הלבנת שיניים - כל השיטות

להלבין לבד או במרפאת שיניים. כמה זה יעלה ומה היתרונות והחסרונות. אסנת עופר בודקת אופציות למי שרוצה להלבין

22/02/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» מרגע שהן בוקעות, השיניים הולכות ומתכהות

שיניים לבנות ובהירות הן משאת נפש: משדרות בריאות ונעורים, זוהר הוליוודי, בקיצור, כל מה שצריך כדי להצליח בחיים. לפחות ברמת הפנטזיה. אבל למרבה הצער, מרגע שהן בוקעות, השיניים שלנו רק הולכות ומתכהות. טיפולי הבהרה עשויים לשנות את מראה השיניים ואת צבען, אבל חייבים לקחת בחשבון שהשיניים ימשיכו בתהליך ההתכהות גם אחרי הטיפול בהבהרה. כך שלא מדובר בתהליך חד פעמי, אלא בטיפול שיש לחזור עליו אחת לכמה שנים.

..
"הבהרת שיניים היא לא טיפול חיוני לשיניים. נהפוך הוא, במצבים מסויימים עלול להיגרם להן נזק כתוצאה מההבהרה. אבל יש אנשים שמרגישים שזה הטיפול הנחוץ להם, ממש כפי שמבקשים לשפר את מראה הפנים או את מבנה הגוף בניתוח פלסטי. מי שחשים כך, מומלץ שישקלו לבצע את הטיפול", מעיד רופא השיניים ד"ר אילן אדלהייט.

..

בגדול, ישנן שתי שיטות: זו שמבצעים באופן עצמאי לבד בבית, וזו שמבצעים אצל רופאי שיניים, במרפאה. בשתי השיטות עושים שימוש באותם חומרי הלבנה, רק בריכוזים שונים. יש רופאי שיניים שמציעים "לחזק" ולזרז את התהליך את ההבהרה בהקרנות של אור כחול או באמצעות חימום בקרן לייזר. מלבד ההבדל בריכוז החומר הפעיל, ישנו הבדל משמעותי בין שתי השיטות הוא במשך הזמן שהפעולה אורכת ונוחות השימוש, ובסיכון לנזקים ותופעות לוואי.
..

צבע השיניים הטבעי הוא מגוון ויכול להיות לבן עד צהבהב, אלא שעם השנים צבע השיניים יכול גם להשתנות בגלל  מספר סיבות. הסיבה הראשונה היא התמעטות שכבת האמייל המצפה את השן, בגלל צחצוח אגרסיבי, בגלל חומרים חומציים שעולים מן הקיבה כשמקיאים, וגם באופן טבעי, בגלל נטייה גנטית. "ככל שהציפוי האמייל נעשה דק יותר, ישנה נטייה גדולה יותר שצבע השיניים יהיה צהוב, משום שמה שנגלה לעין זהו צבעה הטבעי, הצהבהב, של שכבת הדנטין שנמצאת מתחת לאמייל. סיבה נוספת לשינוי צבע השיניים היא שתיית משקאות כגון קפה ותה, ויין אדום, שימוש בתבלינים "צבעוניים", כמו כורכום, ועישון. יש גם מזונות שונים שמכילים חומרי צבע. ההצובענים שיש בשתייה, במזון ובעשן הסיגריות  חודרים לתוך תעליות זעירות בשכבת האמייל ובכך משפיעים על הגוון שלה. ניתן לסלק ולהבהיר את הצובענים שחדרו לתעליות באמצעות מי חמצן – בהם משתמשים בתהליך ההבהרה. אבל צריך להבין, שלא לכולם יש שיניים לבנות באופן טבעי. הבהרת שיניים יכולה לחמצן את השן ולהעניק לה מראה צחור ובוהק, בזכות סילוק והבהרת חומרי הצבע שמקורם במזון, שתייה ועישון ושנספגו באמייל, אבל צבע השן הטבעי לא ישתנה בעקבות הפעולה",  מדגיש ד"ר אדלהייט.
....

ד"ר אדלהייט

הלבנה ביתית

..

הלבנה ביתית אפשר לבצע בעזרת משחות שונות שנמכרות ברשתות הפארם ובמרכולים. אבל חשוב לציין: המשחות מכילות ריכוז נמוך מאוד של חומרי חמצון והתוצאות בהתאם.
אם רוצים תוצאות משמעותיות יותר, כדי לבצע הלבנה ביתית בחומרים שמקבלים אצל רופא השיניים. לשם כך, הרופא יכין מעין סד שנוצר על פי תבנית השיניים, ועשוי מחומר פלסטי גמיש. את הסד ממלאים בחומרי ההלבנה שמקבלים מרופא השיניים, ומניחים על השיניים למשך שעה עד כ-3 שעות, מדי יום. יש שישנים עם הסד במשך הלילה. כך למשל שבועיים-שלושה.
יתרונות: מבצעים את הטיפול בבית בשעות שנוח לכם, צריך להשתמש בסד רק כמה שעות  ביום, ריכוז החומרים המחמצנים אינו גורם לרגישות בחניכיים, בדרך כלל, אלא רק במקרים נדירים. אם זה קורה, מפסיקים את ההבהרה למספר ימים.
חסרונות: השימוש בסד אינו נוח, בעיקר בלילה, משנה את התחושה בפה ומקשה על הדיבור, מה שאומר שאי אפשר לעבוד או לארח כשמשתמשים בו.
מחיר הטיפול: 1,000-3,000 שקלים, תלוי בריכוז ואיכות חומרי ההבהרה.
..

..

הלבנה במרפאה

בטיפול הזה, כאמור, ריכוז החומרים גבוה יותר. הרופא מניח על החניכיים יריעת סיליקון שתגן עליהן ומורח את חומרי ההבהרה בזהירות. הטיפול אורך כשעה וחצי. כאמור, יש רופאים שמציעים הלבנה באור כחול או בלייזר. "מדובר בחומרי חמצון "סגורים" שצריך "לפתוח" באמצעות הקרנת אור", מסביר ד"ר אדלהייט ומזהיר: השימוש בלייזר עלול במקרים מסויימים לגרום נזק לעצבי השיניים, ועל כן עדיף לבצע פעולה זו באור כחול.

יתרונות: טיפול חד פעמי, קצר יחסית.
חסרונות: חומרים מרוכזים מאוד שעלולים לגרום לצריבה קשה בחניכיים, צריך לשבת בפה פתוח במשך שעה וחצי, וזו מטלה שלא כל אחד מסוגל לה.
מחיר הטיפול: 1,500-4,000 שקלים, תלוי בריכוז החומרים ובאיכות והאם משתמשים בלייזר או באור כחול.

..

כמה זמן נשמרות תוצאות ההלבנה?

...

בדרך כלל התוצאות הן דרמטיות בשתי השיטות, וצבע השיניים הופך ללבן ובוהק. ואולם לדברי ד"ר אדלהייט, בשתי השיטות, הביתית והמרפאתית, יש לחזור על ההבהרה לאחר כשנה עד שלוש שנים, תלוי בהרגלי החיים ומידת השימוש במזונות ומשקאות שמכילים חומרי צבע.

..
צילום אילוסטרציה:  Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה