הכירו את המתמודדת: עדי קול

מדי שבוע נכיר לכן מתמודדת שתכהן בכנסת הקרובה לראשונה. והפעם: עדי קול, שסיימה דוקטורט בגיל 29, סירבה לעבודה חלומית בניו יורק ונחתה היישר לקלחת הפוליטית, כדי לשמוע מח"כ חיים כ"ץ שנבחרה "רק כי היא יפה"

18/12/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» קול. החוסר ודאות עזר

ד"ר עדי קול (36), מספר תשע ברשימת מפלגת 'יש עתיד', היא הראשונה להודות שהיא די אאוטסיידרית בכל מה שקשור לפוליטיקה. אבל גם אם הרזומה שלה בתחום הפוליטי דל, בכל מה שקשור לעשייה חברתית יש לה בהחלט במה להתגאות. לאחר שסיימה לפני כ-7 שנים דוקטורט במשפטים בחו"ל, היא שבה לארץ והקימה את התוכנית "אוניברסיטה בעם", המאפשרת לאוכלוסיות נזקקות וחסרות השכלה נגישות לאוניברסיטה. היא אחראית גם להקמתו של 'מרכז ברירה' למעורבות חברתית של סטודנטים ולעוד שורה של מיזמים חברתיים נוספים. מאחר שהתמקדה בשנים האחרונות בנושאים חינוכיים, קשה שלא לתהות מה הביא אותה להחלטה לעשות פניה קיצונית יחסית - להצטרף לרשימתו של יאיר לפיד ולהתמודד על מקום בכנסת הבאה.

"מאיפה אני מתחילה", היא מהרהרת בקול למשמע השאלה, "האמת היא שבאמת לא ממש הכרתי את העולם הזה ולא ידעתי עד כמה עמוקה הבריכה, כך שאפשר לומר שחוסר ודאות היא דבר טוב לפעמים".

אולי הייתי צריכה לשאול קודם למה חזרת לארץ כי לכאורה הגשמת את החלום – דוקטורט מאוניברסיטה טובה בחו"ל, חיים בניו יורק. מה רע?

"מאוד אהבתי את ניו יורק וגם קיבלתי שם הצעת עבודה שכמו שאומרים אי אפשר היה לסרב לה, אבל סירבתי כי ניו יורק היא לא הבית. אין כמו ישראל. מי שבאמת רוצה לשנות מערכות ולהוביל לשינוי אז רק פה אפשר. חוץ מזה אני ישראלית ויש לי אחריות למדינה".

ופתאום את בקלחת הזאת של הפוליטיקה. איך ההרגשה להפוך כמעט בין-רגע למועמדת ריאלית לכנסת?

"אני לא יודעת איך לענות על השאלה הזאת כי זה לא היה חלום חיי. גם התגובות מסביבי די אמביוולנטיות. חלק מהתלמידים של 'אוניברסיטה בעם' חוששים שהפרויקט הזה יתמוסס בגלל שאני אעסוק בפוליטיקה ואני מבינה את החשש שלהם. באופן אישי אני יכולה להגיד שאני מרגישה בעיקר אחריות גדולה. אני לוקחת את המועמדות הזאת נורא ברצינות והחלק הטוב של החוויה הזאת הוא שאנשים מתעניינים מי אני והתחושה היא שהציבור מחפש אנשים אמיתיים שייצגו אותו וזאת הזדמנות בשבילי".

את מייעדת את עצמך לתפקיד שרת החינוך?

קול: "הלוואי ואמן. מניסיון אני יודעת כמה קשה לשנות מוסדות אקדמאיים אבל הצלחתי בזה. זה לקח זמן והצריך סבלנות ומאמצים בלתי פוסקים. אני מוכנה לחכות בסבלנות ולהשקיע בתקווה שאני אראה את עצמי באחד הימים בתפקיד שרת החינוך".

באיזה תחום הכי חשוב לך לפעול בכנסת הבאה במידה ותכהני כחברת כנסת?

"אני רוצה להיות הקול של השכבות המוחלשות. יש כל מיני פוליטיקאים שכביכול מדברים בשמם אבל לתחושתי הם לא באמת מבינים את הקושי והמצוקה של האנשים האלה. אותם פוליטיקאים מציגים את עצמם כסוג של אלטרואיסטים כשבמבחן המציאות הם לא עושים מספיק מהלב. כל הצעת חוק שאצליח לקדם כדי לצמצם פערים – בעיקר בתחום החינוך – היא סוג של הגשמה מבחינתי".

כבר הספקת לככב במיני-פרשייה פוליטית כשהאשמת את הח"כ חיים כץ שטען שנבחרת רק בגלל יופייך. את מרגישה שהיותך אישה צעירה במערכת שהיא גברית ברובה היא בעייתית?

"כבר קרה בעבר שקופחתי על רקע היותי אישה. כנערה שיחקתי כדור מים שהוא ספורט גברי יחסית והיתה תחושה לא קלה במקום הזה. הבעיה היא שבמערכת הפוליטית היום דברים כבר היו צריכים להשתנות אבל זה לא קרה. תראי לדוגמה איך בזמן מבצע 'עמוד ענן' ראיינו כמעט אך ורק גברים. זה מגוחך. עצם ההתעסקות בהיותי אישה היא בעייתית ולא לגיטימית וזה המסר החשוב כאן".

איך את מתמודדת עם החשיפה התקשורתית? את מרגישה שהיא משנה אותך?

"יש אנשים שחשיפה תקשורתית באה להם בקלות וזה לא המקרה אצלי. האירוע שבו הוצגנו לתקשורת באופן רשמי במסגרת המפלגה היה עבורי די טראומטי. פתאום כל כך הרבה צלמים וכתבים מתמקדים בך ופשוט הרגשתי שאני לגמרי לא אני. כל כך רציתי שייקחו אותי ברצינות שבאתי עם חליפה אפורה ורשמית ואז מישהי הסתכלה עלי ובהיסח הדעת זרקה לי 'אפור זה ממש לא את'. זאת הערה שזכורה לי מאותו הערב כי באמת הרגשתי שאני לא בעור שלי".

וראש המפלגה שהוא המאסטר בתחום לא העביר לכם כמה שיעורים בתקשורת לפני החשיפה הגדולה?

"הוא ניסה ומנסה לעזור אבל אי אפשר להתכחש לזה שאני נמצאת כרגע במקום חדש. מבחינתי, הראיון הזה הוא הזדמנות לבקש מהאנשים שמצביעים לקחת את הדברים האלה בחשבון ולהסתכל יותר על התוכן שאנחנו מביאים איתנו וגם לבדוק שאנחנו מדברים מהבטן - גם אם אנחנו יושבים ומקריאים מהדף ונראים נורא נבוכים".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך