים, מתוך נימוק שהדרת נשים מקבלת  גיבוי מהממשלה, ושנתניהו היה צריך לפטר את ליצמן בגלל פרשת החוקרות שלא הועלו לבמה לקבל פרס על מחקר רפואי, בשערי צדק. יזמה יחד עם לימור לבנת דיון מיוחד, והתבטאה רבות בתקשורת בנושא. בין היתר, אמרה בראיון לסלונה: "זו אשמת הממשלה שפעם אחר פעם, בכל הזדמנות שנקרית בדרכה נכנעת לסחטנות חרדית. זה אולי אחד ההישגים המפוקפקים ביותר של ראש הממשלה, ממש שיא עולמי, תוך שנתיים הוא הצליח לשלוח אותנו 3000 שנה אחורה. שר התחבורה הרי הגן בבג"צ על קווי המהדרין שבהן התחיל התכתיב החשוך והמופרך הזה של רבנים קיצוניים".

» מנימוקי הפאנל:

שולמית אלוני: "תמכתי בה לראשות מרצ ואני חושבת שהיא עשתה עבודה יוצאת מן הכלל בקדנציה האחרונה. היא עשתה פסק זמן לפני כן, ישבה ולמדה, וחזרה בתור פרלמנטרית טובה ולוחמת. זהבה של היום זו לא זהבה של לפני חמש שנים. היא יוצאת מן הכלל ומקדמת נשים בכל התחומים".

ענת סרגוסטי: "מזוהה עם נושאים הקשורים לנשים עוד מהכנסות הקודמות. נוכחותה גבוהה מאוד במשכן, מתעסקת במגוון רחב של נושאים. זהבה מאוד מזוהה עם נושאים שקשורים לנשים, ויש לה הרבה מאוד קבלות בנושא".

לינוי בר גפן: "אפשר לא להסכים עם כל דעותיה ועמדותיה, אבל אי אפשר לחלוק על המחוייבות הכנה והאמיתית שלה לקידום זכויות נשים".

ביאן מג'אדלה: "הרבה עשייה תוך פרק זמן קצר, ניכר שהנושאים שנוגעים לנשים באמת חשובים לה והיא מצליחה לקדם אותם".

לילך סיגן: "עושה הרבה אך נראה שהיא מונעת פופוליזם ותקשורת".

שירה מרגלית: "מצוינת בכל הקשור בנשים".

יפעת זמיר: "פמיניסטית. הפרקטיקה של קידום נשים הוא אג'נדה מובילה אצלה במשך כל הכנסות בהן כיהנה ומבינה כי הדרך האופרטיבית לעשייה זו היא במקום שבו נמצא הכסף - ועדת הכספים בה היא משתמשת בצורה ממוקדת לקידום נשים. אני מקוה שרשימתה תהיה כזו שלא רק מטיפה לבחור בעד נשים שדואגות לביטחונן האישי, הקיומי והכלכלי, אלא תציב ברשימתה גם מספר שוווה של נשים שיעשו זאת בבית המחוקקים".

דורית אברמוביץ': "הציון הגבוה ביותר לזהבה גלאון הוא בזכות פעילותה למען נשים, בעיקר המוחלשות ביותר בחברה הישראלית, ובזכות פעילותה למען נשים יחד עם חברות כנסת משמאל ומימין. פעילותה המבורכת של גלאון אינה גורעת מהפעילות של רוב חברות הכנסת, שמוכיחות בחלקן כי טובתן של נשים ממגוון האוכלוסיות הוא אינטרס משמעותי יותר ממחלוקות פוליטיות אחרות"

בילי מוסקונה לרמן: "מצטיינת. הכי מכוונת, הכי מיישמת".


לקריאת הסקירה המלאה של פעילות חברות הכנסת בנושאי קידום נשים בקדנציה האחרונה «

בחזרה למעלה