הכתבה שיכולה להציל את החיים שלכם כשאתם נכנסים לים

אמיר פרישר גוטמן הוא קורבן אחד מני רבים לחוסר המודעות לזרמי סחף בים. איך שורדים מצב כזה ומה אסור בשום אופן לעשות? ומה יציל את חייכם אם תקלעו למצב דומה? התשובות בפנים

21/08/2018
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

זרמי סחף - מתוך הפייסבוק של שי טריניטי

הטרגדיה של אמיר פרישר גוטמן, שנפטר בשנה שעברה לאחר שטבע בחוף לא מוכרז בנסיון להציל את אחייניתו, כמו גם מקרי טביעה רבים שהתרחבו השנה בחופים לא מוכרזים, מפנה זרקור חשוב להתנהגות נכונה בים, בחופים לא מוכרזים ולסכנות הסחף בים.

הקיץ טבעו בחופי ישראל כבר 53 אנשים, כתוצאה מהתנהגות לא זהירה, משחיה בחופים לא מוכרזים ומבורות. אמיר פרישר גוטמן היה שחיין מנוסה ומקצועי, אולם גם הוא לא הצליח להתמודד עם הזרמים שתקפו אותו ואת אחייניתו. ישנם כללי התנהגות מאד ברורים, שהיו יכולים להציל את חייו, ויכולים להציל את חייכם, במקרה שנקלעתם לזרמי סחף בים.

פוסטים רבים התפרסמו ברשתות החברתיות בעקבות הטרגדיה של גוטמן, על הסכנות של התמודדות עם ים סוער, והנה אחד מהם, של ערן נעים, שהפך ויראלי בשעות האחרונות, ובצדק. הפוסט נפתח במילים: "אני רוצה לשתף אתכם במשהו שיכול להציל את החיים שלכם או של חברכם בעונת הרחצה הקרובה... אם תקראו את מה שאני רושם לפניכם עכשיו רוב הסיכויים שתצאו בחיים אם תקלעו לזרם כזה אי פעם, ויש סיכוי טוב שזה יקרה."

 ערן מסביר איך לזהות בורות וזרמים: "קודם כל עליכם לדעת שגל מתחיל להישבר אך ורק ברגע שהקרקעית מגיעה ל- 1/3 מגובהו, מה שאומר שהגל ישבר באזור שיש גבעות חול/קרקעית רדודה ולא ישבר איפה שיש בורות. אז ע"י מבט חטוף של כמה דקות על הים תוכלו לזהות איפה הגלים נשברים (יש גבעות) ואיפה לא (בורות). זה למה אגב המצילים תוחמים את אזור הרחצה המותר באמצעות דגלים - כי שם אין בד"כ בורות או זרמים. כן כן אני יודע שניפצתי לכם את האשליה שאיפה שהים רגוע יותר הוא בטוח יותר - טעיתם, ההפך הוא הנכון. דווקא המקום שנראה הרגוע והשקט הוא המסוכן ביותר והוא ייקח אתכם פנימה לתוך הים."

הוא ממשיך ומסביר את הטעות הנפוצה שאנחנו עושים כשאנחנו נתקלים בזרם חזק: "אופס נקלעתי לזרם פריצה! מה לעזאזל אני עושה עכשיו? דבר ראשון - תרגע ואל תנסה להילחם בו, אתה לא הראשון שזה קורה לו. רוב הסיכויים שעל ידי חתירה נגד הזרם אתה תתעייף, תאבד כוחות, תלחץ ותטבע - זו גם הסיבה ששומעים לפעמים שגם שחיינים מקצועניים טובעים בים - כי לא משנה כמה שחיין טוב אתה, הזרם בד"כ יהיה יותר חזק ממך. לכאן נכון המשפט "מה שלא עובד בכוח עובד במוח". דבר ראשון תזכרו שאתם נמצאים בזרם כי אתם בבור - מה שעליכם לעשות זה לצאת ממנו ע"י שחייה לאחד הצדדים - ימין או שמאל תלוי איפה אתה מזהים שגל נשבר (כלומר גבעה)."

מי שמעוניין בפרטים נוספים או שיש לו שאלות בנושא, מוזמן להצטרף לקבוצה "להיכנס לים ולצאת בשלום"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה