הכירו את המתמודדת: מיכל בירן

מדי שבוע נכיר לכן מועמדת שתכהן בכנסת הקרובה לראשונה. והשבוע: מיכל בירן ממפלגת העבודה. עד לא מזמן היא היתה העוזרת של שלי יחימוביץ', ובעתיד היא מקווה להציל את כספי הפנסיה שלכן

11/12/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» בירן. נחרדת מגוף ראשון רבים

מיכל בירן (34) היא אחת המועמדות המסקרנות ברשימת מפלגת העבודה, המשלבת מקדם אנונימיות גבוה ומיקום גבוה לא פחות ברשימה (14). היא בוגרת תנועת הנוער העובד והלומד, ובמסגרתה חיה בקומונה עד גיל 28 (!). כמו כן, ריכזה את מחוז הנגב של התנועה. בירן נחשבת כמקורבת מאוד לראש המפלגה ולמעשה שני התפקידים הבולטים ברזומה הפוליטי שלה הם העוזרת הפרלמנטרית של יחימוביץ' ויו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה.

מה הביא אותך להתמודד בבחירות לכנסת הקרובה?

בירן: "רגע ההחלטה מאוד ברור לי והוא התרחש יום אחרי הבחירות הקודמות לכנסת, כשמפלגת העבודה הצליחה להשיג רק 13 מנדטים. אני, שלי ואנשים נוספים ישבנו בבית קפה וניתחנו את התוצאות, כשבעצם הסקנו שאם המצב יימשך כמו שהוא, מפלגת העבודה הולכת להיגמר, סוג של התאבדות בשידור חי. אפשר להגיד שההחלטה שלי הייתה בעצם החלטה של 'אין ברירה'. מה שהפריע לי באותה תקופה זאת העובדה שמי שהיתה מפלגת שלטון מאבדת את הכתר ואף אחד שם לא נרעש, ויותר מזה - לא מתכנן מהלך של שיקום ותיקון. איך יכולתי לעמוד מהצד כשאני רואה את המפלגה שלי הופכת להיות חסרת רלוונטיות?".

היתה לך איזושהי התלבטות אישית באשר לכניסה לפוליטיקה ברמה הארצית?

"פחות, כי אני פעילה פוליטית מגיל ממש צעיר. ההתלבטות שלי היתה יותר בכיוון המעשי כי לא הייתי בטוחה שהמפלגה היא, מה שנקרא, ברת תיקון. אבל כאמור, בסוף אמרתי לעצמי שאין אופציה אחרת".

ובכל זאת, ויתרת על דברים אחרים שרצית בפן האישי כדי להיכנס לפוליטיקה?

"קשה לי להצביע על משהו ספציפי. ברור לי שהפרטיות והאנונימיות שלי עומדים להתפוגג. זה עוד לא ממש קרה אבל אני מרגישה איך זה הולך לקראת המקום הזה".

מה הצעת החוק שהכי חשוב לך להיות שותפה בקידומה במידה ותקבלי מושב בכנסת הבאה?

"הדוקטורט שאני עומדת להגיש הוא בנושא מדיניות הפנסיה ולי באופן אישי חשוב לקדם אופציה נוספת לחסכון בתחום הזה. התחושה שלי היא השינויים שנעשו בשנים האחרונות בקרנות הפנסיה, כלומר המעבר שלהם מניהול על ידי הבנקים לניהול בידי חברות הביטוח ובתי השקעות הפרטיים’ השאיר את האנשים חשופים לחסדי השוק וזה משהו שצריך לתקן. יש לנו כבר הצעת חוק שאנחנו עובדים עליה ואפשר להתרשם ממנה באתר הפייסבוק שלי".

את אישה, ונשים ופוליטיקה בישראל לצערנו לא נפגשים יותר מדי. את יכולה לספר לנו על סיטואציה שבה הרגשת מופלית כאישה?

"תראי, זה משהו שתמיד מלווה אותי. כבר לפני שנים כשנכנסתי למשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, במפגש הראשון, ראיתי חמישים בנים שעומדים וצועקים ושתי בחורות שעומדות בצד. אבל אני כן יכולה להגיד על משהו שמאוד שמחתי לגלות לאחרונה, והוא שנשים יותר מוכנות להתמודד כשמדובר בתהליך קבוצתי, כלומר שיש להן איזשהו סוג של גב חברתי כמשענת. אני חושבת שזה מאוד חיובי וצריך למצוא דרכים לעודד סוג כזה של התמודדות כדי לשנות את התמונה".

לסיום אני אבקש ממך לחשוף קצת את הקרביים - בבחירות המקדימות מועמד נדרש לא פעם לעשות דברים מביכים. את יכולה להיזכר במשהו כזה?

"למדתי על עצמי משהו חשוב, וזאת בעיה שאני יודעת שיש להרבה נשים: כשאני מדברת על כל מיני הישגים שלי,  אני עוברת ללשון רבים – 'אנחנו'. זה כאילו שאני מפחדת לקחת קרדיט ישיר על ההצלחות שלי והעירו לי כמה פעמים על הכשל הזה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה