המורה זורמת לכנסת

למורה לשעבר לילי בן עמי נמאס ממעמד המורה הירוד, מהעסקת מורים דרך חברות קבלן ומהפרטת החינוך, אז היא רצה לפוליטיקה

26/08/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» לילי בן-עמי

בשנת הלימודים הזו תיעדר ממערכת החינוך המורה לילי בן עמי. היא התפטרה ממשרתה כמורה עם תחושת דחיפות של קטסטרופה מתהווה במערכת הזו, ועברה לפוליטיקה, כמועמדת ברשימת העבודה, בהזמנתה של היו"רית שלי יחימוביץ', ובה תתמודד על מקום ריאלי בפריימריז הקרובים.

ב"קטסטרופה", מתייחסת בן עמי למגמה הברורה של השלטון ושר החינוך להפריט את מערכת החינוך, נתח אחרי נתח. דרך העסקה קבלנית, אחיות פרטיות ועוד רעות חולות. בשבוע שעבר, לדוגמה, יצאה למלחמת חורמה של הרגע האחרון נגד הנוהג של משרד החינוך לאלץ את המורות לרכוש מכספן את ספרי הלימוד. "זה לא מתקבל על הדעת", היא אמרה, ואפילו שילבה את המלצרית בקפה בו ישבנו בשיחה, "תארי לך שהיו מבקשים ממך לקנות בעצמך את המגש הזה?". לבן עמי יש משימה, והיא טעונה בה במיוחד, קוראים לזה להט. האינטואיציה שלי אומרת שהוא יביא אותה למקומות רחוקים מאוד, וחיוביים מבחינת מי שמחפש תיקון ערכי לחברה הזו.

בין מאבקיה של בן עמי, אם לשניים מירושלים, פמיניסטית ואקטיביסטית חברתית, בלט במיוחד מאבקה בשנים האחרונות נגד הלנת השכר של מורות קבלן שהועסקו דרך "חברת רנה קאסן" בירושלים, שבה הועסקה גם היא.  במרירות מסוימת היא מספרת, “אני בעלת תואר שני בהצטיינות, בעלת רשיון הוראה ומדינת ישראל לא מוכנה להעסיק אותי, יום אחד גיליתי שאני מועסקת בחברת הקבלן רנה קאסן ואפילו לא מקבלת פנסיה, משרד החינוך מעביר את הכסף אבל החברה לא מפרישה לפנסיה, כי היא בגירעונות, ולא לקרן השתלמות. בתום מאבק של שש שנים להעסקה ישירה בחינוך הציבורי של מורות ומורים, הצלחתי סוף סוף להעביר אותם להעסקה ישירה, עזרתי להרבה מאוד מורות שהתחילו לקבל לראשונה קביעות, התחילו לשלם להן קרן השתלמות, ברמה הציבורית - שני בתי ספר עוברים להעסקה ישירה, לאחר שהצלחתי להעביר החלטה בעירייה. צריך להבין שרק בבית הספר שאני לימדתי בו, לומדים 1200 תלמידים".

שמונה שנים הייתה מורה, עד שהחליטה לתקן את הליקויים במערכת דרך הכנסת, וגם בתקופת ההוראה מאבקים חברתיים לא היו זרים לה. “זה התחיל כשהייתי סטודנטית בתוכנית רביבים, שהיא תוכנית מצויינות של האונ’ העברית להכשרת מורים, הייתי פעמיים מצטיינת דיקאן. שם גם הפכתי להיות פמיניסטית ואקטיביסטית. כשראיתי שלסטודנטיות אין חופשת לידה, הקמתי שם תינוקיה, שבה הן יכלו להביא את התינוקות במהלך הלימודים ולבוא להיניק בהפסקות. זה עשה מהפכה בכל הארץ, כי זה היה מותאים לשעות הלימודים שלהן, עד הערב. הרעיון כל כך הצליח, תביני שהצלחתי לשכנע את הדינוזאור הזה, לפתוח בחינם מקום אצלם, לקבל שטח, זה דבר מדהים. ואז פתחתי ארבע תינוקיות בקמפוסים השונים שלהם בירושלים, ושכנעתי את האוניברסיטה העברית להעסיק אותי, הקמתי יחידה שנקראת מגדר והורות, עם משטחי החתלה, חנייה לאמהות, צילומים חינם.פיתחתי את כל התחום באונ’ העברית בעבודה מול הכנסת, שדולת הנשים וגופים נוספים.

חדורת דלק מההצלחה הזו שהיא מתארת, היא שואפת לקדם בקריירה הפוליטית שלה רפורמה בעולם העבודה והאקדמיה כדי להפכם לידידותיים להורים. היא מאמינה שמשרד החינוך צריך לסבסד קייטנות בכל ימי החופש, כחלק מהתאמת החינוך להורות, הסובלנות היחידה שיש למקומות עבודה כלפי הורים היא אבות גרושים, היא  טוענת, פתאום הוא כן יכול לצאת פעמיים בשבוע. את רואה שגם אבות רוצים חיי משפחה.

חוץ מכל אלו היא גם הקימה את ארגון מתפקדות - הלובי לשיוויון בין המינים לפני כשנתיים, מקדם שיוויון מגדרי באמצעות הפעלת לחץ על ח”כים לקדם חקיקה מגדרית.

למה עזבת את ההוראה?

הגעתי למסקנה אחרי עשר שנים של עשייה מלמטה, מהשטח, שהעשייה החברתית בוערת בעצמותיי, זה זורם לי בכל הגוף, כשאני רואה עוול חברתי, אני לא מוכנה לעמוד מנגד, אני לא מוכנה לקבל “ככה זה”. למשל, איך שר החינוך הולך ליישם את המלצת טרכטנברג ליום חינוך ארוך? אני טבעתי סיסמה: לא מיישמים צדק חברתי באמצעות עוול חברתי, והוא הולך ליישם את זה באמצעות מכרז, בכל בי”ס יסודי וגן בארץ יהיו מורות קבלן וסייעות קבלן, הוא אומר שאלו יהיו סטודנטים לפי שעה, גם מורים שיועסקו ביום חינוך ארוך יהיו מועסקים של חברת הקבלן, מורות כיום מקבלות 2 תלושי משכורת, עכשיו היא תקבל 3 תלושים. מיכל כהן, הסמנכלית של משרד החינוך לא התביישה לומר אפילו שאת גוף הבקרה על הנוהל הם יעמידו באמצעות המכרז. זה קטסטרופלי! את יודעת מה זה עושה למעמד המורה? תנאי ההעסקה של מורות הם קטסטרופה. לא פלא שמעמד המורה ומצב המורה כל כך ירוד."

"את קולטת את המשמעות של זה? אנשים אומרים לי, אין כסף, אי אפשר להעסיק בצורה ישירה, ואני אגיד לך שזה בני אדם שמחליטים, והם יכולים להחליט לאן לנתב את הכסף, זה הכל עניין של אג’נדה, הם יכלו לבחור בהעסקה ישירה, וגדעון סער שהתקשר אלי בעקבות המאבק שעשיתי, אמר לי במילים האלו: לילי, זה הבדלי אידיאולוגיות, הוא אמר לי, ואני לא יכול להעסיק מורה שעתיים ביום תחת משרד החינוך. אמרתי לו, אם ככה, תוציא הצהרה שמורה שמורה שמועסקת משרה מלאה, תועסק ישירות. את יודעת מה הוא ענה לי: שלא".

את החינוך אסור להפריט

"זו תפיסת עולם של הפרטה", היא טוענת בלהט של פריימריסטית צעירה שרצה בימים אלו בין ישובים בישראל ונואמת את משנתה, "של ייבוש השרותים הציבוריים והפיכתם ללא יעילים כדי שתלכי לשרות הפרטי. רוב מי שמאייש את המשרות האלו בתנאי הקבלן הן נשים, זו באמת השקפת עולם, שיטה שמבקשת להקטין את הממשלה ואת השרותים שלה, והתפיסה שלי היא שיש שירותים שאסור בשום פנים ואופן להפריט, תלמיד זה לא כביש 6, זה לא מוצר. זה שירותים שהמדינה חייבת לתת, יש אנשים שאומרים לך שההפרטה מייעלת את השירותים, זה ממש לא נכון. אפילו דו”ח המבקר מ2005 מורה למדינה לבדוק את יעילות ההפרטה.

אין דוגמאות של הפרטה שייעלה לנו את השירותים?

ישנה הדוגמה של האחיות לבריאות התלמיד, זה מאבק שמובילה שלי יחימוביץ, והשרות הזה הופרט לנטלי, והשרות גרוע, אין אחיות, התלמידים לא מחוסנים, זה מה שיקרה בחינוך. אני לא בתפיסה שהפרטה זה תמיד רע מוחלט, וגם תמיד מביאים לי את הדוגמה של מורים רעים שאי אפשר לפטר כי הם בקביעות, אני אומרת, לא, לשנות את זה, עובדי שרות ציבורי לא מתפקדים צריכים ללכת הביתה.

אגב שרות ציבורי, מה דעתך על התמיכה שלי שלי יחימוביץ' בעופר עיני? יש רבים המבקרים אותה על כך.

לא על הכל אני מסכימה עם שלי, היא מודה, למרות שהיא מבחינתי הדמות שצריכה ויכולה להוביל את השינוי בפוליטיקה ובחברה הישראלית. "בתפיסה המדינית שלי אנחנו צריכות את השלום גם מהיבט כלכלי, כשיהיה שלום המצב הכלכלי יפרח, גם בגלל מסחר עם הפלשתינים, וגם מבחינת השקעות. היום רוב הכסף הולך לבטחון.

את שמאלנית?

אני שמאל חברתי, מבחינה מדינית אני יותר מרכז, אני מתנגדת להפרטה, במשרד החינוך יש הרבה מאוד מערכות כפולות, כפל פיקוח, שגם שם אפשר לחסוך. במקום להשקיע כל כך הרבה על פיקוח, יש להפנות את המשאבים לטובת תנאי המורות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך