המדריך לאישה בתעשייה

מה משותף למי שהצליחו להתברג לעמדות מפתח בתעשייה הישראלית? 4 עובדות שכדאי לכן לדעת

30/10/2017
דניאל לוין קבלו עדכונים מדניאל
  • RSS

המדריך לאישה בתעשיה נובל אנרג'י שאטרסטוק

תעשיית הגז נתפסת באופן סטראוטיפי כתחום גברי למהדרין. העבודה הפיזית והמאומצת, לרוב רחוק מהבית ובמשמרות ארוכות נחשבה שנים ארוכות לחסם טבעי בפני נשים רבות בעולם כולו. אלא שתעשיית הגז היא הרבה מעבר לקלישאת הגבר המסוקס והקודח: היא מצריכה מגוון רחב של תפקידים ודורשת מנעד רחב של כישורים, ניהוליים ותפעוליים כאחד. מעבר לשיפור התודעתי בתפישת השוויון המגדרי וההבנה שנשים יכולות לעשות הכל, גם התפתחויות טכנולוגיות עזרו להפוך את המשוואה הזאת על פיה. עם זאת, זהו עדיין תחום שנחשב לגברי ברובו, והנשים שמאיישות את עמדות המפתח בו בעצם פורצות דרך לאחרות.

בעוד למתבונן מבחוץ נדמה שתעשיית הגז היא מעוז גבריות כמעט בלתי חדיר, בפועל המצב אינו כך – בייחוד בישראל, שבה התעשייה הצעירה מאפשרת הבניית תהליכים שוויוניים יותר ומערכת פתוחה יותר. תעשיה שקמה מראש בעידן בו ידוע שגיוון מגדרי לא רק משפר ביצועים עסקיים אלא אף חלק חיוני מאסטרטגיה ותכנון עסקי נכון, היא תעשיה שמראש מאפשרת שוויון מגדרי. בשטח, השוויון הזה עדיין תאורטי ברובו, אולם נתון לשינויים.

לא רק קודחים

 למרות שגז מתקשר אוטומטית לקידוחים, תעשיית הגז היא הרבה יותר מקידוחים. מגוון התחומים וההתמחויות שבו בוודאי אינם מגדריים, והוא כולל בין היתר:

  • מקצועות מדעיים כמו גאולוגיה, הנדסה, כימיה, מדעי החברה (משפטים) ומדעי הסביבה
  • מקצועות עסקיים - כמו ניהול, פיננסים, שיווק, כוח אדם, ניהול חשבונות, ניהול רכש וניהול פרויקטים
  • מקצועות טכנולוגיים - IT, ניהול מאגרי נתונים, תוכנה, הנדסת מערכות
  • מקצועות טכניים - חשמלאים, רתכים, מסגרים ועוד

אם שמים בצד את החסם החברתי שעדיין מסליל נשים לתפקידים שנתפסים נשיים, ניתן לראות כי מתוך מגוון התחומים שלעיל רוב המקצועות אינם מזוהיים עם גברים בלבד, וחלקן כבר היום מאויישים על ידי נשים, אם כי עדיין בשיעור ייצוג נמוך באופן יחסי. איך ניתן לשפר זאת? על השאלה הזו ניתן לענות באמצעות 4 תובנות חשובות:

1. חשיפת שני המגדרים לתחומי לימוד מדעיים

אחד המאפיינים הבולטים הוא ההחלטה ללמוד תחום שיאפשר עבודה מקצועית עם סיום התואר. החשיבות בחשיפה של שני המגדרים למקצועת מדעיים יותר, שנחשבו באופן מסורתי גבריים (והם עדיין כאלה ברובם), היא גדולה. זה מחייב שינויים מחשבתיים שהם מעבר לתעשייה ספציפית כזו או אחרת, אלא כחלק ממאמץ לאומי חשוב.

2. דרושים כישרונות מקומיים

העובדה שהתעשייה בארץ נמצאת בשלבי בנייה היא נקודה חיובית, שכן היא מחפשת מומחים מקומיים ולכן מטפחת כישרונות ומאפשרת תחרות שוויונית הנסמכת על כישורים נטו. הנקודה הזו מאפשרת לכל מי שמזהה את ההזדמנות לקפוץ על העגלה ולזכות בהזדמנות שווה.

3. נשים עובדות קשה יותר

זה עלול להשמע שיפוטי, וייתכן כי הקשיים החברתיים המובנים הם שעומדים מאחורי העניין, אך העובדה היא שנשים רבות בתעשייה עובדות קשה יותר, בין אם כדי להספיק את מכלול המשימות הנדרשות במסגרת המשרה בפרק זמן קצר יותר (מאחר ולא תמיד יש להן את האפשרות להשאר עד לשעותת מאוחרות), ובין אם מסיבות אחרות. הנשים המובילות בתחום מאופיינות במוסר עבודה גבוה, יעילות ותכנון זמן נכון, מה שהופך אותן לכוח עבודה חיוני שלא ניתן להתנהל בלעדיו.

4. מדגימות שוויון

הנשים הנמצאות היום בתעשייה משמשות מודל כניסה לנשים אחרות, אך הקריירה שלהן מושתתת על מקצועיות ולא על דגל מגדרי. התברגותן של נשים בעמדות בכירות בתעשיית הגז המקומית היא פריצת דרך חשובה עבור נשים, ועצם העובדה שתעשיית הגז עצמה עודנה צעירה הופכת אותה לקרקע פוריה להטמעת הקריטריונים הנדרשים בהתאם לתקופה. עצם העובדה כי קיימות נשים שכבר עושות את זה, היא רק ההוכחה שהדרך עודנה מספיק רחבה להכיל עוד נשים רבות אחרות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה