הכירו את המתמודדת: מרב כהן

היא רק בת 29, נמצאת בימים אלו בחודש התשיעי להריונה (!), ומודה שהאפשרות שתיכנס לכנסת מעוררת אצלה "לחץ ענקי". מרב כהן, מקום 9 בתנועה, נחשפת

08/01/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» מרב כהן, גאה להיות פוליטיקאית

את מירב כהן (29), חברת מועצת עיריית ירושלים מטעם תנועת "התעוררות" ומספר 9 ברשימת התנועה  לכנסת, קשה מאוד להשיג בימים אלה. היא רצה מוועדה בעירייה לכינוס בתנועה ומשם מיד ממשיכה לפאנל בחירות כלשהו ומשם לעוד פגישה עם פעילים. ההתרוצצות הזאת שהיתה מעייפת גם יוצא יחידה קרבית, היא כמעט בלתי נתפסת כשנזכרים שמדובר במישהי באמצע החודש התשיעי להריונה.

"אני אוהבת את זה וזה מגביר לי מאוד את המוטיבציה", היא מיד מבהירה, "הפרספקטיבה שלי התחדדה מאוד בעקבות ההיריון ועכשיו אני אומרת לעצמי שכל העשייה הזאת היא לא רק בשבילי אלא בשביל דור ההמשך שאוטוטו מגיע. זה דרייב רציני. אפילו ברמה הפיזית אני מרגישה שאני לא לבד. אם אני מתרגשת - התינוק מתרגש יחד איתי".

יצא שאת נמצאת בסיטואציה דומה לזו של מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, שהחליטה לדלג על חופשת לידה והביאה לתגובות עזות בקרב דעת הקהל העולמית. מה את חושבת בעניין?

"בעיני זה די חוצפה שאנשים נכנסים להחלטות אישיות של בן אדם. מאייר לא מהווה דוגמה עבורי כי אני כן ארצה לקחת חופשת לידה ולחוות את הרגעים הקסומים שלי עם התינוק, אבל מעצבנת אותי הפטרונות של כל מיני אנשים שמתיימרים לדעת מה נכון או לא נכון בשביל היולדת והתינוק. מצד השני, יש גם את המודל של אן מארי סלוטר, שהחליטה לפרוש מהמשרה שלה בבית הלבן כדי לחזור ולטפל בילדיה. גם היא מהווה מודל – ושני המודלים מקובלים. אני לא מבינה למה דווקא בנושא הזה צריך להיות כל כך שיפוטיים. בסופו של דבר, מה שחשוב הוא שהאימא תהיה מאושרת, גם אם היא רואה את הילד פחות שעות ביום. בעיני, אמהות טובה לא נמדדת בשעות".

מרב מגיעה למרוץ לכנסת לאחר שצברה המון שעות בתחום העשייה החברתית בעיקר בירושלים. היא הייתה חלק מהצוות שהוביל את המאבק לפתיחת חניון קרתא בשבת, לקחה חלק בקמפיין להצלת קולנוע 'לב סמדר', הובילה ארגון קבוצות רוכשים בתחום הדיור, יצאה למאבק על הכנסת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" לתכנית "מחיר למשתכן" של משרד השיכון וזוהי רק רשימה חלקית.

מה את חושבת שתביאי לכנסת שאין בה היום?

"נושא העיסוק המרכזי שלי בכנסת הבאה יהיה שיפור מעמדו של האדם העובד בישראל, שזה קשור גם לדיור וחינוך. מה שמטריד אותי הוא התסכול של אנשים שנמצאים בדיוק בשלב שלי בחיים ואין להם אוויר לנשימה. השכבה הזאת לצערי נפלה בכנסת האחרונה בין הכיסאות".

את אומרת בדיוק את אותם דברים שיאיר לפיד אומר. איך תשכנעי את הבוחר/ת הישראלי/ת לתת את קולם דווקא לכם?

"זה נכון שלפיד אומר את אותו הדבר והאג'נדה של שתי המפלגות די דומה. מה שמבדיל בינינו הוא שאנחנו מאמינים שפוליטיקה היא מקצוע, ויותר מזה - מקצוע מכובד. במפלגה שלנו יש פוליטיקאים מקצועיים כמו עמיר פרץ וציפי לבני - שלהם ניסיון פרלמנטארי מכובד, וזה חשוב. הרשימה של לפיד נעדרת פוליטיקאים באופן עקרוני ויש לי בעיה ערכית עם זה".

השבועות האחרונים שבהם היית בכובע של פוליטיקאית שרצה במישור הארצי לימדו אותך משהו חדש על עצמך, שינו אותך?

"התברר לי שיש קושי נפשי מאוד גדול בלהיות פוליטיקאי כי אנשים מייחסים לך תכונות ודעות שמעולם לא היו לך. בתור פעילה חברתית היה לי די קל בחזית הזאת כי בפוזיציה הזאת כולם אוהבים אותך. עכשיו כפוליטיקאית במישור הארצי, המוטיבציה שלי לא השתנתה אבל השיח שלי עם פוליטיקאים אחרים ועם חלק מהציבור מתבסס על כעס, לעתים על גבול השנאה. זה מאוד קשה לי".

בואי נעבור לנושא קצת שונה, ראיינתי לפני כמה שבועות את ד"ר עדי קול, שטענה שהיא חטפה קצת על הראש מהשר כץ על היותה בחורה יפה. גם את אישה נאה מאוד. מניסיונך, זה עוזר או פוגע בתחום הפוליטי?

"שמעתי על הפרשה עם עדי קול. היא תותחית וזה ממש לא הוגן לשים את הצורה החיצונית שלה בפוקוס. העשייה שלה מדברת בעד עצמה. בנוגע אלי – אני אומרת שכל אחד צריך להגיד תודה על מה שהוא קיבל. היופי שלי לא מעסיק אותי יותר מדי. אני שומעת גם נשים שנפגשות או רואות את יאיר לפיד ומתרגשות מכמה שהוא נראה טוב. זה בסדר, זה חלק מהאריזה, אבל לא מעבר לזה".

לפי הסקרים, האפשרות שתיכנסי לכנסת הבאה גבולית, את כבר יכולה לדמיין את עצמך כח"כית?

"זאת משימה ענקית ובכל מקרה חובת ההוכחה היא עלי. יש לציבור צפיות גבוהות מנבחרי הציבור ובצדק ואני מקווה שאני אצליח לעמוד בהם. זה לחץ ענקי שיושב לי על הלב".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה