הליכוד והבית היהודי: מי שונא נשים יותר?

למרות שהפכה לפנים של הבית היהודי, איילת שקד עדיין לא הופכת את המפלגה הזו לפמיניסטית. אבל דווקא שהליכוד יטען זאת, אחרי שממשלתו הדירה נשים באופן שיטתי? טל שניידר על מלחמות ארתור פינקלשטיין וגילה פינקלשטיין

03/01/2013
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

ויכוח פמיניסטי בוער בימין הוא בהחלט התפתחות מפתיעה בעלילת קמפיין 2013. הגענו ליום בו מפלגת הליכוד ביתנו ומפלגת הבית היהודי מתווכחות ביניהן על ייצוג נשים, כשכל צד טובל ושרץ בידו. הויכוח מתנהל מתחת לפני השטח, מזה כמה שבועות, כשאיילת שקד, מספר 5 בבית היהודי, מתרוצצת בין אירועים מטעם מפלגתה, כפנים של הבית היהודי, לצידו של יו"ר המפלגה, נפתלי בנט והליכוד מנגד, שולח את ח"כ ציפי חוטובלי, מספר 14 ברשימה, גם דתיה וגם אישה, לכל אירועי הבחירות של הליכוד.

הדברים עלו לשיא חדש אתמול בלילה כשהליכוד, בעצת היועץ ארתור פינקלשטיין, שלף את הטיעונים הפמינסטיים מן הנפטלין. בהודעת דובר בשעה מאוחרת הם הודיעו שיוצאים בקמפיין אינטרנטי לחשיפת הדעות של חברי רשימת הבית היהודי לכנסת: “הרב בן דהאן, מספר 4 ברשימה מטעם תקומה קורא לבטל את הועדה למעמד האישה בכנסת;  מוטי יוגב, מספר 9 ברשימה, מעדכנים בליכוד "הוביל הפרדה של בנות מבנים בבני עקיבא" והרב דב ליאור, מנהיגה הרוחני של תקומה אמר "אין ראוי שאשה תופיע בבתי משפט".

“בקצב הזה של פינקלשטיין" כתבה איילת שקד בקיר הפייסבוק שלה כשעה לאחר מכן "עוד נכניס את גילה פינקלשטיין, מספר 18 לכנסת" כשהיא מתכוונת כמובן שכל התקפה של הליכוד על הבית היהודי ועל נפתלי בנט באופן אישי, מקדמת את המפלגה שלהם בסקרים. ואכן, היום בבוקר פורסם סקר ברשת ב' הצופה לבית היהודי 18 מנדטים.

אך ראוי לשים את העובדות והנתונים בקדמת הדיון:

מפלגת הליכוד מסיימת כיום 4 שנים בשלטון, מבלי אף אישה בקבינט הבטחוני מדיני. 14 שרים גברים ישבו שם ולא מצאו לנכון, בשום שלב, למנות אישה לגוף הבטחוני החשוב ביותר במדינה. לימור לבנת, השרה הבכירה והמנוסה בליכוד (ותיקה בהרבה מחלק מן השרים החברים בגוף הנ"ל) הוזמנה לפורום כמשקיפה בלבד, ללא יכולת הצבעה והשפעה על השיח.

זאת ועוד, במשך 4 שנים, מורכבת הממשלה מכמעט 30 שרים (כעת פחות, לאור התפטרות שר החוץ), כאשר רק שלוש שרות יושבות בממשלה: שרת הקליטה סופה לנדבר, שרת התרבות והספורט לימור לבנת ושרת החקלאות אורית נוקד. איפה הן הנשים ההן, שהליכוד החליט פתאום לדאוג להן. אנחנו בסלונה, כתבתנו כאן רבות על הנושא, על העדר נשים מאירועי הליכוד, על מרכז הליכוד בו מתוך 4000 גברים יש רק 500 נשים, על התקנון של המפלגה, שבאמצעות הבטחת ייצוג הנשים, הקפיץ את ח"כ חוטובלי למקום ה 10 בלבד (ולאחריו, בשל המיזוג עם ישראל ביתנו, היא שובצה במקום ה 14) ועל כך שהשרה הבכירה שלהם, הודרה במשך 4 שנים ממוקד קבלת ההחלטות במפלגה.

מנגד, כמובן שבבית היהודי יש בעיות רבות. אחת מהן, נחשפה בסיפור שלי, בחודש אוגוסט האחרון, כאשר איילת שקד הוזמנה לעימות בין המועמדים הצעירים במפלגה ובהחלטה של מוסד אקדמי המיועד לגברים בלבד, השתתפותה נמנעה. הסיפור הכה גלים בציונות הדתית, ולמרות שבנט ושקד ניסו שלא לעורר מהומה נוספת מעבר לפרסום, עמדה ברקע כל הזמן השאלה, מדוע בנט לא הודיע שלא יתייצב לעימות (בין בכירי המפלגה) כאשר פאנל העימות שתוכנן בשעה מוקדמת יותר, בין צעירי המפלגה מתבטל בשל הדרת שקד.

משה איפרגן, פעיל ליכוד מירושלים, שניסה להתמודד בפריימריס והפסיד, עורר הבוקר שוב את היצרים. בקבוצת הפייסבוק שלו תומכי הליכוד- קמפיין השטח ובאתר ליכודניק הוא העלה היום בבוקר את תמונתה של שקד "תהיי יפה ותשתקי" הוא כתב שם, בדרכו הפרובוקטבית, כשהוא מצביע לכיוון המטריד (לדעתו): המפלגה הזו משתמשת באיילת שקד כנערת פוסטר, אך כשהדברים מגיעים לשטח, כמו למוסד אקדמי דתי, לא רוצים שם שהיא תבוא ותדבר בפני הסטודנטים במקום.

>> את הפוסטים של טל שניידר ניתן לקרוא גם בפלוג, הבלוג הפוליטי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה