הטעויות שגורמות לפציעות ספורט

תוכנית אימון חשובה על מנת להשיג מטרות ולהשתפר, אך יש תוכניות שצריך להיזהר מהן כדי לא לגרום נזק. המדריך למתאמנים הנחושים

19/03/2015
שוונג קבלו עדכונים משוונג
  • RSS

טעויות אימונים. צילום: שאטרסטוק

מאת: ד"ר איתי זיו ואביחי סורוקה

תכנית אימון חשובה על מנת להשיג מטרת אימון באשר היא. באמצעותה ניתן למקסם יכולת גופנית, להפחית במשקל ובאחוז השומן באופן משמעותי, ליצור התקדמות ממצב סטטי על ידי יצירת גירוי חדש, לשפר יכולת ספורטיבית משמעותית בזמן קצוב ועוד.

חשוב לבנות תכניות אימון על בסיס קבוע לכל רמות המתאמנים לא רק בשל ההיבט הפיזיולוגי, אלא אף בשל ההיבט המנטלי. לא קל להתמיד עם תכנית אימון אחת (אם בכלל יש כזאת) ללא גיוון, שינוי בתרגילים, משקלים ועוד. השחיקה הנפשית רבה ולכך השלכות על מידת ההתמדה שפוחתת באופן ממשי. בנוסף, תכניות אימון עשויות להיות גם קשורות להיארעות פציעות מסוגים שונים. תכנית אימונים תקבע את מידת העומס על גוף המתאמן (קל, בינוני ואף גבוה מאוד) ולכך יהיו השלכות רבות על התפקוד הגופני והמנטלי כאחד, ההתאוששות הצפויה וההרגלים שונים (אכילה, שינה ועוד).

הגורמים העיקריים בנושא תכניות אימון והקשר לפציעות אפשריות:

1. טעויות נפוצות בבניית תכנית האימונים באופן כללי 

מדובר בעיקר בתכניות אימון אירוביות ואנאירוביות המאופיינות, לא אחת, בשגיאות יסודיות כגון: אי הלימה לרמת המתאמן, נפח אימון גדול מידי ועוד. לכן, בטרם בונים תכנית זו או אחרת חשוב לבדוק היטב מהי מטרת המתאמן, להכיר אותו טוב יותר מבחינת יכולות גופניות ומגבלות כולל היסטוריה רפואית, ובהתאם לכך לבנות תכנית אימונים על מנת להפחית את העומסים המופעלים על מערכות הגוף השונות לרבות שלד-שריר.

2. אי שינוי של תכנית האימון

עלול להיות כרוך בפציעות. ביצוע תרגילים שיוצרים עומס על מערכות הגוף השונות ולא מתאימים למתאמן, עומסים גבוהים מדי לתקופת זמן ארוכה ועוד. תכנית אימון טובה הנה זו המתאימה לזמן קצוב ולא לתקופה בלתי מוגבלת. ככל שהמתאמן ברמה גבוהה יותר, תדירות החלפת תכנית האימון  גבוהה בהתאמה. למשל: מפתח גוף תחרותי עשוי להחליף תכנית אימון מדי שבוע-עשרה ימים ואילו מתאמן ממוצע מתחיל עשוי להחליף תכנית אימונים אחת לחודש וחצי-חודשיים. זאת כמובן בתלות בגורמים שונים שהנם ייחודיים לכל מתאמן.

3. תכניות אימונים מתקדמות מדי

היום, כאשר רוב הידע נגיש, ניתן למצוא ברשת ובאפליקציות הרבות תכניות אימון רבות ומקצועיות. נגישות זו ובד בבד הרצון להתקדם מהר באימון גורמים לכך שמתאמנים ברמה לא גבוהה כלל מאמצים תכניות אימון שלא מתאימות להם. לכך השלכות רבות על העומס המופעל על מערכות הגוף השונות. לשם שיפור בהתקדמות הגופנית יש צורך בהתאמה הדרגתית כך שלא יהיו פציעות שונות.

4. פריודיזציה (תקופתיות) לא סבירה

תקופתיות באימון תפקידה התאמת נושא תכנית האימון לתקופה בשנה בה נמצא הספורטאי. למשל: הכנה, תחרויות או התאוששות. יש להתייחס לעקרון התקופתיות אצל ספורטאים מקצועיים מסוגים שונים ופחות למתאמנים חובבים. עם זאת, בנייה לא מושכלת של תכנית האימון ללא התחשבות במצב המתאמן, עשויה בהחלט להיות בעייתית ולהביא לפציעות. למשל, אצל מתאמן אשר נמצא בתקופה עמוסה בעבודה וסובל וחוסך בשעות שינה יש לבצע התאמה של תכנית אימון קלה יותר.

5. בניית תכנית האימון ללא התחשבות במצב הגופני של המתאמן

בחירת תרגילים לא נכונים או עומסים מופרזים ללא התחשבות בהיסטוריה הרפואית ובנתוני המתאמן, תקדם נזקים. למשל: תרגול סטטי מסוכן לבעלי לחץ דם גבוה, התווית תכנית ריצה אצל מתאמן עם עודף משקל או עומס גבוה מידי אצל מתאמן אשר מגיע עם ליקויי יציבה. יש לבצע סקירה אורתופדית ולעבור תשאול בנושא הרקע של אותו מתאמן על מנת לבנות תכנית יעילה ובטוחה.

להמשך הכתבה באתר שוונג - לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך