המלון הסקוטי: הפנים של טבריה שלא הכרתם

אווירה יוקרתית, היסטוריה מרתקת, קולינריה משובחת - את כל אלה מצאתי מול הכינרת, במלון שהוא אי מפתיע של רוגע יפיפה בהמולה הטברינית. כבונוס, קיבלתי גם חיבור אישי מרטיט לב

18/03/2018
לירון הלברייך קבלו עדכונים מLiron
  • RSS

המלון הסקוטי. צילום: סיון אסקיו, יח"צ

לטבריה יש שם של מלכת הנופש להמונים. נו, זה עם "הכל כלול", וספינות אגדו-דו-דו רעשניות שמקרטעות על מימי הכינרת המצטמקת, של מדרחוב רעשני עם תכשיטים בשקל. בדרך מפספסים את היופי המפעים של האיזור, שעכשיו זוהר בכל כוחו של האביב, וגם את ההיסטוריה שיש לעיר העתיקה והחשובה הזאת בדברי ימיה.

לכן, כשנקרתה בדרכי ההזדמנות וההזמנה לבקר ב"המלון הסקוטי", ועוד בימי ראשית האביב המופלאים, קפצתי עליה בהתלהבות, שחורגת מכל התלהבות המצופה מהיענות להזמנה לנופש ליד הכינרת. למען האמת, היתה לי עוד סיבה, סנטימנטלית ואישית. המלון (שעוד נגיע אליו), שמורכב במקורו מכמה בנייני אבן בזלת שחורה, הוא בעצם גלגולו של בית החולים הראשון בטבריה ובסביבה, והוקם במאה ה-19 ע"י ד"ר טוראנס, מסיונר סקוטי חביב שלקח על עצמו את הטיפול בתושבי טבריה, צפת והסביבה. מתישהו בית החולים הוסב לבית יולדות, ושם במבנה הבזלת השחורה שבטבריה, נולדה אימי.

אז אתם מבינים למה הייתי חייבת לבדוק - הכצעקתה?

ומהי הצעקה? המלון, שמנוהל ע"י הכנסיה הסקוטית, נחשב זה שנים למלון בוטיק יוקרתי ומפנק, עבר כמה שדרוגים ועדכונים בשנים האחרונות, כולל שיפוץ ושדרוג 16 הסוויטות, הוספת מבנה חדש למלון, שבו 50 חדרים חדשים, בר וויסקי ושף חדש. תוסיפו לזה עבר היסטורי מפואר שנוגע לי אישית ותקבלו נופש שיש בו הכל.

הכניסה למלון היא דרך אחד ממבני הבזלת, שהוסב ללובי. העיצוב נעים, חמים ומוקפד. מהלובי יוצאים לחצר פנימית שממנה אפשר להגיע לבניין חדר האוכל, לבניין המודרני של המלון, ולבר החדש, שממוקם בקומה התחתונה של המבנה ההסטורי. אנחנו המשכנו אל השטח הפתוח, שבמרכזו גינת חמד המשקיפה אל הכינרת, ולשמחתי קיבלתי סוויטה הצופה אל הכחול הגדול (שהצטמק קצת, בואו נודה על האמת, אבל המראה עדיין מרהיב).

המלון הסקוטי. צילום: לירון הלברייך

אחד הדברים היפים במלון הסקוטי הוא החשיבות והמקות שהם נותנים להיסטוריה של המקום, שבזכותם קיבל המלון תעודת הוקרה מהמועצה לשימור מבנים היסטוריים. הסוויטה היפיפה שלי שכנה במבנה בזלת היסטורי מהמאה ה-19, ששימש בזמנו כ"בית אחיות". החדר היה מרווח ומפנק, מעוצב באופן נעים ושובה עין, שמשתלב עם הבזלת המרשימה ומחמיא לה, והתחושה הכללית היתה של מרגוע אסתטי מאד.

המלון הסקוטי. צילום: סיוון אסקיו, יח"צ

המלון הסקוטי. צילום: סיוון אסקיו, יח"צ

אחרי שסקרתי את מרחבי המלון כדי לסמן לי מקומות מועדפים לרביצה, הפקדתי את גופי בידיה המקצועיות של ילנה, שליהטטה בי ביד אומן, משל הייתי ציור של פיקאסו. רגועה, רפויה ומפורקת, התיישבתי לספוג את הרגע החמקמק הזה של תחילת האביב, כשהשמש עוד מלטפת, האוויר צלול מברחשים והפריחה מציגה תצוגת תכלית שכל כולה גנדרנות פזרנית. ספות הנדנדה המפוזרות, ובייחוד זו שליד הסוויטות, היתה קן תפילותי הנידחות. טוב, אולי סתם מקום מרגוע כייפי עם ספר ואספרסו. הגנים המפוזרים נהדרים לרביצת שקיעה או ישיבת בוקר נינוחה.

המלון הסקוטי. צילום: סיוון אסקיו, יח"צ

בואו נדבר קצת על אוכל, זה נושא שאהוב עלי במיוחד. אלו שמחפשים הכשר בד"צ - זה לא המקום. אלו שמפנטזים על בייקון באומלט הבוקר וקדירת פירות ים בבופה הערב - הגעתם למקום הנכון.  השף אורן קיסרי, שמונה לאחרונה לשף הראשי של המלון, משתמש בחומרי גלם טריים ומקומיים, ומנצח על מטבח עשיר, מגוון, שלא נאנס להידחס בסדים הקולנריים של הכשרות.  האוכל טעים ובשפע (הזהרו מהקילוגרמים שיתלבשו עליכם) וארוחת הבוקר בטרסה מלאת הצמחיה, היא עונג לפה ולעיניים. אבל מה שהכי ריגש אותי היה לאכול את ארוחת הערב במבנה ששימש כבית היולדות, ולדעת שמטרים ספורים מהיכן שאכלתי מטעמים, כרעה סבתא שלי ללדת, חודשיים אחרי שעלתה ארצה.

המלון הסקוטי. צילום: לירון הלברייך

את הסיור שערכו לנו על ההיסטוריה של המבנים עד לגלגולו של המלון כיום גמעתי בשקיקה תוך משלוח צילומים היסטוריים לקבוצת הוואטסאפ המשפחתית. ד"ר טוראנס ובנו עסקו בעבודת קודש למען חלכאי ונדכאי האיזור, והכנסיה הסקוטית ממשיכה במסורת של החזרת השפע לקהילה, באמצעות תרומות שונות.

המלון הסקוטי. צילום: סיוון אסקיו, יח"צ

**********************

ועכשיו לפרטים הקטנים

חדרי המלון ממוקמים בשני מתחמים:

1. המבנה המודרני, בו נמצאים30  חדרי יוניק הממוקמים בשלוש הקומות התחתונות של בניין בן 5 קומות ופונים לחצר הפנימית של המתחם, וכן 20 חדרי הדלוקס: חדרים קלאסיים בעיצוב סקוטי הממוקמים בשתי הקומות העליונות של בניין בן 5 קומות ומשקיפים לכינרת

2.  בית הדוקטור ובית הכומר - מתחם סוויטות ענתיק גן וענתיק נוף - חדרים משוחזרים מסוף המאה ה-19, מאבני בזלת ותקרה גבוהה.

המחירים נעים מ- 1,660 ש"ח לחצי פנסיון בחדרי היוניק באמצע השבוע ועד ל- 2,210 ש"ח לחצי פנסיון באמצע השבוע בסוויטות המשקיפות לכינרת

פרטים נוספים ניתן להשיג באתר המלון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה