המם הפמיניסטי

המרחב המקוון הופך חממת התאגדות פמיניסטית בעלת מאפיינים תרפויטיים ואפשרויות לאתגר את מה שנחשב למובן מאליו, בשבוע הבא, ביום מיוחד, יוענקו אותות למניפות הדגל הפמיניסטי ברשת

18/12/2012
שלומית ליר קבלו עדכונים משלומית ליר
  • RSS
» ThinkStock

את הפוסט הראשון שלי, "דבר איתה לא אליה", כתבתי לאחר שצפיתי בסרטו של אלמודובר. סרטו של הגאון הספרדי היה מעולה, כמובן, אבל הפריעה לי המשמעות הסמויה בסינריו המתאר גבר רגיש, לכאורה, משתלט על גופה של אישה בתרדמת. הרשימה, שפורסמה בשם עט, זכתה לתגובות רבות, ויצרה דיון מעניין. בעקבותיה הפכתי למבקרת הסרטים של האתר בו כתבתי: הוזמנתי לסרטים, כתבתי ביקורת וצוטטתי על גבי פוסטרים של סרטים – כל זאת, עדיין, תחת שם עט. הדרך לכתיבה בשמי שלי לא היתה מובנת מאליה. לקח לי זמן לא מועט להעלות את הבלוג הראשון שלי באתר רשימות, ומשם עוד כברת דרך עד שהגעתי לבלוג בו אני כותבת היום: "רוח מזרחית עזה".

הבנתי את כוח ההשפעה של הרשת הלכה והתחזקה בכל פעם שרשימה שלי הזיזה משהו, יצרה שינוי, גרמה למחשבה שניה, ונגעה בלבם של אנשים שלא הכרתי באופן אישי. ההשפעה לא נותרה במסגרות פרטיות, של תגובה זו או אחרת, אלא התבטאה גם בפרסום באמצעי תקשורת אחרים: בעקבות אחת הרשימות שכתבתי, "מיתוס היופי הלבן", הוזמנתי להשתתף בתכנית "פוליטיקה", ולאחר מכן הוזמנתי לפאנלים בתכניות טלוויזיה נוספות.

פעילותי האינטרנטית התרחשה על רקע עזבתי את עבודתי כמנהלת הדרכה ומהנדסת בדיקות תוכנה בחברת הייטק, ואימוץ התובנה שאקטיביזם חברתי משמעו עבורי דרך חיים. לצד פעילות שטח ענפה, הבנתי שיש חשיבות להפוך את הרשת לכר פעילות פמיניסטית. גם עבודת הדוקטורט אותה אני כותבת מתייחסת לכוח שיש למדיה החברתית לתת במה לקולותיהם של קבוצות מדוכאות ומודרות, ובכלל זה להשמעת קולותיהן של נשים. כך נולד פרויקט "פועלות ברשת" - חממה לפעילות חברתיות שעושות את המעבר לסייבר-אקטיביזם כקבוצה המתנהלת בהעצמה הדדית. לימוד השימוש בפלטפורמות השונות של המדיה החברתית: פייסבוק, בלוג, טוויטר, ויקיפדיה ועוד, משמש אמצעי להשמעת הקול הנשי, וכלי לחיזוק האקטיביזם הנשי בשטח ולהנכחה של העשייה הפמיניסטית של המשתתפות במרחב הציבורי.

הגל הרביעי

הדיון על פמיניזם מתאר שלושה גלים, החל מהקריאה להתעוררות ויציאה לעבודה, המשך בפמיניזם רדיקלי הקורא לשינוי חברתי כולל והמשך בפמיניזם רב-תרבותי, המדגיש את ההבדלים בין נשים מרקעים שונים. המדיה החברתית מגלמת פוטנציאל לגל הרביעי של הפמיניזם. העובדה שהמרחב המקוון הופך למרחב התאגדות והחלפת דעות שבאמצעותו ניתן ליזום אירועי מחאה, שיבושי תרבות, ושביתות מחאה ספונטנית הפך אותו לחממת התאגדות פמיניסטית בעלת מאפיינים תרפויטיים ואפשרויות לאתגר את מה שנחשב קודם לכן למובן מאליו. לשם הדוגמא, הערתו העולבת של יאיר לפיד בדבר נשים שאינן מבינות חוש הומור הולידה את הקבוצה הנפלאה "אני פמיניסטית ואין לי חוש הומור" בה פרקו מאות נשים את חווית הנשיות כפי שהיא מתבטאת בהגדים שונים כלפינו.

היכולת לייצר מם באמצעות המדיה החדשה מהווה בינתיים רק פוטנציאל. לצד יצירת כמה מהתנאים האידיאליים למרחב ציבורי אלטרנטיבי לניהול השיח הציבורי הדמוקרטי, ומקור לגיבוש ליצירת שינוי חברתי רחב היקף המערער על דפוסי החברה הפטריארכאלית, ניתן למצוא באינטרנט שעתוק של מבני השיח ההגמונים והכוחניים, השכיחים באמצעי התקשורת המסורתיים.

דוגמה למם פמיניסטי

יום העיון :"מי הזיז את הסטטוס שלי – שיח פמיניסטי במדיה החברתית" שיתקיים ב- 26/12/12 בבר-אילן מבקש לבחון את החסמים והמשאבים העומדים בפני נשים בניו-מדיה. יום העיון נערך בשיתוף של פועלות ברשת, התכנית ללימודי מגדר, אוניברסיטת בר אילן, נעמת, ביה"ס לתקשורת אוניברסיטת בר-אילן בחסות איגוד האינטרנט הישראלי. במסגרת יום העיון, המשלב בין אקדמיה לאקטיביזם, יוענק אות פועלות ברשת לאקטיביסטיות שהצליחו להזיז לנו את הסטטוס... ולהניף את הדגל הפמיניסטי ברשת. האות הוענק לראשונה לדפני ליף, ולבלוגריות אתר ראומה.

אז מה אתן יכולות לעשות?

ראשית, נשמח אם תפיצו, תרשמו ובעיקר תגיעו! דבר נוסף, אתן מוזמנות להגיב לרשימה ולהמליץ לקבלת אות "פועלות ברשת – לקידום נשים במדיה החדשה" על הנשים, הבלוגריות, מנהלות הקבוצות וכל מי שהצליחו להשפיע עליכן באופן אישי וחברתי: לחזק, לתת הרגשה של בית, לגרום לכן להרגיש טוב יותר כנשים ולהעניק לכן השראה לעשות, להשפיע ולהנהיג. אתן מוזמנות להתייחס בתגובות שלכן לשאלות הבאות:

א. מי הבלוגרית/יות שאתן הכי אוהבות, או איזה בלוג פמיניסטי חביב עליכן ביותר

ב. איזה קבוצת פייסבוק פמיניסטית השפיעה עליכן במדיה הגדולה ביותר

ג. איזה קמפיין מפמיניסטי דיבר אליכן במדיה הגדולה ביותר

שלומית ליר, דוקטורנטית בתכנית ללימודי מגדר ומהנדסת מחשבים, יזמה ומנהלת את "פועלות ברשת לקידום נשים בניו-מדיה".

הבלוג רוח מזרחית עזה: http://www.lir.org.il;

אתר פועלות ברשת: http://poalot.wordpress.com
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה