היום שבו התחלתי לראות את האני הפנימי שלי

אם חשבתם ששיפור הראייה מתבטא רק בשיפור יכולת פיזית, טעיתם. הנה 4 דרכים בהן שיפור הראיה יכול לשנות לנו את החיים

17/12/2016
דניאל לוין קבלו עדכונים מדניאל
  • RSS

 אקט שמסיר מקור לדימוי אישי נמוך ולחוסר ביטחון. שיפור בראיה (צילום: שאטרסטוק)

היתרונות בשיפור הראייה בחיי היומיום ברורים גם למי שאינו סובל מבעיות ראייה: להירדם עם ספר בלי לפחד למעוך את המשקפיים, לקום ולא לחפש מיד את המשקפיים, ובכלל, לראות את העולם שלא מבעד לזגוגית וללא השתקפות. אלא שיש גם מעבר לנוחות ושיפור איכות החיים: בסקר שנערך על ידי רשת "עיניים", יותר משליש ממסירי המשקפיים דיווחו על שיפור הדימוי העצמי, שלפעמים גם מביא לשינוי משמעותי בחיים.

קבלו 4 סיבות לכך ששיפור באיכות הראיה יכול לשנות לנו את החיים:

1. הסרת התווית החברתית

השיפור בראייה הוא לא רק פיזי, הוא גם נפשי. עבור מי שחווית המשקפיים שלו הייתה לא חיובית, זה אקט שמסיר מקור לדימוי אישי נמוך ולחוסר ביטחון. לקות ראייה נתפסת לפעמים, גם אישית וגם חברתית, כמקור לחולשה או לפחות למגבלה והשיפור בראייה פותר את שורש הדימוי. לא עוד "משקפופר", לא עוד מאחורי מסגרת שלמעשה היא במידה כזו או אחרת גם תווית חברתית.

2. לראות את עצמך ברור

אבל גם מי שלא חווה את המשקפיים או את לקות הראייה כחוויה לא נעימה חש בהבדל, כיוון שהשיפור בראייה הוא בראש ובראשונה הסרה של חסם פיזי. היכולת לראות את העולם ברור מחזקת את תחושת המסוגלות האישית ומאפשרת להסתכל לא רק על העולם שמסביב אלא גם על "האני החדש" הניבט מהמראה. לכן, השיפור בראייה הוא לרוב רק תחילת תהליך חיובי גדול יותר וזה הגיוני: באופן טבעי,השיפור בראייה מחזק ביטחון עצמי,מה שמתבטא בשינוי התנהגותי חיובי."לא פעם שינוי פיזי חיצוני, המשפר את איכות החיים, גורם למטופל לרצות להמשיך בתהליך של שינוי", מסבירה יסמין אלמוג-סטריק, נטורופתית ממרכז O2 לבריאות הגוף והלב בחסות הדסה.

ללמוד להסתכל על עצמך אחרת (צילום: שאטרסטוק)

3. שחרור מתלות

שיפור בראייה הוא שחרור מתלות בגורם חיצוני, שגם אם הפך לשגרה, היעדרותו תורמת לשחרור והעצמה, גם לאלה שעבורם לקות הראייה הייתה חלק מחוויה אישית לא נעימה וגם למי שלא. בסופו של דבר, לקות ראייה היא מגבלה שמייצרת תלות בגורם חיצוני. הפחתת התלות בגורמים חיצוניים היא אקט שמחזק את הביטחון העצמי ולכן יכולה להביא לשינויים מהותיים, גם ברמת המימוש העצמי. "בעידן המודרני, אי אפשר להפריד בין גוף לנפש. לכן שינוי פיזי, כמו הסרת משקפיים, ישפיע בהכרח על המצב הרגשי. השחרור מתלות באלמנט חיצוני שליווה את המטופל תקופה ארוכה,גורם לתחושת עצמאות ובטחון בגוף שאינו תלוי עוד במשקפיים וזה משמעותי", מוסיפה אלמוג סטרוק.

4. שינוי תפיסת עולם

השיפור בראייה לא נשאר מתוחם לראייה, הוא משנה את דפוסי החיים ומאפשר ליהנות מעליה משמעותית באיכות החיים, למשל בתזונה בריאה יותר או בהתחלת אורח חיים ספורטיבי יותר. עליה באיכות החיים לרוב משפרת את התחושה הכללית. רוח השינוי הזו מביאה אתה אנרגיה חדשה שלפעמים גם גורמת לאימוץ תפיסת עולם יותר אופטימית,מה שמייצר תהליך מעגלי.

כנראה ששיפור הראייה לא מתבטא רק בלראות את העולם 6/6, אלא בלראות את עצמך מזווית אחרת. השילוב של ראיה טובה יותר, הסרת מגבלה פיזית, ניתוק התלות ושיפור התדמית האישית יוצרים יחד תהליך עמוק יותר שמאפשר התחלה חדשה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה