המלחמה על הנשים במפלגת העבודה

אם מפלגת העבודה רוצה יותר נשים בצמרת, למה היא לא הכניסה לתקנון שריון של 40 אחוז? ואיפה שלי יחימוביץ' נמצאת בתוך כל זה? טל שניידר ממשיכה לעקוב

21/10/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS
» תעזור? יחימוביץ' (צילום: gettyimages)

מפלגת העבודה נפנפה בגאווה בשיבוץ שיעורים גבוהים של נשים במוסדות המפלגה (ועידה, מועצות סניפים) - אבל כצפוי לא מבצעים שם את הצעד הנוסף והמתבקש והוא שינוי תקנון המפלגה כך שהייצוג המגדרי ברשימת המפלגה לכנסת יוצב על לפחות 40%.

הנה סעיפי התקנון לשינוי בועידת המפלגה שתתקיים בשבוע הבא. ממה שאני מבינה, אין שינוי ואין הבטחת ייצוג נשים מעל ל 20%. זה אפילו לא על הפרק. הדבר היחיד, שאולי ידובר בו, זה שיו"ר המפלגה (אישה), לא תיספר כאחת מן ה 20%, כדי לאפשר לנשים אחרות להיכלל במכסה.

"הבטחת ייצוג של 20% הקיימת במפלגה כיום יוצרת מצב כאוב המוכר לכולנו בו הנשים מתחרות זו בזו אך ורק על המקומות המשוריינים. בפועל מהווה השריון במפלגה תקרת ייצוג במקום רף תחתון, ומגביל את הנשים במקום לקדם אותן אל עבר ייצוג שווה", כך כתבה המתמודדת במפלגה, לילי בן-עמי.

בן-עמי צודקת. הנסיון ממדינות סקנדינביה מלמד, שרק הקביעה של רף ה 40% לבני המין הפחות מיוצג (בעתיד: גברים) חוללה שינוי. חלק מן המדינות שם כבר מבטלות את חוקי האפליה המתקנת, כיוון שהגיעו לשוויון מלא.

מיכל גור, פעילה במפלגת העבודה פתחה קבוצה בפייסבוק 'הפעם חובה רשימה שווה'. היום בערב מתכנסים חברים ממפלגת העבודה בירושלים, כדי לדחוף את העניין, אבל רוב המתכנסים והמתכנסות לא רוצים להצהיר על תמיכה ב 40% בגלוי, פן זה יפגע להם בקשרים ובבריתות.

האם העובדה שיש אישה שהיא יו"ר המפלגה, בפעם הראשונה מזה עשרות שנים תסייע להם לדחוף את העניין? או שמא יחימוביץ' בכלל לא בענייין?

אגב, על פניו, יש במפלגת העבודה המון מתמודדות. יתכן וראשי המפלגה מפנטזים על כך שממילא יכנסו נשים בכוחות עצמן, כתוצאה מכך שיש מספר רב של מועמדות. נסיון החיים מלמד שזה אף פעם לא עובד.

סתיו שפיר היא מועמדות בולטת, צעירה ומרשימה. אבל היא לא לבד. לילי בן-עמי, שמנסה להעלות את המודעות לרף ה 40%, היא מתמודדת נוספת. מיכל בירן, יו"ר המשמרת הצעירה, נחשבת בקרב רבים למתמודדת חזקה, בזכות הקרבה הגדולה שלה ליו"רית. נשים נוספות: נדיה חילו הותיקה, לאה פדידה פעילה ותיקה מיוקנעם, איילת נחמיאס-ורבין, אליס גולדמן, נורית צור ועוד.

ממפלגת העבודה לא התקבלה תגובה עד לפרסום שורות אלו.

>> מתוך הפלוג, הבלוג הפוליטי של טל שניידר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה