הכי יפים בשוק הפשפשים

טיול מצולם בשוק הפשפשים העכשווי, ישן וחדש, יקר ופחות, הסוחרים הותיקים מתלוננים, החדשים מבקשים שלא תתמקחו, ושרידים של יופי אותנטי

29/01/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

שוק הפשפשים עובר שינוי עמוק בשנתיים האחרונות, עם ההשקעה העירונית בו, בפיתוח ושיפוץ, פתיחתן של חנויות מעצבים, בוטיקים ומסעדות, ואירועים ממוסדים כמו שוק הלילה השבועי בחמישי. המגמה לצרוך רהיטים וחפצים המשתייכים לסגנון ה"רטרו" או "וינטג'", היטיבה עם סוחרים שזיהו הזדמנות, אבל זה כמובן ייקר את הסחורה הנמכרת בו בעשרות ומאות אחוזים, ולכן כבר אינו ארטקטיבי למחפשי מציאות זולות.

הסוחרים הותיקים טוענים כי המגמות החדשות לא מיטיבות איתן. אבי, סוחר בחנות מנורות ואהילים ברחוב רבי יוחנן למשל, מספר כי השינויים השוק דווקא הפחיתו את מספר הקונים, והשנה האחרונה היא הגרועה ביותר במכירות מזה שנים רבות: "מטיילים, אבל לא קונים. ביום שישי תבואי תראי פה שלושים ארבעים עומדים בתוך החנות, אין מקום לנשום, אבל לא קונים, אנשים לא מבינים למה אני מבקש על המנורה הזו מאות שקלים, בן אדם אומר לי, מה? על הזבל הזה? אבל זה כמו שבן אדם לא מבין למה לשלם על פיקאסו אלפים ולא כמה שקלים".

הוא מוסיף ומספר שהרבה חנויות ותיקות נסגרו השנה בשוק: "העיריייה העלתה את הארנונה הרבה הרבה, ושכר הדירה קפץ, יותר מקניונים, את משלמת פה 500-700 למ"ר, פלא שסוגרים?".

מולו נפתחה לפני כחצי שנה חנות בשם "home work shop", מדובר בבוטיק רהיטים וכלים לעיצוב הבית, שפתחו גלית ונאווה, האחרונה מעצבת פנים, והן מייבאות רהיטים חדשים וישנים/מחודשים ממזרח אירופה, סקנדינביה, ועוד, בסגנון שהן מגדירות "בין תעשייתי וממוחזר לבין פרובינציאלי ורומנטי".

"אנשים מתבלבלים", אומרת גלית הבעלים, "עוד לא התרגלו שכאן זה לא שוק, אלא בוטיק, ופה אי אפשר להתמקח, ככה זה עולה. הם עוד יתרגלו. בכל העולם יש מגמה שלשווקי פשפשים נכנסות חנויות מעצבים". חלק מהרהיטים הן מעצבות בעצמן, בהזמנה אישית בארץ, כמו ספסל כחול במראה ישן משופשף שיעלה לכם 5500, או דלתות עץ עיצוביות שיעלו 2000 לאחת. הטלפון השחור המעוצב, שבחנויות השוק הותיקות אפשר למצוא דגמים מקוריים שלו בכמה עשרות שקלים, יעלה 470 ש"ח.

הרחוב האטרקטיבי ביותר למחפשי רהיטים וחפצי נוי לבית הוא עולי ציון, ומתקיים בו שילוב הרמוני בין חנויות של רהיטים ישנים ועתיקים שמחירם נמוך יחסית, לחנויות המתמחות באיתור פריטים עתיקים ונדירים בעלי ערך, שמחירם עשוי להאמיר לעשרות אלפי שקלים.

שתי חנויות מוצלחות במיוחד הן "וינטג'" בעולי ציון 33 וסמוכה אליה "נקודות חן", בשתיהן הבעלים חוזרים בתשובה, וזוכים לקהל ערני שמבקש להתאים את סביבת המגורים לטרנד השולט כרגע, הוינטג'. בעלי "נקודות חן" הם מתמקדים בחיפוש רהיטים ששנת ייצורם עד 1940 ומגיעים ממזרח אירופה בעיקר, וכן פריטים מקומיים מהשנים האלו "שנות החמישים זה כבר חדש מידי בשבילנו". וינטג' מייבאת משלל מדינות אירופה ומציאות מקומיות, כשהבעלים, ערן, הוא סוחר ותיק ובן לשושלת משפחתית בשוק, שכבר 100 שנה מוכרים בו עתיקות.

השחקן מנשה נוי למשל, נראה בחנות נקודות חן בשבוע שעבר, רוכש מראה, ארון ושולחן, ושילם תמורתם 3800 שח. עוד סמוכה אליהן היא חנות רהיטי מעצבים אתניים מאינדונזיה "הומאז'". לבעלים מפעל באינדונזיה המבצע הזמנות לפי בקשתה לקוחות ובעלי החנות, וכן ייבוא שוטף ממדינות המזרח הרחוק.

חלון החנות נקודות חן

כרזה מקורית בחנות וינטג', ייבוא מבלגיה, מחיר: 10000 שח

מכונת כתיבה עתיקה בחנות נקודות חן, 700 שח

שלטים מהמנדט הבריטי, חנות נקודות חן

ספה שחורה מצ'סטרפילד, אנגליה בחנות וינטג', 4500 שח

טלפונים עתיקים, בחנות נקודות חן

שולחן עתיק, וינטג', 1800 שח

כרזות מקוריות של סרטי צ'רלי צ'פלין, חנות נקודות חן

רדיו אנגלי מבקליט, ייבוא, 1800 שח, בחנות וינטג'

שולחן פסיפס, וינטג', 1000 שח

קרמיקה בחנות וינטג'

טלפון ציבורי, נקודות חן

כיסא בהומאז', 7200 שח

כשעולים לרחוב יהודה מרגוזה, אפשר למצוא עוד חנויות עיצוב חדשות שנפתחו בשנה האחרונה ומביאות סגנונות שונים של פריטי עיצוב ורהיטים. Abhaya ביהודה מרגוזה 12 מחזיקה ריהוט אסיאתי, שנאספו על ידי בעלת הגלריה דורית כץ, המאופיינים בגימור נקי. "אפרו" (נחמן 6) היא גלריה של ריהוט אפריקאי, כבת ארבע שנים, מעצבת בחנות מספרת שהקהל מגוון, רבים מהם מחפשים פריט שיהפוך פינת בבית לייחודית, ולאוו דווקא מרהטים את כל הבית בסגנון הזה. "מחברות" אתיופיות שנתלות על הקיר כשלטים עם כתב אתיופי יעלו 1300 שח לאחת, חרוזים מודרנים מגאנה יעלו 2700 שח.

abhaya 1700 שח

אפרו, גלריה אפריקאית

חרוזים מגאנה באפרו 2700 שח

מחברת אתיופית, אפרו, 1300

ולבסוף, גם חנויות עם פריטי עיצוב מודרנים וצבעוניים, מוריאציות שונות של פלסטיק, בסגנון שאפשר למצוא בקניון מודרני לא נעדרות מהשוק. sofi ברחוב נחמן 3, היא פינה עזת צבעים בעלת פריטי פופ שמחים, קופסאות אוכל מאוירות, סלים צבעוניים, כלי בית ובדים, במחירים אופיינים לקניון ממוצע.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה