הילדים שאף אחד לא דואג להם

החופש הגדול הוא משבר של ממש ל-330 אלף ילדים ובני נוער בסיכון שאין להם מסגרת – ואתם יכולים לעזור לנו לשנות את זה, ודי בקלות: על קמפיין קיץ בטוח שמעתם?

23/06/2016
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS

בעבור 330 אלף ילדים ובני נוער בסיכון החופש הגדול הוא סוג של עונש (צילום אילוסטרציה)

תחשבו על ילד בכיתה ו' שכותב וקורא ברמה של ילד בכיתה ב'. דמיינו את התסכול של לשבת יום יום בתוך מסגרת, שבה הכל נמצא בתנועה ורק אתה עומד במקום. רוב הילדים יכולים להיעזר במסגרת משפחתית או חינוכית תומכת, אבל מה עושה ילד שאמו סובלת מבעיות נפשיות והאב מופיע אחת לחצי שנה ונעלם?

צעירים בפעילויות ספורט של הרוח הישראלית

המשפחה מתרחבת

התמיכה הזו, התחושה שמישהו דואג לך ושומר עליך, היא מה שיכול להפוך חיים של ילד או נער מכישלון להצלחה. ד' (17) למשל, הגיע לפני כשלוש שנים לכפר הנוער של הסוכנות היהודית, שם פועלת תכנית של הרוח הישראלית שאבחנה את הצעיר, ותפרה בעבורו טיפול אישי שסייע לו לצמצם את הפערים הלימודיים והשפתיים מהם סבל, ולהתמודד עם בעיותיו הרגשיות. הצעיר הצטרף לתוכנית המטבח הלימודי של הרוח הישראלית – במסגרתה מלמד שף קונדיטור מתנדב את בני הנוער קונדיטוריה, ונשבה בעולם האפייה. בימים אלו, כשהוא עוד בגיל תיכון, כבר בונה לו הצעיר מקצוע לחיים ומסלול הצלחה לעתיד.

רוכש מקצוע לחיים (צילום אילוסטרציה)

>> פעולה קטנה יכולה לעשות שינוי גדול: השתתפו בקמפיין קיץ בטוח

העונש הגדול

בעוד למיליוני ילדים בישראל החופש הגדול הוא תקופה משמחת של קייטנות חופשות ובילויים משפחתיים, עבור 330 אלף בני נוער וילדים בסיכון בישראל תקופת החופש הגדול היא סכנה של ממש: "משרד החינוך מממן את ההתחנכות של הילדים בכפרי הנוער במהלך שנת הלימודים, אך לא במהלך תקופת הקיץ. בכל שנה אנו נאלצים לשלוח את בני הנוער הביתה, חלקם חוזרים לשכונות עוני פריפריאליות אשר רחוקות ממרכזי עבודה ותעסוקה, להורים שאין להם שום אפשרות לשלם עבור קייטנה, או פעילות אחרת לילדים, ולאחרים כלל אין לאן לחזור. חוסר המעש במשך חודשיים מביא לשוטטות של בני הנוער ברחובות, התגודדות בפארקים, ומפה קצרה הדרך לאלכוהול, לאלימות והסתבכויות. מדובר בלמעלה מחודשיים בהם אלפי בני נוער מסתובבים ללא פיקוח", מספרת לנו מיקי דהב, מנכ"לית הרוח הישראלית.

כשהצעירים מגיעים חזרה לכפר הנוער בראשון לספטמבר קשה מאוד להחזיר אותם לשגרה. במקרי קיצון נפתחים תיקים פליליים שגוזרים את עתידם, בעוד שאחרים כלל לא חוזרים ופשוט נושרים. ״לרוב, כפר הנוער שלנו הוא המסגרת האחרונה בעבור הילדים הללו – אם הם לא חוזרים אלינו הם כבר לא ישתלבו בשום מסגרת חברתית אחרת", מציינת דהב. וכך החופש, שאמור להיות החלק המהנה ביותר בחייו של נער, הוא באופן אבסורדי הסיוט הגדול ביותר עבור אותם נערים.

פעילויות קיץ באחד מכפרי הנוער

מרימים את הכפפה

הפתרון היחיד שיאפשר לנערים המשכיות ושמירה על המסגרת ואורח החיים הוא השארתם בכפר הנוער גם בימי החופש, ״וכאן החלק שבו אנחנו צריכים את עזרתכם״, מציינת דהב. מאחר והמדינה אינה מסבסדת את שהותם בתקופה זו, מגייסת הרוח הישראלית תרומות לקיום קייטנות שיאפשרו לבני הנוער להישאר בסביבה הבטוחה והמוגנת של כפרי הנוער בחודשי החופש הגדול: "אנחנו שואפים להציע בקיץ מסגרת שגם תיתן לבני הנוער בטחון, סדר והגנה אך גם תעשיר אותם ותהיה חווייתית. היינו רוצים להציע להם פעילויות של כיף והפוגה: יום בריכה , יום סרט, באולינג, פיצות ופעילויות בתוך הכפר. אנחנו רק בחצי הדרך לגיוס התקציב, אבל ככל שנגייס יותר נוכל לעשות יותר בעבור הילדים".

אתם יכולים לעזור

כל תרומה שלכם מגיעה ישירות לנערים, ומאפשרת לנו להעניק להם בית לחודשי הקיץ. אפשר לתרום כאן, ואם תרצו לעזור עוד – שתפו את הכתבה הזו עם חברים, משפחה או כל אדם נוסף שיכול לעזור.

פעילויות של כיף והפוגה (צילום: הרוח הישראלית)

לפרטים נוספים על פעילות הרוח הישראלית: http://www.spiritofisrael.org.il/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה