הכירו את המתמודדת: נבילה אספניולי

היא נבחרה ע"י ארגון בינלאומי לאחת ממאה הנשים הכי מעוררות השראה בעולם לצד הילארי ואופרה, ועל פי הסקרים מקומה בכנסת הוא על חוט השערה. ד"ר נבילה אספניולי מחד"ש משלבת בתוכה את כל הניגודים, כולל כאלה שלא חשבתן עליהם

15/01/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» אספניולי. התיווך של התקשורת בעייתי

לא צריך להכיר זמן רב את ד"ר נבילה אספניולי (57), מספר חמש בחד"ש, כדי להבין שהיא אדם מאוד ענייני וישיר. מניסיונה, העולם הוא מקום קשה, מורכב, דרוש תיקון – ולכן חבל לבזבז את הזמן היקר על דיבורים מתיפייפים. ככה זה כשאת גם פעילה פוליטית, גם פמיניסטית מוצהרת, גם פלסטינית גאה וגם אזרחית ישראלית אכפתית. היא עשתה דרך ארוכה ומעוררת הערכה, וב-2011 נבחרה לאחת ממאה הנשים מעוררות השראה של הארגון הבינלאומי WOMEN DELIVER. כדי לסבר את האוזן, נשים נוספות שנבחרו לצדה היו הילרי קלינטון, אופרה ווינפרי וראניה מלכת ירדן.

למה עכשיו? או במקרה שלך – למה רק עכשיו?

"בפריימריס האחרונים ניכר שהרבה חברים וחברות במפלגה ראו חשיבות בכך שתהיה אישה ברשימה במקום ריאלי ולשמחתי, הצלחתי להתחבר לקולות האלה".

אחרי שנים של עשייה חברתית, פתאום בשבועות האחרונים את נמצאת תחת מכבש של מערכת בחירות ארצית. למדת משהו חדש על החברה הישראלית בעקבות החוויה האינטנסיבית?

"כן, לצערי למדתי על עוולות חדשות שנעשות לנשים. יש היסטוריה לא כתובה בנושא הזה וחשוב שמישהו יפנה אליה תשומת לב. לא הכרתי, למשל, את כל הנושא של נשים – יהודיות וערביות – שגרות ברחוב בישראל, שנאבקות על דיור ציבורי".

על מה היית צריכה לוותר כדי להיבחר כמועמדת לכנסת? על תוותרי אם תיבחרי?

"אני לא רואה את הריצה לכנסת בהקשר של ויתור אלא יותר בהקשר של שדרוג. במשך עשרות שנים אני דוחפת רעיונות שחשובים לי כמו העצמת נשים וקידום השלום, שזה בעיני הכי קריטי. כפלסטינית אני רוצה שהעם שלי יחיה בשלום וכאזרחית המדינה אני רוצה חברה יותר שיוונית".

את מגדירה את עצמך כפלסטינאית גאה ובאותה נשימה כאזרחית ישראלית. יחסית למועמדות אחרות שראיינתי עד כה – מכל קצוות הקשת – אפשר להגיד שאותך הכי קשה לציבור הישראלי לעכל?

"אני קומבינציה לא מובנת לרוב הקהל הישראלי – פלסטינית גאה שמנסה להשפיע על השיח הציבורי במדינה. קשה לשים עלי תווית אבל אני חושבת שמי שכן מגיע אלי ושומע אותי, מבין את מה שאני אומרת ומבין, בין היתר, שהמציאות בישראל מורכבת יותר ממה שחשב".

מסרים מורכבים הם לא מנה מומלצת בתפריט של קמפיין בחירות. זה בטח משהו שאת לומדת עכשיו על בשרך.

"אנשים מתקשים להבין מסרים מורכבים, חלקם גם לא רוצים. צריך גם להזכיר שהמדיה חוסמת את הציבור מלשמוע מסרים שכאלה. לצערי, הרבה אנשים פשוט לא חשופים לשיח שאני מקדמת. מערכת הבחירות הנוכחית היא קצרה מאוד – בקושי חודש וחצי – והיא  לא מאפשרת לפתח שיח אידיאולוגי מורכב. הכל מצומצם לסיסמאות. זה לא טוב לשום מפלגה וגם לא לבוחרים".

פרשת חנין זועבי והחשיפה הגדולה שהיא מקבלת בתקשורת – מקשה או עוזרת לך לקדם את המסרים של חד"ש?

"באופן עקרוני, התיווך דרך המדיה הישראלית בעייתי. בדרך כלל לא מזמינים אותי לדיונים תקשורתיים שעוסקים במיינסטרים. ההתייחסות אלי באה בדרך כלל כשיש סנסציה ולא למשל ממקום שבא להראות שיתופי פעולה בין ערבים ויהודים. זה מצב בעייתי שאני לא בטוחה שאני מצליחה לפתור. אני רוצה להגיע לקהל בוחרים שאינו קהל הבוחרים הקלאסי שלי, כלומר פעילי השמאל אבל מצד שני אני לא מוכנה 'לעשות סצנות' כדי לקבל יותר התעניינות תקשורתית".

בניגוד לחברת הכנסת זועבי?

"הייתה לה הזדמנות לנצל את החשיפה שהיא קיבלה בעקבות המאבקים שלה והיא ניצלה אותה. התנהלות כזאת כנראה נכונה לה אבל היא לא נכונה לי. אני באה מקול פוליטי אחר שרוצה ליצור חיבור בין האנשים. אני מעריכה את הקשרים האנושיים שנוצרים בין בני האדם, קשרים אמיתיים, צנועים ואלו גם התגובות שאני מקבלת בשבועות האחרונים, בעיקר מנשים שמעריכות את האתגר שלקחתי על עצמי".

יש הצעת חוק שבמידה שתהפכי לחברת כנסת יהיה חשוב לך במיוחד לקדם?

"יש המון. באופן מיוחד, כל הנושא של נשים, תעסוקה ועוני חשוב לי. תעסוקה הוגנת לנשים - בין היתר חד הוריות - היא נושא שיש לקדם חקיקתית".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה