המצאת המאה

נשים וגברים תמיד ניסו למנוע הריון. החל במשגל נסוג, עבור דרך סירוס וכלה בגלולה המפורסמת. קבלו את ההיסטוריה המרתקת של אמצעי המניעה

17/05/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» איך אנחנו שומרות על עצמנו? צילום: thinkstock

ערב המילניום החדש, כשנתבקשו מומחים בתחומים שונים לסכם את הישגי המאה העשרים, הוחלט באופן גורף כי הגלולה למניעת הריון היא אחד ההישגים המשמעותיים ביותר של התקופה. הגלולה נתנה בידי נשים את היכולת לשלוט בתוצאות קיום יחסי המין וגרמה בכך למהפך חברתי. אולם לצד ההתפעלות מהכדור הקטן שגרם לשינוי גדול,  כדאי לזכור שאמצעי המניעה היו כאן לפני 13,000 שנים, במגוון אפשרויות שונות ומשונות, ולעתים אפילו עשו את העבודה כמו שצריך.

מהתנזרות ועד סירוס

כנראה שאמצעי המניעה מספר אחד, זה שעובד עבור כל אחד מאיתנו ושזכה תמיד לעידוד מצד אנשי הדת בכל התרבויות, היה ונשאר הימנעות מקיום יחסי מין. בימי הביניים, למשל, פנה חלק לא מבוטל מהאוכלוסיה לחיות במנזרים ובחירה בדרך זו סייעה לבלימת הגידול בשיעור האוכלוסייה העולמית. גם הסופרג'יסטיות, מכוננות הפמיניזם של סוף המאה ה-19הטיפו בצעדותיהן הפומביות להתנזרות כאמצעי להגבלת מספר הילדים וכאמצעי לשחרור האשה.בשנות הארבעים והחמישים של המאה הקודמת, לאור העובדה שקרום הבתולין היה תנאי מקדים לנישואין, נשארו רבים מבני הנוער שביקשו להקים משפחה, תמימים וטהורים עד הרגע הגדול של ליל הכלולות.

דרך נוספת למניעת פריון בעת העתיקה, היתה סירוס. פחות נעימה, אולם יעילה ביותר. בתום המלחמות היתה נוהגת המדינה המנצחת לסרס את תושבי המדינה המובסת בכדי למנוע ריבוי טבעי שלה. הגזירה האכזרית לא חלה רק על זרים - באיים שונים באוקיינוס השקט, עיקרו חלק מהבנים, כדי להימנע מפיצוץ אוכלוסין בתקופות מחסור כלכלי קשות.

המשגל נסוג, אמצעי נוסף ושכיח גם בימינו, מוכר עוד מתקופת המקרא. כבר בספר ראשית, מנסה אונן, בנו השני של יהודה, שמתבקש לעבר את תמר, אלמנת אחיו, להתחמק מהמטלה על ידי הוצאת הפין מהנרתיק לפני השפיכה.הוא גומר בחוץ, ההריון נמנע ואיתו התחרות על הירושה. למרות שקיים סיכון שיכולת האיפוק של הגבר לא תעמוד לו, מדובר באמצעי המניעה המועדף משך רוב ההיסטוריה.הוא אפילו נתמך על ידי הלכות חז"לינו: טרום עידן הסימילאק, הותר לבעלה של מניקה אשר הריון נוסף, כך האמינו, מסכן אותה ואת תינוקה בייבוש החלב, להשתמש בטכניקת המשגל הנסוג.

באם לא עשיתם זאת, ממליצה הספרות היהודית על תנועה אינטנסיבית לאחר קיום יחסי מין בצורת הליכה, קפיצה או התהפכות, בכדי לא לאפשר לזרע לחדור לעומק הנרתיק.

גם שיטת ההנקה שדוחה את הביוץ, אולם אינה חסינת הריונות לחלוטין, היתה נפוצה עוד מימי יוון העתיקה, בייחוד בקרב נשים עניות שעבדו כמניקות.

קונדום ממעי של כבש

אמצעי המניעה הפיזיים החוצצים, אשר חוסמים את מעבר הזרע לביצית, אינם פרי מוחם של ממציאי המאה העשרים. כך למשל, כבר ניתן ללמוד מההירוגליפים המצרים באלף השני לפני הספירה, כיצד לובשים את הגירסה הבסיסית של הקונדום, אמצעי המניעה הוותיק. הקונדומים העתיקים ביותר, משנת 1640, נמצאו באנגליה, והיו עשויים ממעי של כבש. המהדרין היו טובלים אותו בחלב חם קודם לכן. 200 שנה מאוחר יותר מתחיל ייצור המוני שלהם מגומי אך עד אמצע המאה העשרים הם נקנים רק במרשם ועל ידי גברים בלבד. במלחמת העולם השניה, כשעלה חשש שהחיילים האמריקניים יעבירו מחלות מין מהפסיפיק כשהם חוזרים הביתה לרעיותיהם החסודות, עודד משרד ההגנה במוצהר שימוש בקונדומים.

עם פרוץ המהפכה המינית של שנות השישים, וכניסה של טכניקות מתקדמות חדשות לתמונה, ירד הקונדום מגדולתו אך חזר לככב בשנות השמונים, עם בהלת מגפת האיידס.

מעבר לכך קיימת גם דיאפרגמה לנשים - מחיצה עשויה גומי המוחדרת לנרתיקה של האישה ומכסה את צוואר הרחם, כובעון צווארי הדומה לדיאפרגמה, ספוגית - עשויה מקצף פוליאוריתן רך וספוגה בקוטלי זרע. הספוגית חוסמת לזרעונים את הדרך לצוואר הרחם וסופחת אותם וקוטל הזרע פוגע בתנועת הזרעונים.

קוקה קולה למניעת הריון

בתקופה המקראית הותר שימוש ב'מוך', סוג של צמר גפן או לבד אותו החדירה האשה לעומק הנרתיק לפני המשגל, בדומה לדיאפרגמה של המאה העשרים. הרבנים אישרו את השימוש בו לנשים הרות, למניקות, וגם לילדות נשואות בנות 11 שנים ועד 12 שנים ויום מכיוון שהריון בגיל זה עלול לסכן אותן.

באותה תקופה, יכלה האשה טרם ההזדווגות לשתות משקה שנקרא 'כוס של עקרין', כדי שתאבד את פוריותה. מחקרים מעלים את האפשרות כי הגלולה הנוזלית הזו היתה מורכבת משרף, עשבים ומינרלים וכנראה שאותם צמחים שבמשקה הכילו מעין פיטואסטרוגנים שאכן היו יעילים במניעת הריון. הידוע שבמונעי ההריון בעולם העתיק היה שרף הצמח סילפיום Silphium שצמח בצפון אפריקה.

גם קוטלי זרע היו פה מאז ומתמיד, בצורה יותר טבעית ופחות כימית. כתבי רפואה ממצרים הפרעונית ממליצים על משחות מגללי תנינים ודבש, על שרף עץ השיטה (הגומי הערבי של ימינו)- חומר צמיגי המפריש חומצת חלב, המהווה גם כיום את החומר הפעיל בג'ל קוטל זרע. הומלץ גם על שיקויים שכללו יין, חומץ, מלחי עופרת, שמן ורוק גמלים. טעים. במאה השמונה עשרה הכניסו הנשים חצי לימון לצוואר הרחם מתוך אמונה שהחומצה תהרוג את הזרע. ברומי, לעומת זאת,הלכו על גירסת לייט והשתמשו בתערובת של שמן קיק ודבש.

ואם זה לא מספיק הרי בימי הביניים נשים נכנסו למיטה עם אשכי שועל קשורים לרגליהן. בקנדה של המאה השש עשרה הן שתו אלכוהול בו הומסו אשכי בונה טחונים (!),ובסין, לפני אלפי שנים, שתתה אחרי הסקס האישה כמה לגימות של כספית, בכדי למנוע הריון. עד מלחמת העולם הראשונה רבות מהנשים שתו מים שהנפח השתמש בהם לקרר את המתכת שעבד עליה כנראה בשל העופרת שהייתה במים.

ואם חשקתם דרך עדכנית יותר למניעת הריון הרי תוכלו לרחוץ את האזור הווגינאלי בקוקה קולה, מתוך אמונה שהשילוב של פחמן דו חמצני וסוכר לא יאפשר הריון.

המצאת הגלולה

אמצעי המניעה ההורמונליים הוכנסו לשימוש לקראת המאה העשרים, כשסוף סוף הבינו החוקרים כיצד עובד מנגנון הביוץ וההתעברות.או אז החלו נשים להשתמש בשיטת הימים הבטוחים, במדידת החוםאו בבדיקת השינויים המחזוריים בריר צוואר הרחם, המאפשרת לדעת מתי מתרחש מצב השטח מאפשר קיום יחסים. ב-1960,לאחר שנים של השקעה מצד אשה פמיניסטית אמידה, פותחה הגלולה שמאפשרת לאישה להיות אחראית לגופה ולתכנון חייה ומשפחתה.יחד עם זאת, החדרתה לשימוש היתה איטית, בתחילה אושרה לנשים נשואות בלבד ורק ב-1973 לרווקות.

בין הגלולות השכיחות: גלולה משולבת, הנפוצה ביותר, גלולת היום שאחרי – נלקחת על ידי האישה לאחר קיום יחסי המין, גלולה בעלת מינון נמוך של ההורמון פרוגסטין- ניתנת לנשים מבוגרות ולנשים מניקות מכיוון שאין תופעות לוואי פרט לדימום בלתי סדיר בתחילת השימוש, אנטי-פרוגסטין - משמש גם להפסקת הריון בשלבי הריון מוקדמים, פרוגסטין המוזרק לתוך השריר ומשתחרר לאט, וטבעת נרתיקית - עשויה סיליקון ומכילה פרוגסטרון בבד.

ההתקן התוך רחמי, גם הוא המצאה חדשה יחסית ופופולארית מאד של העשורים האחרונים, מוחדר דרך תעלת צוואר הרחם ומונע השתרשות של העובר ברירית הרחם. יש התקנים שמדקקים את הרירית ומפרישים הורמון פרוגסטין ויש המשחררים נחושת.

המדבקה, מעין פלסטר מרובע שמוצמד לעור באזור האגן, הייתה אופנתית לתקופה מסוימת גם היא. המדבקה משחררת הורמון במינון נמוך ומוחלפת מדי שבוע. ממש בדומה לגלולה, גם במדבקה משתמשים לאורך 3 שבועות ואז נחים לשבוע בו האישה מקבלת את המחזור החודשי שלה.

ואחרונה חביבה, הטבעת הוגינלית שהומצאה ב- 2001. הטבעת מוחדרת לנרתיק למשך 3 שבועות בהם היא משחררת מינון נמוך של הורמונים בדומה להפרשות ההתקן התוך רחמי והמדבקה. הטבעת משחררת פרוגסטין ואסטרוגן ופועלת במקביל למחזור החודשי, ממש בדומה לגלולה ולמדבקה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה