המדריך השלם לניקוי פנים

ניקוי הפנים הוא שלב הכרחי בתחזוקת העור. אילו מוצרי ניקוי קיימים ואיך תבחרי את זה שהכי נכון בשבילך? הכנו עבורך את המדריך המלא

14/07/2016
גלי דודזון סגל קבלו עדכונים מגלי דודזון סגל
  • RSS

צילום: שאטרסטוק

ניקוי יסודי של הפנים, הוא הבסיס לשמירה על עור בריא, חלק ומטופח לאורך זמן. במהלך שעות היום העור אוגר לכלוך ושומנים, הן כתוצאה מזיהום האויר הסביבתי והן כתוצאה משימוש בקרמים ואיפור. בנוסף, העור מפריש שומנים באופן טבעי וצובר תאים מתים.

פעולת ניקוי הפנים מאפשרת לעור לנקז רעלים ולספוג ביעילות לחות והזנה. כשהעור אינו נקי כהלכה, הוא חסום בתאי עור מתים שאינם מאפשרים לחומרי ההזנה לחדור אל שכבות העור הדורשות טיפול.

לדברי רינת אביבי, מנהלת הדרכות ראשית של המותג גרלן "ניקוי פנים על בסיס יום יומי, בוקר וערב, הוא תהליך חובה בכדי לשמור על העור קורן וזוהר. אופן הניקוי ובחירת התכשיר תלויים בסוג העור, בעונת השנה ובהעדפה האישית. למשל בקיץ, נשים רבות מעדיפות לנקות בעזרת תכשיר נשטף במים המעניק תחושה רעננה יותר, בעוד שבחורף, כשקריר, יש המעדיפות ניקוי בתחליב לחות או קרם ניקוי אשר אינו דורש שטיפה".

על מה חשוב להקפיד כשמנקים פנים?

אורלי עוז שמואל, מנהלת הדרכה ראשית של המותג קלרינס, נותנת דגשים -

1. מומלץ להשתמש בחלב פנים ומי פנים המותאמים לסוג העור. כשמדובר בעור שמן יש לבחור בתכשירים המסיעים בכיווץ נקבוביות. לעור יבש חשוב לבחור בתכשירים המספקים לחות ואינם מכילים אלכוהול המייבש את העור.

2. אין להשתמש במוצרי ניקוי (סבונים) המכילים דטרגנט: מדובר בחומר שאחראי על פעולת ההקצפה בסבונים, אך גם מיבש מאוד את העור.

3. אין למרוח את חלב הפנים ומי הפנים בתנועות מסאז' מעגליות. תנועות אלה יכריחו את החיידקים להיכנס לתוך העור במקום להסיר אותם. יש להניח את החלב/קרם בתנועות מריחה ממרכז הפנים כלפי חוץ לכיוון האזניים. זהו כיוון הניקוז הלימפתי בפנים, מריחה כזו תמנע הצטברות נוזלים מיותרים בפנים.

4. יש לחמם את החלב/קרם הניקוי בין כפות הידיים כדי להביאו לטמפרטורת/חום הגוף. מוצרי טיפוח מקבלים את טמפרטורת החדר, שהיא קרה מחום הגוף. כשחומר קר נוגע בעור הפנים, נוצרת התנגדות של העור למוצר.

6. לאחר ניקוי עם מי פנים, או סבון פנים מומלץ להניח טישו יבש על עור הפנים, בצורה זו יספגו שאריות המים וימנע מצב של אובדן לחות והתייבשות העור, כך שהלחות תיספג בעור בצורה יעילה.

7. אין לשפשף את העיניים כשמסירים את האיפור מאזור העיניים: יש להרטיב שני פדים קוסמטיים עם מסיר איפור ייעודי לעיניים, ולהניחם על העיניים למספר שנית. בדרך זו הפדים הקוסמטיים סופגים את שאריות האיפור והלכלוך מבלי "להציק" לאזור העיניים העדין. פעולה אגרסיבית תגרום לנזק בלתי הפיך בצורת קמטים ורפיון.

8. כשאת מנקה את הפנים - אל תשכחי את הצוואר!

עם מה מנקים את הפנים?

shutterstock_395172751

תכשירי הניקוי לפנים מוצעים במרקמים שונים וכל אחת יכולה לבחור את המועדף עליה בהתחשב בהרגלי הטיפוח שלה ובסוג העור שלה. ישנם תכשירים לשימוש עם צמר גפן כמו חלב פנים, מי פנים ומים מיסילריים ותכשירים הנשטפים במים במרקם ג'ל או מוס.

לצד הניקוי היומיומי יש להקפיד אחת לשבוע על ניקוי עמוק יותר שמטרתו להסיר תאים מתים ולאפשר חדירה טובה יותר של התכשירים המטפלים בעור כגון סרום, קרם ומסכות למיניהן. הניקוי השבועי מתבצע באמצעות פילינג או מסיכה.

בשנים האחרונות התפתחה קטגוריה חדשה בתחום הניקוי – מברשות חשמליות ייעודיות לניקוי הפנים. אלה באות להחליף למעשה את פעולת הפילינג בכך שהן מבצעות ניקיון עמוק ומסייעות בהסרת תאים מתים, שומן ולכלוך לכוד.

SONIC137

Sonic Skin Cleanse: מכשיר מברשת מתקדם לניקוי פנים יסודי ועמוק, לשימוש יום-יומי. המכשיר פועל בשיטה ייחודית לניקוי עמוק המבוססת על תנודות בתדירות גבוהה, המרטיטות את העור, מזרימות את הדם ומציפות אל פני השטח את הלכלוך והשומן המצטברים בנקבוביות העור. מחיר- 199 שקל. 

מה ההבדלים בין תכשירי הניקוי השונים?

מי פנים-

תפקידם של מי הפנים הוא לאסוף את הלכלוך והשומן, לחטא, לאזן את רמת ה-PH של העור, לכווץ את הנקבוביות ולסיים את פעולת הניקוי. לעתים הם מכילים גם מינרלים, ויטמינים וחומצות שונות, הגורמות לפילינג עדין של תאי העור המתים בשכבת העור העליונה. לרוב מי הפנים מהווים מוצר משלים לחלב פנים אבל היום ניתן להשיג מי פנים שעושים את 2 הפעולות בתכשיר אחד. חשוב לבחור במי פנים יעודיים לסוג העור.

superpharmclean13718

מימין: לוריאל פריז, מי פנים, מחיר: 40 שקל. באמצע: סופט טאץ', מי פנים מסדרת קלין, מחיר: 24.90 שקל. משמאל: מי פנים למראה מט לעור מעורב שמן, מחיר: 89 שקל

חלב פנים -

חלב פנים הוא בסיס תחליבי שלרוב מכיל שומן ועל כן מומלץ בעיקר לבעלות עור רגיל ויבש. התחליב ממיס לכלוך ושאריות איפור תוך הענקת לחות ומותיר את העור רך ונעים. חלב פנים לא נשטף במים ומתאים לכאלה שאוהבות לנקות פנים מבלי לרחוץ אותן. ניתן ומומלץ להשלים את הניקוי במי פנים.

superpharmclean13716

מימין: קליניק, חלב ניקוי, מחיר: 179 שקל. באמצע: קרליין, חלב פנים לעור יבש ועדין, מחיר: 80 שקל. משמאל: DECLEOR חלב פנים מחיר 247.20 שקל

תרחיץ לפנים -

תרחיצי הפנים (שאנחנו נוטות לקרוא להם סבון פנים)  ממיסים שאריות שומן ומנקים לכלוך והרכבם תלוי בייעודם. בין היתר מכילים התרחיצים לפנים חומרי לחות, ויטמינים ומינרלים, חומצות שונות וחומרים נוגדי חמצון והם מגיעים במרקמים שונים למשל מוס אוורירי או ג'ל מקציף. הבחירה ביניהם תלויה בסוג העור ובהעדפה האישית של המשתמשת. ניקוי באמצעות סבון פנים הוא המומלץ ביותר לבעלות עור שמן.

superpharmclean13713

מימין: לייף, תרחיץ פנים נטול שומן. מחיר: 19.90 שקל, באמצע: סבוקאלם, סבון פנים, מחיר: 79 שקל, משמאל: קלרינס, סבון פנים מקציף עדין לעור שמן/מעורב, מחיר: 201 שקל

מסיר איפור לעיניים -

רוב חומרי הניקוי אינם מיועדים לניקוי איזור העיניים ולכן מומלץ להצטייד במסיר איפור ייעודי עדין המכיל רכיבים מרגיעים ועדינים המתאימים לטיפול בעור הרגיש מסביב לעיניים. רצוי לבחור בתכשירים המכילים שכבה של שמנים הידרופיליים וגם שכבה מימית המשתלבות זו בזו לאחר פעולת ניעור ופרוטאינים לחיזוק שורשי הריסים.

superpharmclean13714

מימין: בורז'וואה, מסיר איפור אקספרס, מחיר: 76.65 שקל, באמצע: PAYOT, מסיר איפור עיניים, מחיר: 55 שקל. משמאל: שיק, מסיר איפור דו פאזי. מחיר: 25 שקל.

מי מסילר -

מים מיסלריים הם הלהיט העכשווי בתחום הסרת האיפור והניקוי והם מציעים 3 פעולות בתכשיר אחד- ניקוי יסודי, הסרת איפור מהפנים והעיניים והענקת לחות. הנוסחה של המים המיסילריים מכילה מולקולות מיקרוסקופיות שממיסות את הלכלוך "מושכות" אותו מהעור ומסירות בקלות וביעילות. השימוש נעשה כמו במי פנים באמצעות צמר גפן ואין צורך בשטיפה לאחר סיום הניקוי.

superpharmclean1371

מימין: גרנייה מי מיסלר לניקוי הסרת איפור והרגעה וטיהור, מחיר: 60 שקל, באמצע: קרליין, מים מיסילריים, מחיר: 29.90 שקל. משמאל: גרלן, מים מיסילריים מסדרת הניקויים, מחיר: 256 שקל

מגבוני ניקוי לפנים -

מגבונים להסרת איפור הן האופציה המהירה ביותר לניקוי עור הפנים, בימים בהם את עייפה מדי או מסתובבת שעות ארוכות מחוץ לבית ורוצה להתרענן, הם בהחלט יעשו את העבודה אך לרוב הם אינם מומלצים לשימוש יומיומי.

superpharmclean13712

מימין: לייף, מגבונים להסרת איפור, מחיר- 20.90 שקלים ל-25 יחידות. משמאל: דר פישר, מגבונים להסרת איפור לעור רגיש, מחיר: 24.90 שקל למארז של שלישיה.

שמן ניקוי -

שמני ניקוי ייעודיים לפנים, חודרים לעומק הנקבוביות וממיסים לכלכוך קשה ואיפור שהצטבר שם. בניגוד למה שחושבים, ניקוי באמצעות שמן מתאים לבעלות עור שמן כיון שהוא מצליח להמיס את השומן "הרע" הכלוא בעור ובנוסף, יוצר איזון ולכן העור לא מרגיש צורך לייצר את השומן בעצמו. לבעלות עור שמן מומלץ להשלים את הניקוי באמצעות מי פנים.

superpharmclean137189

מימין: לנקום, שמן ניקוי, מחיר: 221 שקל, באמצע: שיסיידו, מחיר: 340 שקל, משמאל: יובנה, שמן לניקוי מטהר, מחיר: 219 שקל.

פילינג לשימוש ביתי -

תכשירי הפילינג פועלים על קילוף התאים המתים משכבת העור העליונה ובכך מרעננים את העור. יש סוגים שונים של תכשירי פילינג, כשהנפוץ הוא פילינג גרגרים (במרקמים שונים:גס, בינוני או עדין). תנועות סיבוביות עם החומר הגרגרי גורמות לתהליך הקילוף של התאים המתים. קיימים פילינגים עדינים לשימוש יומיומי וגסים יותר שמומלצים לשימוש אחת לשבוע.

superpharmclean13715

מימין: ביו אקטיב קר, ג'ל גרגירים, מחיר: 183 שקל, באמצע: תפוח טכנולוגיות, קרם ניקוי מיקרו גרגרי, מחיר: 125 שקל. משמאל: קליניק, ,scrub 7 days מחיר: 208 שקל

מסיכת ניקוי -

מסיכות ניקוי וטיהור מיועדות לרוב לשימוש אחת לשבוע, הן מועשרות ברכיבים שסופחים את הלכלוך ותפקידן להסיר תאים מתים ולכלוך ולמנוע הצטברות שומן בנקבוביות ובמקביל להעשיר את העור בחומרים מזינים.

superpharmclean13717

מימין: לנקסטר, מסיכת טיהור, מחיר: 99 שקל. באמצע: סאבוקאלם, מסכת פילינג אנזימטית, מחיר 128 שקל. משמאל: קרליין, מסיכת ניקוי וטיהור, מחיר: 100 שקל

***
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה