הילרי קלינטון האישה הראשונה המועמדת לנשיאות ארה"ב

הילרי קלינטון זכתה במספר הצירים הנדרש ותוכרז המועמדת הרשמית האישה הראשונה אי פעם. עוד סדק נפרץ בתקרת הזכוכית של הפוליטיקה האמריקאית

07/06/2016
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

הילרי קלינטון מועמדת לנשיאות (צילום: קווין וינטר/גטי)

באמצע הלילה, כאשר כולם ישנים בארה״ב יצאה סוכנות הידיעות AP עם כותרת. בספירת הצירים המורכבת, ועם חישובי צירי-העל, הגיעו ב AP לכותרת שהילרי קלינטון חצתה את מספר המזל שלה. 2,383 צירים והיא בדרך להיות מוכרזת המועמדת הרשמית האישה הראשונה אי פעם.

אך הכותרת של AP לא היתה נוחה לקלינטון. היא העדיפה ללכת לקלפיות, היום יום ג׳, ולזכות בצירים מטעמם של הבוחרים, בניו ג׳רזי, קליפורניה, מונטנה, ניו מקסיקו והדקוטות (צפונית ודרומית). עדיף לזכות בקול הבוחר, בקול ההמון – על פני קולותיהם של עסקנים ומקורבים לצמרת.

ואכן - בחשבון הטוויטר שלה טרם נפתחו בקבוקי שמפניה. ונאום חוצב להבות טרם נישא. קלינטון תמתין ללילה שבין שלישי לרביעי כשתכריז על עצמה כמועמדת.

צילום מסך טוויטר הילרי קלינטוןצילום מסך טוויטר הילרי קלינטון

זו היתה שנה מלאה בתהפוכות ותפניות פוליטיות. והדרמה במפלגה הדמוקרטית טרם הסתיימה. ברני סנדרס מסרב להכיר בהכרזת כלי התקשורת (כן, בארה״ב יש שיטה מוזרה, על פי כלי התקשורת מכריזים על מנצחים ולא ממתינים לתוצאה המספרית הסופית המבוצעת על ידי המפלגה).

והוא ממשיך כל הדרך אל הועידה. לדבריו, הוא ידרוש ועידה לעומתית (Contested Convention), אך כלי התקשורת לא מתעלמים מן האופי ההיסטורי של השלב הנוכחי של הקמפיין.

כאמור, הילרי קלינטון תהיה הלילה לאישה הראשונה אי פעם בהיסטוריה של ארה״ב המועמדת לנשיאות. כל המתמודדות עד עתה נטלו חלק בפריימריז ו/או הוצבו כמועמדות לסגנות (שרה פיילין, ג׳רלדין פררו, קרלי פיורינה ועוד).

בשלב ראשון, יסגרו הקלפיות במדינת ניו ג׳רזי (‪בשעה 8 בערב, שעון החוף המזרחי, כלומר 3 לפנות בוקר שעון ישראל). זמן קצר לאחר מכן, תוכרז קלינטון סופית על ידי שאר כלי התקשורת ואז העיניים ישארו לסנדרס. במפלגה הדמוקרטית מצפים ממנו להודיע על פרישה ומזכירים לו שיש קמפיין גדול יותר לנהל מול טראמפ. עוד מזכירים לו שלפני 8 שנים, קלינטון היתה קרובה מאוד לאובמה וכאשר אובמה חצה את רף ה 2,383, היא התייצבה כעבור כיממה ונשאה את נאום ״18 מיליון סדקים בתקרת הזכוכית״. היא קראה אז לאחדות במפלגה, והודיעה שתתמוך בברק אובמה לנשיאות.

לקלינטון צפוי קרב מר מול דונלד טראמפ. הוא הודיע בעבר שלא יחסוך ממנה אף פרט מידע, כולל מאהבותיו של ביל קלינטון, כל מי שהתלוננה נגדו ו/או סבלה מן היחס של בני הזוג.

קלינטון מצידה אמורה להיות מוכנה להטחות הבוץ הללו. היא כבר עברה קמפיינים רבים וכפי שציינה פעמים רבות ״אין פרט שלא חשפו ולא אמרו עלי״. היא מוכנה להכל.

לפני שבוע נשאה קלינטון את אחד הנאומים החזקים יותר שלה עד כה. היא ירדה על טראמפ, התמקדה ב״עור הדק״ שלו ובאופן שבו ניתן להוציא אותו משיווי משקלו והוסיפה ״זה האיש שהייתם רוצים לתת בידיו את הגישה לכלי נשק גרעיניים?״

כאמור, הלילה, אחרי שהיא תהפוך למועמדת הרשמית, צפוי גם הנשיא אובמה  להודיע על תמיכה בה.  היום בבוקר היא זכתה (סוף סוף) לגיבוי ותמיכה גם מיו״ר בית הנבחרים לשעבר, ננסי פלוסי והשאלה הגדולה במפלגה הדמוקרטית נותרה – האם סנדרס יפרוש ויביע תמיכה, מה יאמר לתומכיו, ואם בכירים דמורקטיים אחרים, כמו אליזבת וורן יצטרפו לקמפיין שלה ויעזרו לה.

בשולי ההצבעה היום, אתר האינטרנט באזפיד הודיע אתמול שהם יוותרו על הכנסות מפרסום בסך 1.3 מליון דולרים בעסקה שנחתמה בינם לבין המפלגה הרפובליקנית. ג׳ונה פארטי, הבעלים של באזפיד הודיע במייל לעובדים שמאז שטראמפ הפך למועמד הקמפיין שלו הפך למשהו ״שמתנגש ישירות עם החירויות של העובדים של באזפיד, בין השאר בגלל הצעות איסור כניסת מוסלמים והדברים שאמר טראמפ על מהגרים וצאצאיהם״.

טראמפ מצידו, ממשיך בהתקפותיו נגד מיעוטים שונים בארה״ב. המתקפה התורנית היא נגד השופט גונזלו קיוריאל, יליד אינדיאנה ממוצא מקסיקני, היושב בדין על תיקי התביעות הייצוגיות נגד טראמפ-יוניברסיטי. טראמפ הפסיד בשלבים מקדמיים במשפט ואמר בראיון לרשת סיאןאן לפני כמה ימים שהשופט, בן למהגרים ממקסיקו, היה מוטה נגדו בגלל ההתבטאויות שלו נגד מהגרים. האמירות של טראמפ הרגיזו (שוב) בכירים במפלגה הרפובליקנית, טראמפ נותר בשלו, הציבור האמריקאי כבר החל להתרגל. לטראמפ, כך נראה, אין שום כוונה לסטות מן הנתיב בו הלך עד עתה. נוצרה שגרת בחירות, תבנית קבועה וטראמפ הופך למעט צפוי.  השאלה היא עוד כמה פעמים וסביב איזה נושאים - ימשיכו כולם להתרגש ממנו עד נובמבר.

.

* טל שניידר היא בעלת הפלוג הבלוג הפוליטי ומפרסמת טורי בחירות בפלוג ובמקום הכי חם בגיהנום
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה