המיתוסים על חשפנות

למה בכל הסיפורים על חשפניות שמחות, הן תמיד סטודנטיות לרפואה או משפטים? כי הם לא אמיתיים. גלית דשא, מנכ"ל שדולת הנשים, מנפצת את השקרים

09/02/2012
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» מה החלק שלכם בזה? צילום: Thinkstock

שדולת הנשים בישראל, חרטה על דגלה לפני שנים רבות את המאבק לקידום זכותן של נשים לבחור את המקצוע בו יעסקו. יחד עם המאבק הזה פועלת השדולה לקידום שכר שווה עבור עבודה שווה ולהטמעת ההבנה כי לנשים זכות שווה להתקדם בשוק העבודה ולפתח את הכישורים והיכולות המקצועיות והאינטלקטואליות מבלי שהמגדר שלהן, או למעשה הנורמות החברתיות המקובלות, תעמודנה בדרכן.

אם כך, יש שיגידו, מדוע אינכן נאבקות למען זכותן השווה של נשים לעסוק בזנות? ומדוע לא בחשפנות? האם כאן הזכות לחופש ובחירת עיסוק אינה תופסת? מדוע אינכן מכירות בזנות או חשפנות כמקצוע לגיטימי?

אחר כך מגיעות בדרך כלל הדוגמאות, על הסטודנטיות לרפואה ומשפטים (תמיד רפואה ומשפטים... אולי כדי לתת נופך רומנטי משהו לאגדה האורבנית הזו, אולי כדי לגרום לנו לחשוב שנשים מוכשרות והשגיות במיוחד נמצאות בזנות), "יש הרבה סטודנטיות שמממנות את לימודיהן על ידי עבודה בזנות". אם היה לי שקל על כל פעם ששמעתי או קראתי את המשפט הזה הייתי מעבירה אותו לאלפי הנשים שזנות אינה פרנסה עבורן, בוודאי שלא קריירה.

ואז, ממש ברגע השיא, מסבירים לנו שיש כל מיני סוגים של זנות. "אנחנו לא מדברים על הנרקומניות ברחוב, או על הנשים שמוברחות דרך הגבול עם מצרים, או על ילדות וילדים, נערות ונערים, נשים וגברים שעברו התעללות מינית מגיל צעיר ו'הוכשרו' לזנות על ידי אבא, דוד, אח או שכן". לא , מסבירים לנו, אנחנו מדברים על נשים שבוחרות במקצוע הזה כי יש בו הרבה כסף קל ומהיר.

אז הנה הזדמנות מצוינת לפרק כמה מיתוסים:

1. "חשפנות היא לא זנות": חשפנות היא חלק מתעשיית המין. תעשיה שהינה מערכת משומנת של ניצול אלים ואכזרי. היא כוללת ניצול, בעיקר של נשים, בעיקר על ידי גברים. ניצול גופן ונפשן. שחיקתן עד מוות. חשפניות נשלטות על ידי סרסורים שמציעים אותן לכל המרבה במחיר. החדרים הקטנים שנמצאים מאחורי הבמות במועדון הקולוסאום לא נועדו לחתימת עסקאות אלא לקבלת שירותי מין, בכסות של מכובדות פיקטיבית.

2. "חשפנות היא ריקוד אומנותי": חשפנות נועדה לספק צרכים של אלימות ושליטה בנשים שנאלצות ללבוש מעט מאד כיסוי במטרה להוריד אותו. אם חשפנות היא אומנות, מדוע צריכות הנשים המופיעות להוריד חלק אחר חלק עד עירום מלא? מדוע הן צריכות לשלב בריקוד שלהן תנועות המדמות אקטים מיניים? הריקוד האומנותי הזה אמור לשעשע אנשי עסקים רציניים בעת חתימה על עסקאות. נשמע הגיוני? מקצועי?

3. "הן בוחרות להיות שם": הכסף בזנות לא קל ומהיר. מה קל ומהיר ביחסי מין עם 10-30 גברים מזדמנים ביום? חלקם אלימים מאד, חלקם סתם לא אסתטיים, ומי בכלל מסוגלת לקיים יחסי מין כל כך הרבה פעמים ולשרוד? אז הכסף הגדול, אם הוא קיים בכלל הולך לסמים ונוזל מבין האצבעות, ולרוב, מגיע בעיקר לידיים של מתווכי זנות. אנשי עסקים מכובדים כבר אמרנו?

אל תיתנו לשיפוץ המאסיבי להטעות אתכם, גם לא לטענה כי הובאו נשים מאירופה וגם לא לכוריאוגרף שנשלח לייחצן את הפרויקט המפוקפק הזה. שאלו את עצמכם כמה בחירה באמת יש כאן ואם ממש קשה לכם, נסו להפעיל את התרגיל המכונה "אחותך-אמאשך". שאלו את עצמכם האם הייתם רוצים לראות שם את אחותכם, זוגתכם, אמא שלכם או ביתכם? התרגיל הזה מבהיר לנו שזנות היא לא עבודה, גם לא חשפנות שהינה כסות לא משכנעת להתעללות מאותו זן. כי אם אתם חושבים שידיכם נקיות כי אתם לא סוחרים בנשים האלה או מחייבים אותן לעבור סבל כל כך גדול, חישבו על הפעם האחרונה בה הייתם במסיבת רווקים שאליה הביאו חשפנית. היזכרו בהצעתו של המלווה שלה, להוסיף עוד קצת כסף ולקבל ממנה גם כל מיני סוגים של שירותי מין ותשאלו את עצמכם שוב, מה החלק שלכם בכל הסיפור הזה.

כי כולנו שותפים לפשע הזה, בין אם רכשנו, בין אם שתקנו. בין אם טענו שחשפנות היא לא זנות. ובפעם הבאה שאתם מסבירים לנו על חופש עיסוק ועל זכותה של אישה לבחור האם להיות זונה, תשאלו את עצמכם, תשאלו את עצמכן, מה מוביל אותן למקום האלים והמתעלל הזה ומדוע  אנחנו נוטים לעטוף את התופעה האלימה בכל כך הרבה מיתוסים ואגדות רומנטיות? אולי כדי לא לספר לעצמנו את האמת. שחשפנות היא זנות וזנות היא לא מקצוע, בוודאי שגם לא פרנסה.

>> על הצעת "חוק הפללת הלקוח" שתהפוך את צרכני הזנות לעבריינים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה